Апта-12
|
Күні- 17.11.2016ж.
|
Сыныбы: 11 «а» ЖМБ 21 –сабақ
|
Сабақ тақырыбы
|
Көксағыз (каучук) бен резеңке, қасиеттері
|
Сабақ мақсаты
|
Диен көмірсутектердің өкілдерін қайталай отырып, каучук туралы жалпы мағлұмат беру.
Каучук пен резеңкенің құрылысын, өндіру технологиясын, айырмашылығын ұғындыру;
|
Сілтеме
|
Білім стандарты, пән бағдарламасы, жаратылыстану - математикалық бағыттағы 11 – сыныбына арналған оқулық/ Ә. Темірболатова, Н.Нұрахметов , Р. Жұмаділова, С. Әлімжанова Алматы: Мектеп, 2015
|
Күтілетін нәтижелер
|
-Каучук туралы жалпылама ұғымды біледі
-Вулканизациялау технологиясын меңгереді
-Қолданылу салаларын ажырата алады
|
Сабақта қолданылатын модульдер
|
СТО, ОүБ және ОБ, ОЖТ, (диалогтық оқыту), АКТ, ОБ және К, ТжДбо, ОЖЕСО
|
Сабақтың әдісі
|
Серпілген сауал, Тұжырымдамалық карта, РАФТ, Есептер додасы, Кері байланыс «Үш смайлик»
|
Тапсырмалар
|
1-тапсырма Білу
«Серпілген сауал» (СТО, Диалог)
ҰБТ-ге дайындық сұрақтарын қою,
жеке жұмыс
Қанықпаған көмірсутектерді еске түсіру
|
Түсіну
Жаңа сабақтың СТАРТЕРІ ретінде Бейнебаян көрсету. №2 Көрсетілім
Табиғи және синтетикалық каучукті өндіру және қолдануы туралы.
|
2-тапсырма Қолдану
«Тұжырымдамалық карта» Постер қорғау топпен жұмыс
Каучук пен резеңкенің қасиеттері, синтездік және табиғи жолмен алынуын, қолдануын айту.
|
3- тапсырма Талдау
«РАФТ»әдісі (СТО, ТжДбо, Диалог зерттеушілік әңгіме)жұптық жұмыс, рөлдік ойын
Көксағыз табиғи және синтездік жолмен қалай алынатынын рөлге еніп айту.
|
4 -тапсырма Жинақтау Бағалау.
«Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді шығару
Шағын топтық жұмыс
(барлық оқушыны қамту үшін)
Тақырыпты қорытындылау мақсатында есептер беру және оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары. Мұғалім және оқушы немен айналысады
|
Бөлімдері/
уақыты:
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру формасы
|
Бағалау
|
Ресурс
|
І. Кіріспе бөлімі
(2мин)
|
а) Ұйымдастыру
Тренинг: Шеңбер құрып тұру
Топтастыру: Сынып оқушыларын топқа бөлемін. 1-топ “Алкендер”
2-топ “Алкендердің алынуы”
3-топ “Алкендердің қасиеттері”
4-топ “Алкадиендер”
Топтық ережені еске түсіріп психологиялық ахуалын жоямын.
|
Тренинг: Оқушылар шеңбер болып тұрады.
Топтастыру: Мұғалім ұсынған кағазды алып топтасып отырады.
Сабаққа әзірлеу.
Топпен бірлесе топ ережесін еске түсіреді
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
|
Формативті бағалау,
Жетістік критерийі бойынша бағалау
|
Қиылған қағаз,
оқулық, слайд
|
(8мин)
|
б)Уй жұмысын тексеру
«Серпілген сауал»
әдісімен оқушылар бір-біріне сұрақтар қойылады. Әр дұрыс жауап бір ұпай арқылы өзін-өзі бағалап отырады. Өткен тақырыптар бойынша әр топтар сұрақ-жауап айтады.
|
«Серпілген сауал»арқылы үй тапсырмасын қорытындылау
Алкендердың жалпы формуласы?
Алкендерде гибридтенудің қандай түрі болады?
Гидрену реакциясын зерттеген ғалым?
Цис, транс изомерлеріне түсінік
Алкендердің зертханада алынуы?
Диен деп қандай көмірсутектерді айтады?
Диендердің қасиеттері?
|
|
Смайлик арқылы формат.
бағалау
|
Бағалау парағы, қиылған қағаз,
смайлик
|
ІІ Негізгі бөлім
Тұсаукесер (5мин)
|
Жаңа сабақтың СТАРТЕРІ ретінде Бейнебаян көрсету
(Каучук) Жаңа тақырыпты ашу
|
Оқушылар дәптерлеріне тақырыпты
жазып алады.
Жаңа тақырыппен жұмыс.
|
Сұрақ қою.
|
Бас бармақ арқылы кері байланыс
|
Видео корсету
|
А) (жаңа тақырыпты ашу)(8 мин)
|
«Тұжырымдамалық карта»
Топтық жұмыс. Каучук пен резеңке туралы бенебаяннан көрген жаңалықтарын постерге салып топ болып қорғау.
|
«Тұжырымдамалық карта»
Диендердің жеке өкілдері
Көксағыздың пайда болуы.
Каучуктің табиғи және синтездік жолмен алынуы. Қасиеттерін топ болып постерге қорғайды.
|
Топтық жұмыс
СТО, ТжДбо,
ОүБжОБ,
ОЖТ,көшбасшы.
|
Топтық бағалау.
|
Постер,
бағалау парақшасы.
|
(8мин)
|
«РАФТ»әдісі
Жұптық жұмыс, зерттушілік әңгіме,рөлдік ойын.
|
«РАФТ»әдісі
Жұптық жұмыс, зерттушілік әңгіме,рөлдік ойын
Көксағыз табиғи және синтездік жолмен қалай алынатынын рөлге еніп айту.
|
Жұптық жұмыс
СТО,ОЖТ, Диалог,
ОБжК,
ТжДбо,ОүБжОБ.
|
Топтағы оқушылар қол шапалақ арқылы мадақтайды.
|
Плакат,
тақырыпша
лар,оқулық бағалау парақшасы
|
ІІІ Қорытынды бөлім.(10мин)
Үйге тап.(2мин)
|
Бекіту «Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді шығару
Есептер шығару.
Шағын топтық жұмыс.
Қосымша бетте -1(Есептер)
|
«Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді шығару
Оқушылар шағын топта карточкада берілген есептерді шығарады.Қосымша бетте -1(Есептер)
|
Шағын топ жұмыс
АКТ, СТО, ОЖТ, ТжДбо, ОЖЕСО.
|
Бірін-бірі смайлик арқылы бағалау.
|
Бағалау парақшасы,
карточка
|
§2.9 Көксағыз (каучук) бен резеңке, қасиеттері. Бутадиеннің масштабын жасау, қосымша слайд дайындап келу. Тақырыптың соңындағы жаттығуларды орындап келу.
|
Тақырыпты оқып келеді. Бутадиеннің масштабын ермексазбен жасау, қосымша слайд дайындап келу. Тақырыптың соңындағы есептерді шығарып келеді.
|
АКТ,СТО
(есеп құрастыру)
|
|
Слайд,
Оқулық
|
Кері байланыс
(2мин)
|
«Үш смайлик» стикерге
1-бөлік позитивті комментарий,не ұнады.;
2-бөлік сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек;
3-бөлік келешекке арналған комментарий;маған ұнады,бірақ келесі жолы.... жазуды айтамын.
|
Сабақ барысында әр тапсырма бойынша не ұнағаны,алдағы уақытта жақсартуға болатын жұмыстар және ұнаған ұсыныстарын жазып кетеді.
|
Жеке жұмыс
|
Өзін-өзі реттеу
|
Смайликтер, Стикерелер
|
массасын табыңдар.
тығыздығы 0,789 кг/м3.
анықтаңыз.
ЕСЕПТЕР ДОДАСЫ
5-есеп.Бутенді гидратациялағанда теориялық мүмкіндікке қарағандағы
шығымдылығы 74% болатын 37г спирт алынды. Неше грамм бутен реакцияға түсті ?