Бөлімі: Қозғалысқа, егіннің түсімділігіне берілген есептер
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспаған оқушылар:
|
Тақырыбы:
|
Бірлесіп жұмыс істеуге берілген есептерді шығару
|
Оқу мақсаты:
|
4.5.1.2**
есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану
4.5.1.1
есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу
|
Бағалау критерийлері
|
• шамалар арасындағы тәуелділікті орнату және түсіндіру;
• модель бойынша есепті құрастыру;
• есептерді шешу алгоритмі кезеңдерін айту;
• есептер мен олардың шешімдерін салыстыру;
|
Ғылыми тіл
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер:
үлес, бөлшек сан
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын тіл.
|
сызба, график, схема, бағыт;
үштік шама, шамалар тәуелділігі;
жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс;
|
Құндылықтар
|
Өзіне өзі құрмет, өмір бойы білім алу
|
Пәнаралық байланыс
|
жаратылыстану
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақта
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
шамалар арасындағы тәуелділікті біледі
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған уақыт
|
Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
(Т)Кіріспе тапсырма. Ауызша есептеу. 1 минуттық құмсағатын пайдаланып оқушыларға интербелсенді тақтадағы тапсырмаларды жеке орындауға ұсыну. 1 минут уақыттан кейін:
— 1 минутта қанша тапсырма орындадыңдар?
— Неліктен 1 минутта орындаған тапсырмалары-
ның саны әртүрлі? Содан соң тағы 1 минут уақыт беріп, ұқсас тапсырмаларды топта орындауға ұсыну. Орындамас бұрын, оқушылар топта тапсырманы қалай орындайтыны туралы ақылдасып алу керек (тапсырмаларды бөліп
алу, немесе бірлесе орындау). Сұрақтар
қою:
— 1 минутта қанша тапсырма орындадыңдар?
— Топпен 1 минутта орындаған тапсырмалардың
саны жеке орындаған тапсырмалардың санымен бірдей
ме? Неліктен?
Оқушылар бірлесе орындаған есептер саны ар-
тық болғаны туралы қорытынды жасайды.
|
Таратпа қағаздар
|
Сабақтың ортасы
|
(Ж)Сәйкестерін тап. Тапсырманы жұптасып қанша уақыт жұмсағанын сұрау.
|
№2 слайд Таратпа қағаздар
|
(Т)Шығарып көр. Тапсырманың мақсаты есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану есептің
шартын оқып, кесте құру арқылы шығару дағдысын қалыптастыру.
а) -Тапсырмада не белгілі?
-Қандай сұрақ қойылған?
-Тапсырманың сұрағына бірден жауап беруге бола ма, әлде жоқ па? Неліктен?
-Алдымен не істеу керек? Неліктен? – деген
сұрақтарға жауап беру.Тапсырманы талдағаннан кейін оқушыларға тапсырманы орындауға уақыт беру. Топ өкілі жауабын тақтаға жазып,
шешімін түсіндіреді.Басқа оқушылар жазылған шешімді тексеру.
Жауабы:
1200 : 400 +1200 : 240 = 8 (т);
1200 : 8 = 150 (рет).
Жауабы: мәшинелер бірлесіп тасыса, құмды 15 рет қатынау арқылы жеткізеді.
|
№3 слайд
Таратпа қағаздар
|
ә) (Ұ) Оқушылар ұжыммен есептің шартын талдайды, кесте құрып есепті шығарады.
Оқушылардың сұрауымен жауабын тақтаға жазады.Басқалары өз шешімін тақтадағымен салыстырып, талдау жасайды.
Жауабы:
5160 : (212 + 218) = 12;
212 · 12 = 2544;
218 · 12 = 2616.
|
№ 4 слайд
Таратпа қағаздар
|
б) (Т) Оқушылар тапсырманы топта талқылайды, қорытындыларын шығарады. Әр топтың өкіліне тақтаға жауабымен шығуды ұсыну.Өз жауабын дәлелдеу. Оқушылардан сұраққа жауап беру үшін, нені білу керектігін сұрау.
Жауабы:
150 : 15 + 150 : 10 = 25 (ағаш);
150 : 25 = 6 (күнде).
Жауабы: екі сырлаушы бірлесіп жұмыс істесе, осы жұмысты 6 күнде орындай алады.
|
№ 4 слайд
Таратпа қағаздар
|
(Ө)Ойлан
Тапсырманы орындамас бұрын, сағатты минутқа
аудару керектігін еске түсіру. Содан кейін
тапсырманы өз бетінше орындау.
Жауабы:
1 сағ 10 мин = 70 мин;
9 70 – 4 70 = 350 (л);
400 – 350 = 50 (л).
Жауабы: бөшке 1 сағат 10 минутта толып үлгермейді.
|
№ 5 слайд
Таратпа қағаздар
|
(Ө) Тұрғын үй.
Тапсырманы ең бірінші болып бітірген оқушының жұмысын тексеру. Ол оқушы
екінші оқушының жұмысын тексереді және тапсырманы орындап бітірулеріне қарай тізбек одан ары жалғаса береді.
Жауабы: 2016 жылдың қыркүйек айында.
|
№ 6 слайд
Таратпа қағаздар
|
(Ж)Орындап көр.
Тапсырма оқушылардың ойлауын жандандыруға бағытталған. Оқушыларға кеспеқағаздарды тарату. Бір жұпқа тапсырманы тақтада орындайды, ал қалған оқушылар өз жұмыстарын салыстырып тексереді. Керек болған жағдайда қателерін жөндеу қажет.
|
№ 7 слайд
Таратпа қағаздар
|
(Ұ)Ауызша есепте
Тапсырманы оқушылар ауызша орындайды.
Жауабы:
а) (3061 + 1939) + 1025 = 5000;
ә) 2048 + (1728 + 1072) = 4848;
б) (3333 + 667) + (1110 + 890) = 6000;
в) (2005 + 1995) + (3303 + 2697) = 10000
|
№8 слайд
Таратпа қағаздар
|
Сабақтың соңы
|
Сабақтың рефлексиясы
Рефлексия кезеңінде «Үш М» әдісімен кері байла-
нысты жүргізіңіз.Оқушылардан олар оқу барысында жақсы орындаған үш мезетті атау және келесі сабақта олардың жұмысын жақсартатын бір әрекетті атайды.
|
№9 слайд
|