қаласы
№82 «Дарын»
мамандандырылған лицейі
БЕКІТЕМІН
Лицей директоры:
___________Қасымбек Ж.Б.
ҒӘІЖ орынбасары: Нысанқұлова Л.Ж.
«____» _________________ 2017ж.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Күні: 19.12.2017.
Сынып: 9«Ә»
Пән: Қазақстан тарихы.
Пән мұғалімі: Құлбекова Н.Қ.
Түйінді идея: Мен мыңда бір тірілдім Мәңгі өлмеске!
Реті
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Оқу мақсаты
|
Табыс критерийлері
(күтілетін нәтиже)
|
Жаттығу,
әдіс-тәсілдер,тапсырмалар
|
Жұ-мыс фор-
масы
|
Формативті бағалау
|
Ресурс-тар
|
1
|
Саяси қысым жағдайында
|
Қазақстан тарих-ң 40-60жж. Хронологиясын жаттайды, терминдер мен деректерді жинақтайды,тест сұрақтарына жауап береді,тақырыпты талдайды,тұлғалардың қандай еңбек сіңіргенін анықтайды,жатқа айтады,картадан көрсетеді.
|
Барлық оқушылар:
1)Тақырыпшаларды оқиды, талдау жасайды
2)Хронологиялық сұрақтарға жауап береді.
3)Терминдерге түсініктеме береді
4) Тест сұрағына жауап береді.
5) тарихи тұлғаларды таниды,зерттейді.
Көпшілік оқушылар:
1) Тоталитарлық жүйе басшыларының ұстанған саясатының ұқсастықтарын,айырмашылықтарын ажыратады
2)Тұлғалардың объективті және субъективті саяси көзқарастарын ажыратады.
Жекелеген оқушылар:
1) Саяси қысым жағдайындағы қазақ халқының интеллигенция өкілдерінің әрекеттеріне деген жеке өз көзқарасын дәлелдейді.
2)Жазалау шараларын болдырмау мүмкіншіліктерінің деңгейін нақты мысалмен анықтайды.
|
«Мозайка»
әдісі мәтін тарауларға бөлініп топ мүшелеріне таратылады
|
Жеке,
жұппен
Топпен
Топпен
|
Критерийлер арқылы бағалау,
«2 жұлдыз 1 тілек»
|
Интер-акт.
тақта, плакат,
көрнекі құралдар
саяси карта,
тапсырмалар
|
Сабақтың барысы
|
№
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім іс әрекеті
|
Уақыты
|
|
Ұйымдас түрі
|
Бағалау
|
1.
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1.Топқа бөлу.
Сабақта топпен жұмыс жасаймыз,сондықтан алдарыңыздағы конвертте сұрақтар жатыр.Сол сұрақтарға жауап беру арқылы топқа бөлінеміз. Жауаптар шыққан соң КОКП-ң бас хатшыларының фамилияларына
байланысты бөлінесіздер.
Тапсырма
1)Ленин
2)Сталин
3)Хрущев
2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру,
А) Сәлемдесу
Ә) Оқушыларды түгелдеу
Б) Бағалау парақшасын таратып беру.
В) Сыныптағы оқуға кедергі келтіретін әдеттерін қоқыс шелегіне тастату,бос қалған орынды тиімді әрекеттерге толтырту, яғни әр сабақ кезеңдері барысында алған бір пайдалы білімдерімен толтырып отырады.
|
(3мин)
1мин
2мин
|
2. Сынып 3 топқа бөлінеді.
1)Ленин
2)Сталин
3)Хрущев
1.Сыныптағы оқуға кедергі келтіретін әдеттерін қоқыс шелегіне тастайды, бос қалған орынды тиімді әрекеттерге толтыртуға әрекет етеді.
|
Ұжымдық
|
-
|
2
|
Үй тапсырмасын пысықтау
|
1-тапсырма
Партияның пайда болуы, атының өзгеруі уақыттарына қарай уақыт сызығына орналастыруды тапсырамын.
2-тапсырма
1-топ «Партия»
2-топ «Кеңес»
3-топ «Ұйым»
- терминдеріндегі әріптерге
асоциациялық сөздер
жазуды тапсырамын
Критерийлер ұсынамын.
1)Терминнің мағынасы шығу керек
2)Негізгі қызметтері шығу керек
3)Тұлға аттары шығу керек
4)Қоғамда алатын орнының сипаты шығу керек.
|
(10мин)
2-мин
8-мин
2-мин
Құрастыру ,
2*3мин
Талдау.
|
1-тапсырма
Партияның пайда болуы, атының өзгеруі уақыттарына қарай уақыт сызығына орналастырады
2-тапсырма
«Партия», «Кеңес», «Ұйым»- терминіндегі әріптерге
асоциациялық сөздер
жазады
Мыс:
П-партия дегеніміз.......
А-
Р-
Т-
И-
Я-
|
Топтық
Постер дайындайды
|
Критерийлер арқылы бағалау
|
3
|
Жаңа сабақ
|
1)Тақырып мәнін ашу.
Жаңа сабақ тақырыбын талдап көрейік.
Ол үшін « Саяси қысым жағдайында» тақырыптың жазылуына мән беріңіздер.
«Я» әріпі қазақша қандай мәнге ие.
Ия «мен».Яғни қай саясаттың мен-мендігінен қысым көріп отыр деп ойлайсызар?
Б)Сабақ мақсатын айқындау,
Сабақтың мақсаты Саяси тұлғалардың ұлт мәселесі туралы саясатын,зерттеуде талдау ,жіктеуде ақпараттар алдындағы құзіреттілік дағдыларын қалыптастыру.
Ол үшін табыс критерийлерімен таныс болайық
В)Табыс критерийлерімен таныстыру
1)Үй тапсырмасы б-ша
2) Негізгі бөлім б-ша
3) Пысықтау б-ша
4) Қорытындылау б-ша
Г)Негізгі бөлім:
1-тапсырма
Кітаппен жұмыс
2-тапсырма
А)Сталинге халықтың көзқарасы
Ә)Әдебиет пен өнер,ғылым саласының
жұмыстарына қандай талаптар қойылды
Б)Қатаң бақылауға алынған істерге талдау жасаңыз
В)Бағыты бір атауы басқа
|
(12мин)
2мин
5мин
5мин
|
«Я» әріпін қазақша мәнге ие ете отырып,Мен сөзіне сол дәуір саясатына байланысты талдау жасайды.
Сабақ мақсатымен танысады.Сабақ мақсатын басшылыққа ала отырып әрекет етеді
Табыс критерийлерімен танысады
1-тапсырма
«Мозайка әдісі» бойынша мәтінмен танысады
2-тапсырма
«Дейін», «Кейін» стратегиясы бойынша өз пікірлеріне түсініктеме береді
|
Топпен
Топпен
Мозайка әдісі бойынша топпен
топпен
|
------
------
Критерийлер арқылы бағалау
|
4
|
Жаңа сабақты пысықтау
|
Тақырып бойынша тест сұрақтарын дайындау
|
5 минут
|
Тест сұрақтарына жауап береді.
|
Жеке
|
Критерийлер арқылы бағалау
|
5
|
Қорытынды
|
1.«Ленин», «Сталин», «Хрущев» постерін жасауға тапсырма беру
2.Постерді бағалау критерийлерімен таныстыру
А)Тақырып атауының мағынасын ашылуы
Ә) Саяси билік құрған уақытының хронологиялық шеңбері
Б) Тарихта қандай елеулі оқиғамен танымал
|
(5 минут)
|
Постер
жасайды,қорғайды.
|
Топпен
|
Критерийлер арқылы бағалау
|
6
|
Үйге тапсырма
|
Саяси қысымның қазіргі қазақ мәдениетіне
-Тіл мәселесіне
-Патриотизмге
тигізген кері әсерлері мен тарихи маңызы туралы (Ғибрат, өткеннен сабақ алу туралы) шағын эссе жазу.
|
1мин
|
Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
7
|
Бағалау
|
Бағалауда « бағалау парағы» арқылы Табыс критерийлерін негіздеп бағалаймын
талдайды
дәлелдейді
|
2 мин-5
|
|
|
Критерийлер арқылы бағалау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
|
Балалар сендер үшін бүгінгі сабақта
1. Маған ұнады ...
2. Сабақтың ең қызық жері...
3. Мен үшін ең қиын болғаны ...
4. Бүгін мен ойланып қалдым ..
Не түсініксіз болды?
Қандай қиындықтарға тап болдыңдар?
Сендер не ой қосар едіңдер?
Не ескерілмей қалғанын жазып қалдырыңыздар.
Мысалы: маған сіздерге тақырыпты түсіндіру үшін сабақтың мақсатын анықтау, мақсатқа жеткізу үшін тапсырмалар жасауда қиындықтар болды.
Сіздердің әр ұсыныстарыңыз ескерілетінін,келесі сабақтың сапасына әсер ететінін ұмытпаңыздар!
|
3мин
|
Басқа топтардың жұмыстары жайлы ,өз ойларын сабақ кезеңдері бойынша
талдайды, «2 жұлдыз 1 тілек» арқылы тілек айтады,қағазға жазып қалдырады.
|
топпен
|
«2 жұлдыз 1 тілек»
|
|
Кері байланыс
|
Балалар « Бас бармақ әдісі бойынша» бүгінгі сабақтан алған көңіл күйлеріңді көрсетіңіздер ?
Балалар осымен сабағымыз аяқталды,сіздермен жұмыс жасау маған өте қызықты болды назарларыңызға көп рахмет! Сау болыңыздар!
|
1 мин
|
Бармақ әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.
|
топпен
|
Бармақ әдісі бойынша
|
§33. Саяси қысым жағдайында. І нұсқа
1. Қазақстандағы ұлт зиялыларын қудалаудың жаңа толқынына жол ашқан БК(б)П Орталық Комитетінің 1946 жылғы қаулысы:
а. «Москва», «Ленинград» журналдары туралы
в. «Тіл және әдебиет институтының жұмысындағы өрескел қателіктер туралы»
с. «Әдебиет майданы» және «Социалистік Қазақстан» басылымдары туралы
д. «Қазақстан тарихы мәлелерін маркстік-лениндік тұрғыдан баяндайық»
е. «»Звезда», «Ленинград» журналдары туралы
2. Қазақстан К(б)П ОК-нің «Қазақ КСР Ғылым академиясының Тіл және әдебиет институтының жұмысындағы өрескел қателіктері туралы» қаулысы жарық көрді:
а. 1947 жылы в. 1946 жылы с. 1949 жылы д. 1954 жылы е. 1945 жылы
3. Қазақстан К(б)П Орталық Комитетінің «Қазақ КСР Ғылым академиясының тіл және әдебиет институтының жұмысындағы өрескел қателіктері туралы» қаулысы бойынша зерттеуге шек қойылды:
а. Қазақ халқының ХХ ғасырдың 30-40-жылдарындағы рухани мұрасын
в. Махамбет Өтемісұлы ақынның шығармаларын с. Сұлтанмахмұт Торайғыровтың мұраларын
д. Қазақ халқының ХХ ғасырдың 20-30-жылдарындағы рухани мұрасын
е. Қазақ халқының ХХ ғасырдың басындағы рухани мұрасын
4. ХХ ғ. 50-жж. «Ленинград ісі», «Дәрігерлер ісі» сияқты Қазақстанда қолға алынған іс:
а. «Репрессия ісі» в. «Халық жауы» с. «Бекмаханов ісі» д. «Сталин ісі» е. «Жылымық»
5. «ХІХ ғ. 20-40 жж. Қазақстан» деген монографиялық еңбектің авторы:
а. Е.Бекмаханов в. Г.Массон с. Б.Греков д. К.Нүрпейісов е. Ә.Марғұлан
6. Е.Бекмахановтың «ХІХ ғ. 20-40 жж. Қазақстан» деген еңбегінде қарастырылған негізгі мәселе:
а. Ақын-жыраулар в. Ұлт-азаттық күрес с. Ислам діні
д. Егін шаруашылығы е. Кеңестік Қазақстан
7. Тарихшы Е.Бекмахановтың жазықсыз жазалауына себеп болған ірі зерттеу тақырыбы.
а. Хандық биліктің жойылуы в. Бөкей Ордасындағы көтеріліс
с. Қазақстанның Ресейге қосылуы
д. Кенесары бастаған көтеріліс е. Орыс ғалымдарының Қазақстанды зерттеуі
8. Е.Бекмахановты ресми түрде саяси айыптаудың басы болған, «Правда» газетінде жарияланған мақала:
а. «Қазақстан тарихының өзекті мәселерері»
в. «Қазақстан тарихы мәселелерін маркстік-лениндік тұрғыдан баяндайық»
с. «Тіл және әдебиет институтының жұмысындағы өрескел қателіктер туралы»
д. «Е.Бекмаханов – буржуазияшыл-ұлтшыл идеологияны дәріптеуші»
е. «ХІХ ғасырдың 1920-1940 жылдарындағы Қазақстан» монографиясы туралы
9. 25 жылға бас еркіндігінен айырылып, 1954 жылы ақталған тарихшы, ғалым:
а. М.Әуезов в. Е.Бекмаханов с. Қ.Сәтбаев д. А.Жұбанов е. Ә.Марғұлан
10. Кенесары Қасымұлы көтерілісін зерттегені үшін 25 жылға сотталған ғалым:
а. І.Кеңесбаев в. Е.Бекмаханов с. Ә.Марғұлан д. М.Тынышбаев е. Қ.Жұмалиев
1940-1950 жж. айыптауға ұшыраған ғалым:
а. Н.Нұрмақов в. Қ.Жұмалиев с. А.Байтұрсынов д. Ж.Аймауытов
е. О.Исаев
11. ХХ ғ. 50 жж. саяси қудалауға ұшыраған ғалымдар:
а. Ә.Бектұров, Ә.Сағынов в. М.Айтхожин, У.Ахмедсафин с. С.Сейфуллин, А.Байтұрсынов
д. А.Жұбанов, Қ.Жұмалиев е. А.Қонаев, Ш.Шөкин
12. 1950-ші жылдары көзқарасы ғылымға «жат» деп танылған ірі ғалым:
а. Ә.Марғұлан в. С.Асфендияров с. М.Әуезов д. Ю.Домбровский е. Е.Бөкетов
13. 50 жж. жазықсыз қудаланып, Қазақстаннан кетуге мәжбүр болған ғалым:
а. Ш.Шөкин в. А.Жұбанов с. Ә.Марғұлан д. Қ.Жұмалиев е. Қ.Сәтбаев
14. ХХ ғ. 50 жж. Отаннан тыс жерге кетіп қалуға мәжбүр болған жазушы:
а. М.Әуезов в. Ғ.Мұстафин с. Т.Ахтанов д. Ә.Тәжібаев е. Ә.Нүрпейісов
15. ХХ ғ. 50 жж. біраз ғалымдарына «космополит» деген айып тағылған ғылым салалары:
а. Биология, медицина в. Тіл, әдебиет с. Заң, техника д. Физика, математика е. Тарих, философия
16. Сталиннің жеке басын айыптаған КОКП-ның съезі:
а. ХХ-ші в. ХІХ-ші с. ХХІІІ-ші д. ХХV-ші е. ХХІІ-ші
17. ХХ съезден кейін ақталған қайраткер:
а. М.Жұмабаев в. Н.Нұрмақов с. А.Байтұрсынов д. М.Дулатов е. Ә.Бөкейханов
Достарыңызбен бөлісу: |