Класы
|
8 «А», «Ә»
|
Күні
|
22.10.16ж.
|
Пәні
|
Қазақ әдебиеті
|
Сабақ№
|
№15
|
Тақырыбы
|
Махмұт Қашқари. Мақал-мәтелдер. «Қордайдың аққу-қазы қаңқылдайды»
|
Оқу мақсаты
|
Махмұт Қашқаридің өмірі мен шығармашылығымен танысып, мақал-мәтелдер мен өлең талдау арқылы сыни ойлауға дағдыландыру.
|
Қолдынылған әдістері мен тәсілдері
|
Сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары ,
АКТ пайдалану. Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
|
Күтілетін нәтиже
|
Махмұт Қашқаридің өмірі мен шығармашылығымен танысады, мақал-мәтелдер мен өлең талдау арқылы сыни ойлау қалыптасады.
|
Сабақ кезеңдері, уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
2мин
|
түгелдеү, мақсат қою,класс тазалығын тексеру , АКТ қосу. Мақал-мәтелдің жартысын оқимын, жауабын балалар айтады-сергіту сәті.
|
3 топқа бөлінеді
(Махмұт Қашқари, мақал-мәтел, «Қордайдың аққу-қаздары»
|
|
Айгүл Үлкенбаеваның «Аққу» күйі
Слайд әуенімен(аққу, қаздар көлбетіндегі)
|
Қызығушылықты ояту
3мин
|
«Айгүл Үлкенбаева» видео
Не көрдіңіздер?
Және не себептен сен сіздерге мақал-мәтелдерді сергіту сәтінде оқыдым?
Дұрыс айтасыздар бүгінгі сабақққа тікелей байланысты.
|
Проблема бойынша өздерінің бұрынғы білімдерін есіне түсіреді
|
ОүБ
|
- Ой қозғау;
|
Мағынаны тану
Жеке-3мин.
Жұппен-2мин.
Топпен-2мин.
Постер жасауға-7мин.
Қорғауға 10мин
|
Жеке-3мин. Оқып дәптерлеріңізге маңызыдысын түртіп алыңыздар,
Жұппен-2мин. талқылаңыздар
Топпен-2мин.не постерге түсіресіздер ақылдасыңыздар.
1-топ-«Махмұт Қашқари» тобы-Махмұт Қашқари туралы оқып, постерге түсіріп, қорғайды
«Мақал-мәтел» тобы Қашқаридің мақал-мәтелдерін топтастырады дәптерлеріне
«Қордайдың аққу-қаздары қаңқылдайды» тобы өлеңді оқып, не туралы екендігі түсіндіреді.
|
Оқулық бойынша жұмыс жасайды, мәтінді оқып, түсіндіреді. Мәлімет бойынша пікір алмасады, ой жарыстырады, талқыға салады.
|
ОүБ
|
Диалогтік оқыту; Алынған ақпарат негізінде түсінік айту.
|
Ой толғаныс
Жұпта
Топта
Бір үздік
«Автор орындығына»
|
Қол үзбей эссе жазу
Бүгінгі сабақ туралы, не түсіндің? Не білдің?
|
Жаңа ақпарат жайлы өзіндік пікір қалыптастырады.
|
ОүБ
|
СТО;
-Жаңа ақпаратқа өз көзқарасы тұрғысынан баға беру.
|
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақта сіздер үшін не маңызды болды?
|
Ауызша жауап береді
|
ОүБ
|
Ақпаратты бір бөлікке бөлу арқылы терең түсіну.
ОүБ
|
Үйге тапсырма
|
Мақал –мәтелдерді жаттау. Сұрақтарға жауап беру.
|
|
|
|
Бағалау
|
|
Топ басшылары бағалау парақшасын толтырады
|
ОБ
|
Бағалау парақшасы бойынша
|