11 сынып ІІІ оқу тоқсанына Дүние жүзі тарихынан Қоғамдық-гуманитарлық бағыт Қысқа мерзімді жоспар



бет1/44
Дата16.03.2022
өлшемі2,25 Mb.
#136019
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   44
Байланысты:
472бұйрық-11 сынып ІІІ тоқсан Дүние-гум
1551452831, Қаз.тарихы 7 сын ТЖБ-2, f6234da8d212380

11 сынып ІІІ оқу тоқсанына Дүние жүзі тарихынан
Қоғамдық-гуманитарлық бағыт
Қысқа мерзімді жоспар.

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Дүние жүзі тарихы

Бөлім:

Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану;
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау;
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу

Сабақтың мақсаты

Жаңа уақытта қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм" ұғымдарын қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру



Қызығушылықты ояту
Реформацияның әсерінен католик шіркеуінің жағдайы қалай өзгерді? Қоғамның дамуына Қайта өрлеу дәуірі не әкелді? Ағарту дәуірі қандай идеялар әкелді?
Тапсырма: либерализмнің тән ерекшеліктерін көрсетіңіз және тарихтан мысал келтіріңіз:
1) ұлт – қоғамдық бірліктің жоғары нысаны;
2) өндіріс құралдарына жеке меншік;
3) өндіріс құралдарына қоғамдық меншік;
4) кәсіпкерлік еркіндігі;
5) дәстүрлі құндылықтарға бейімділік
6) жоғары құндылық пен негіз-әрбір адамның құқықтары мен бостандықтары;
7) реформалардың кез келген түрінен бас тарту;
8) барлық азаматтардың байлығына, жағдайына және ықпалына қарамастан заң алдында теңдігі

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады



ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады



Тақырып
тық суреттер



Жаңа білім
!!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар
87027984413



Тақырыпты жариялау: жаңа және қазіргі уақыттағы қоғамдық ой дамуының негізгі бағыттары.
Терминдермен жұмыс
Білім деңгейін анықтау үшін келесі тапсырманы орындау керек: термин мен оның мәнін дұрыс байланыстырыңыз,
Барлық сыныппен талқылау: бұл идеялар қашан пайда болды және неге әкелді?

1. Өндірістік қатынастардың негізі өндіріс құралдарына қоғамдық меншік болып табылатын және әлеуметтік әділеттілік, еркіндік, теңдік қағидаттары жария етілетін қоғамдық-саяси құрылыс

Национализм

2. Ұлттық басымдыққа және өз ұлтының ұлттық ерекшелігіне, қоғамдық дамудағы ұлттық фактордың басымдығын мойындауға, бір ұлттың басқа ұлтының мүдделерін қарама-қарсы қоюға негізделген саясат, шовинизм; 2) ұлттық тәуелсіздікке, оқшаулауға, ұлттық мемлекетті құруға ұмтылу.

Либерализм

3.Дәстүрлі құндылықтар мен тәртіптерге, әлеуметтік немесе діни доктриналарға идеологиялық бейімділік. Саясатта — мемлекеттік және қоғамдық тәртіптің құндылығын қорғайтын, "радикалды" реформалар мен экстремизмді қабылдамайтын бағыт. Сыртқы саясатта-қауіпсіздікті нығайту, әскери күш қолдану, дәстүрлі одақтастарды қолдау.

Социал-демократия

4.Әлеуметтік саясат және социализм шеңберінде пайда болған және кейіннен әлеуметтік әділеттілікті, ынтымақтастықты және үлкен еркіндікті бекіту мақсатында капитализмді біртіндеп жетілдіру позициясына көшкен идеялық-саяси кезең

Марксизм

5.Философиялық, экономикалық және саяси ілім, оның негізін қалаушылар - К. Маркс және Ф. Энгельс. Олар тарихтың материалистік диалектикасы мен материалистік түсінігін, қосымша құн теориясын және коммунизм туралы ілімді әзірлед

Е. Консерватизм

Кестені толтыру: Демократия және либерализм
1.Бейнематериал көру «Демократия мен либерализм арасындағы айырмашылық неде ?»
Материалдарын зерделеу.

Демократия

Либерализм

Олардың арасында ортақ не?




Айырмашылықтары















Оқушылар жаңа кезеңдегі қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм" ұғымдарын қолданады

Дескриптор:


Өндірістік қатынастардың негізі өндіріс құралдарына қоғамдық меншікті анықтайды;
Ұлттық басымдыққа және өз ұлтының ұлттық ерекшелігіне, қоғамдық дамудағы ұлттық факторын ажыратады;
Дәстүрлі құндылықтартарды сипаттайды;
капитализмді біртіндеп жетілдіру жолдарын көрсетеді;
К. Маркс және Ф. Энгельс көзқарастарын анықтайды;
Дскриптор:
Демократия мен либерализм арасындағы айырмашылықтарын ажыратады



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»


Өзін-өзі бағалау



Видеоматериал, 9 минуттан бастап, Демократия мен либерализм арасындағы айырмашылық қандай?
https://yandex.kz/video/preview/?filmId=4071250865900456257&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dw-w-qG1gwHc&text=%D0%92%20%D1%87%D0%B5%D0%BC%20%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0%20%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%20%D0%94%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B5%D0%B9%20%D0%



Бекіту



Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары



Оқушылар тақырыпты
қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект









Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   44




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет