Алматы облысы



Дата22.06.2017
өлшемі18,16 Kb.
#19595

Алматы облысы

  • Алматы облысы
  • Іле ауданы
  • Т.Бокин атындағы №41 орта мектебі
  • Химия пәнінің мұғалімі
  • Керимбекова Гульнара Шаймерденовна
  • Қышқылдар
  • Сыныбы: 8-сынып

Сабақтың жоспары:

  • Мақсаты: қышқылдардың түрлері,құрамы,алу жолдары,қасиеттері,қолданылуы,
  • физиологиялық әсері туралы мәлімет беріп,қауіпсіздік техникасының ережелерімен таныстыру,оқушының өз бетінше ізденісін қалыптастырып,ұқыптылыққа баулу.
  • Сабақтың түрі: САЯХАТ
  • Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есептеу, ойын, жұмбақ шешу.
  • Пән аралық байланыс: әдебиет,математика.
  • Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, лакмус индикаторы,лимон,алма,
  • лимонад,С дәрумені.
  • Сабақтың барысы:
  • Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды түгелдеу, топқа бөлу,
  • назарларын сабаққа аудару.
  • 21.06.17
  • «ҒАЖАЙЫП САНДАР"
  • ЕЛІНЕ САЯХАТ
  • «ХИМИЯЛЫҚ
  • ОЙЫНДАР"
  • еліне саяхат
  • FeCl2
  • BaS
  • N2O5
  • Ag2S
  • CuO
  • ZnO
  • SiO2
  • Na2O
  • NaF
  • оксидтерді тап!
  • HCl
  • BaS
  • N2O3
  • H2S
  • CO2
  • MgO
  • H2O
  • K2O
  • LiCl
  • K2O
  • MgO
  • H2O
  • N2O3
  • CO2
  • шыршаны оксидтермен безендір!
  • HBr
  • ZnS
  • Al2O3
  • H2S
  • SO2
  • PbO
  • Fe2O3
  • N2O
  • LiF
  • оксидтер мұздығы ерігенше өтіп үлгер!
  • "Қышқылдар"
  • еліне саяхат
  • HCL,
  • Бір негізді
  • HNO3,
  • HF
  • Екі негізді
  • H2CO3 ,
  • H2SO4
  • H2S
  • Үш негізді
  • H3PO4,
  • HNO3 , H2SO4 ,
  • H3PO4,
  • Оттекті
  • HCL, H2S, HF
  • Оттексіз
  • Сутегі атомына санына
  • Оттегі атомына байланысты
  • Сұйық қышқылдар
  • НСІ, Н2SО4
  • Қатты қышқылдар
  • Н3 РО4 ,Н3 ВО3,
  • Қышқыл әсерінен лакмус қызарады.
  • Метилоранж қызғылт түске боялады.
  • Суда жақсы ериді.
  • Қышқылтым дәмі бар,
  • күйдіргіш

Қышқылдардың химиялық қасиеттері

  • 1.Металдардың кернеу қатарында сутекке дейінгі орналасқан металдар
  • қышқылдармен әрекеттесіп сутек газын бөліп шығарады.
  • Li , K, Ca, Na, Mg, AI, Zn, Fe (H) Cu, Hg, Ag , Au.
  • Са+2НСІ →СаСІ 2+Н2
  • 2.Негіздік оксидтер мен әрекеттеседі.
  • ҒеО+2НСІ → ҒеСІ 2+Н2О
  • 3. Қышқылдар негіздермен әрекеттеседі.
  • NaОН+ НNO3 → Na NO3 +Н 2О
  • 4. Қышқылдар тұздармен алмасу реакциясына түседі.
  • Na 2 СO3 +2НСІ→ 2NaСІ+ Н2О +СO2 ↑
  • мына заттардың арасында
  • қандай байланыс бар?

Қосымша мәліметтер

  • ОРГАНИКАЛЫҚ ҚЫШҚЫЛДАР:
  • ЛИМОН, АЛМА, СІРКЕ, ҚҰМЫРСҚА ҚЫШҚЫЛДАРЫ.
  • С Ү Т
  • Ш Ұ Б А Т
  • Қ Ы МЫЗ
  • С Ү Т Қ Ы Ш Қ Ы Л Ы.

Қышқылдардың физиологиялық әсері:

  • Қарын сөлінде ақуыздарды ыдырататын тұз қышқылы болады.
  • Сүт қышқылы адамдарда қимыл-қозғалыс кезінде бұлшық еттерде пайда болады.

Сүт қышқылының адам ағзасына маңызы зор.

ТАМАҚ ӨНЕРКӘСІБІНДЕ ҚОЛДАНЫЛУЫ:

  • Сірке және лимон қышқылы.

Қышқылдар- дәрі әлемінде

ҒАЖАЙЫП НӘРСЕ ХИМИЯ,

  • ҒАЖАЙЫП НӘРСЕ ХИМИЯ,
  • ТҰҢҒИЫҚ СЫРЫ ӘР АЛУАН.
  • ЖОҒАЛЫП БІР ЗАТ ЗЫМ-ЗИЯ
  • ЖАҢАРЫП БІРІ ЖАРАЛҒАН.

Қышқылдармен жұмыс жасағанда қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керек?

  • қышқыл
  • Н
  • 2
  • О
  • БОЛМАЙДЫ!
  • қышқылдық жаңбыр
  • Қышқылдар дегеніміз?
  • Қышқылдармен,
  • сілтілермен жұмыс істеген кезде қандай қауіпсізідік ережелпрін сақтау қажет ?
  • Металдардың электр химиялық кернеу қатарын кім ашты?
  • Индикатор дегеніміз-
  • Қышқылдар қалай жіктеледі?
  • Ойын: "Шарды әуеге ұшыру"
  • Н2
  • PO3
  • CO3
  • SO3
  • NO2
  • SiO3
  • СІО3
  • ClО
  • «Тауып көр» ойыны
  • Н
  • Н2
  • Н2
  • Н
  • Н
  • Н
  • Хлорлау қышқылы
  • Күкірт ті қышқыл
  • Кремний қышқылы
  • Азотты қышқыл
  • Көмір қышқылы
  • Хлорлылау қышқылы
  • Метафосфор қышқылы
  • “Сергіту сәті”
  • Жұмбақтар шешу.
  • ШЫДАСАҢ ДА АЛТЫН АССЫЗ МҮЛДЕ,
  • ШЫДАУ ҚИЫН БҰЛ ЗАТСЫЗ ЕКІ КҮНГЕ.
  • Су бетінде безектеп,
  • Металл натрий жүзеді.
  • Ең соңында жоқ болып,
  • Қандай қосылыс түзеді?
  • ОЛ БОЛМАСА АСЫҢНЫҢ ДӘМІ КІРМЕС,
  • КІМ БАР ЕКЕН ОРТАДА ОНЫ БІЛМЕС.
  • СЫНЫПТАН ШЫҚПАЙДЫ,
  • ТИМЕСЕҢ ЖҰҚПАЙДЫ,ЖӘРДЕМІНСІЗ БҰЛ ЗАТТЫҢ,
  • ОҚУШЫ САБАҚ ҰҚПАЙДЫ.
  • ТЫНЫСЫМ,ЫРЫСЫМ.
  • ОЛ ЖОҚ ЖЕРДЕ,
  • ЖОЙЫЛМАҚ ЖҮРІСІМ.
  • ӨСІМДІКТЕН АЛАМЫН,
  • ӨМІРІМЕ НӘР ҚЫЛАМЫН.
  • БОЙЫМА ОЛ СІҢГЕН СОҢ,
  • СЫРТҚА ОНЫ ШЫҒАРАМЫН.
  • Н2 SО4
  • НСІ
  • Н3 РО4
  • НNO3
  • Н2СО3
  • Тұз қышқылы
  • Күкірт қышқылы
  • Фосфор қышқылы
  • Көмір қышқылы
  • Азот қышқылы
  • Біліміңді
  • сынап көр!
  • (есептер шығару)
  • ТАҒЫ КЕЛДІ СЫНАЛАР ШАҚ АЙНАЛЫП,
  • ТЕРЕҢІНЕ БІЛІМ ТЕҢІЗ БАЙЛАНЫП,
  • КІМ ШЕШЕДІ,СОЛ САЙЫСТА ҰТЫП ТҰР.
  • ЕСЕП ШЕШЕР КЕЗЕГІ ДЕ КЕЛІП ТҰР.

ҒАЛЫМДАР ІЗДЕП ЖАҢАЛЫҚ,

  • ҒАЛЫМДАР ІЗДЕП ЖАҢАЛЫҚ,
  • ЭЛЕМЕНТ АШТЫ САН АЛЫП.
  • ОЛАРДЫҢ БӘРІН БІЛЕМІЗ,
  • ТҰР КЕСТЕДЕ ҚАМАЛЫП.
  • Үйге тапсырма:
  • Саяхатымыз да аяқталды...
  • Тарауды қайталау.
  • БІЛІМ ДЕГЕН БИІК ШЫҢ,
  • БАҚЫТҚА СЕНІ ЖЕТКІЗЕР.
  • БІЛІМ ДЕГЕН АҚЫЛШЫҢ,
  • ҚИЫНДЫҚТАН ӨТКІЗЕР.

Н 3РО 4+КОН→

  • Н 3РО 4+КОН→
  • НСІ+NaOH→
  • Н2 SO4 + NaOH →
  • Н2 SO4 + КOH →
  • Назарларыңызға
  • рахмет!!!

Каталог: uploads -> doc -> 0f8f
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0f8f -> Мазмұндама, эссе жаздыру арқылы, түрлі тақырыптарда оқушылардың сөйлеу мәдениетін дамыту, тіл байлығын сөздік қорын молайту
0f8f -> Сабақтың тақырыбы"Ананың анасы"
0f8f -> Сабақтың түрі: саяхат сабақ
0f8f -> Сабақтың тақырыбы: Тіл – халықтар достығының кепілі Сабақтың мақсаты: Білімділік


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет