Арал теңізінің мәселесі



бет1/3
Дата03.12.2023
өлшемі493,5 Kb.
#194818
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
Арал теңізі


Сабақтың тақырыбы: Арал теңізінің мәселесі
Сабақтың мақсаты: 1.Қазақстандағы экологиялық мәселелерге назар аудару.
2. Ауызекі сөйлеуге дағдыландыру және ҰБТ-ға дайын-
далу жұмыстарын жалғастыру.
3. Бұкіл халықтың міндеті табиғат байлықтарын сақтап,
ұрпақтан-ұрпаққа жеткізу дегенді түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта, презентация
Сабақтың түрі: хабарландыру
Сабақтың әдіс-тәсілдері: баяндау, сұрақ-жауап, алдын ала оқу
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
а) сәлемдесу, ә) түгендеу б) Психологиялық дайындық өткізу, топқа бөлу
конверттің ішінде смайликтар
2. Жаңа тақырыпқа дайындалу кезеңі.

1. Сабақ мақсаттарымен таныстыру


2. Оқушыларға сұрақ қою. - « Экология» терминің кім енгізді?
(Интерактивтік тактада) 1866 жылы, Э. Геккель
Экология- тірі организмдердің бір- бірімен қарым қатынасын айнала қор-
шаған ортасымен, мекенімен айланыстыра отырып, зерттейтін ғылым.
2. Жаңа тақырыпқа шығу: презентация арқылы
- Проблемалық сұрақ: Арал теңізінің мәселесі неде?
Сабақтың ұраны
Адамдардың табиғатсыз күні жоқ,
Оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.
3. Жаңа тақырыпты меңгеру.
1 Оқушылар 2топқа бөлінеді: 1- тілшілер тобы, 2- зерттеушілер тобы
Интерактивтік тақтаны пайдаланып, алдын ала берілген тапсырмаларды орындайды.
4. Мәтінмен жұмыс.
Арал теңізі - Қазакстанның он түстігіндегі үлкен теңіздердің бірі.
Оның апатқа ұшырағанға дейінгі көлемі -1066 км, тереңдігі - 30-60
метр, тұздылығы - 10-12 % болған. Арал теңізі бағалы балықтарға бай,
жағасы қамысты теңіз еді. Сол кездерде жылына 50-150 мың балық
ауланатын. Арал өңірінің тұрғындары 1970 жылдарға дейін әлеуметтік-экономикалық тұрғыда жақсы қамтамасыз етілген. Теңіз өңіріндегі елді мекендерде 17 балық колхозы, 10 балық өңдейтін зауыт және 2 балық комбинаты тұрақты жұмыс істеген.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет