Сабақтың тақырыбы: Төлеген Айбергенов «БІР ТОЙЫМ БАР» өлеңі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қазақтың дарынды ақыны Төлеген Айбергеновтің өмірі мен шығармашылық жолы туралы толық мағлұмат бере отырып, «Бір тойым бар» өлеңінің идеялық мазмұнын ұғындыру.
Дамытушылық: оқушының ой-қиялына ерік бере отырып поэзиялық шығарманы талдау дағдысын қалыптастыру, тілін дамытып, мәнерлеп оқуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: жас ұрпақ бойына ұлттық құндылықты сіңіру, туған жерге, Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білім қалыптастыру сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақтада ақын бейнесі, жыр жинақтары бойынша көрме, ақын туралы өлеңдер
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік ізденіс, салыстыру, шығармашылық ізденіс
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі.
2.Үй тапсырмасын сұрау.
Т.Айбергеновтің өмірі мен шығармашылығы, «Ана» және «Аруана – бауыр дүние» өлеңдері.
Мұғалім: Қазақта ақын көп. Атақтысы да жеткілікті. Бірақ табиғи құбылыстар сияқты құдіретімен табындырып, қазақ өлеңін жаңа сатыға көтергендер сирек. Сол сиректердің бірі әрі бірегейі – Төлеген Айбергенов екенін таныдық.
Онда үй тапсырмасы бойынша ақынның өмірін сызба бойынша әңгімелеп берейік: «Ой қозғау» әдісі
(Оқушылар әр таным бойынша жеке-жеке сөйлейді.)
1. 30-ақ жыл ғұмыр кешті
Мен марттағы найзағай күркірімін,
Құрманғазы күйінің бір тілімін.
Менің жаным саясын паналаған
Дүниедегі бар қыздың кірпігінің... деп ақын өзі жырлағандай, Төлеген
Айбергенов 1937 жылы 8 наурызда (ары қарай өмірдерегін айтып шығу)
2. 10 жылдай ғана жыр жазды
Қазақтың біртуар ақыны Төлеген Айбергенов аз ғана ғұмырында қазақ әдебиетіне сүбелі үлес қосты. Найзағай отындай жарқ еткен жырлары қазақ поэзия әлеміне жарық жұлдыз болып қосылды. Қазақ әдебиетінде оны Фариза Оңғарсынова, Мұхтар Шаханов сияқты әдебиет майталмандары ұстаз санады. (Өлеңдерін атап өту)
Мұхтар Шаханов ол туралы бір өлеңінде:
Ұлтына кім жақын, алыс, айқындайтын ел ғана,
Он том өлең жазғандарды кетті ұмытып кең дала.
Бірақ шағын он өлеңмен он миллион қазақты
Толғандырған, таң қалдырған
Махамбет пен Сен ғана – деген еді.
3. Нағыз жыр перзенті
Азғана ғұмырында халқына шынайы поэзияның шырынынан дәм татқызып, терең ой мен мөлдір сезімдерді тек өзіне ғана тән табиғи даралықпен шебер бейнелеген дарынды суреткер. Жарық дүниенің 30-ақ жыл сәулесін көрген ақын бізге отты жыр, өлмес өлең қалдырды.
Ақын Мұқағали Мақатаев жыр перзентіне арнаған «Төлегенге» өлеңінде:
Тұңғыш көрдім өлгенін шын ақынның,
Қызарып батты ертеңгі шығатын күн.
Торғай – өлең шырылдап бара жатты,
Аузында ажал деген сұрапылдың... деп жырлапты.
4. Бірнеше жыр жинағының авторы
Ол бірінші рет «Жас дәурен» атты жинақта бір топ өлеңдерімен көрінді. Бірнеше кітаптары шықты. «Арман сапары», «Өмірге саяхат», «Мен саған ғашық едім», «Аманат», «Құмдағы мұнаралар».
Төлегентанушы ақын Б.Иманов былай деп жырлайды:
Торғай өлең өлмеді, аман қалды,
Әкетті ажал...
Жыр емес, адамды алды.
Бір өмірдің дастаны басталды да,
Шорт үзілді,
Шоп-шолақ тамамдалды.
5. Өзіндік өлең өрнегімен танылды
Қазақ өлеңдері көбінесе 7,8 және 11 буынды болып келеді. Ал Төлеген Айбергенов 18-19 буынды өлеңдер жазып, өлең құрылысына жаңалық енгізген ақын.
Мұғалім: Осындай 18-19 буынды өлеңі үйге берілген «Ана» өлеңі.
(Өлеңді жатқа сұрау.) Өлең құрылысын айтқызу: 15-16 буынды, 1шумақта 4 тармақтан, 3 бунақты, егіз ұйқаспен жазылған өлең.
Сыныптың оқушыларына үш топ яғни үш қатарға топтастыру тапсырмасын беру.
1-қатар: Ана кім? (қызметіне қарай)
2-қатар: Ана кім? (қасиетіне қарай)
3-қатар: Ана кім? (жынысына қарай)
Мұғалім: Жер бетіндегі тіршіліктің өзегін келешекке жалғаған, өсер ұрпағына құндақтағы шағынан ізгіліктің дәнін еккен – аналар. (Аналар мерекесі туралы)
Ана туралы тақырыпты екінші анамыз – Отан-Ана тақырыбымен жалғастыратын Т.Айбергеновтің «Аруана – бауыр дүние» өлеңі үйге берілген болатын.
(Өлеңді балаларға мәнерлеп оқыту)
Келесі тапсырма Венн диаграммасы бойынша сұрау.
Мұғалім:
Өлеңнің соңғы екі тармағын оқиық:
Достарыңызбен бөлісу: |