ІҮ бөлім. Қазақстанның хіх ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениеті 33-34 Материалдық мәдениет. Сабақтың мақсаты



Дата10.06.2017
өлшемі34,45 Kb.
#18906
Сүндет Бақтияр Хамзаұлы

Астана қаласы №57 орта мектеп

Тарих пәнінің мұғалімі
ІҮ бөлім. Қазақстанның хіх ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениеті

33-34 Материалдық мәдениет.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға халқымыздың дәстүрлі шаруашылығының сан-саласымен, маңызымен, оның материалдық мәдениетіміздің ажырамас бөлшегі екенін түсіндірдім.

Ата-баба дәстүрлерін дәріптеп өскелен ұрпаққа құнды мәлеметтерді жеткізе отырып, оқушы бойына ұлтжандылық қасиеттерін шыңдай отырып, отан сүйгіштікке тәрбиелеу. Дәстүрді дәріптеуге бейімдеу.



Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, суреттер, сұрақтар,А3 формат қағаз,кестелер,слайд ,кластер, буклеттер.

Сабақтың барысы:

А) Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу. Видео көрсету. 3 мин

Б) Жаңа сабақ: 7 мин

Қазақ халқының материалдық мәдениетіне, негізінен, мал шаруашылығымен және егіншілікпен, үй кәсіпшілігімен, қолөнермен байланысты күнделікті еңбек құралдары жатады.Қарапайым күнделікті өндірістік құралдарды көшпелі қазақтардың өздері, ал ат әбзелдерін, үй мүліктерін арнайы шеберлер жасаған. Көшпелі өмір, ру арасындағы тартыстар, сыртқы шапқыншылыққа қарсы күрес қару-жарақ түрлерінің жетіле түсуінеде әсер етті. Қазақ киіз үйдің ішін алашамен, текеметпен, ағаш төсекпен, кебежемен, сандықпен және күнделікті тұтыну бұйымдары-құман, торсық тәрізді заттармен, көптен жабдықтаған. Теріден және былғарыдан бұйымдар жасау. Ұсталық қолөнер. Киіз үй. Оның құрамдас бөліктері, кереге,уық, шаңырақ, түндік,үзік, босаға, табалдырық, бақан. Тұрмыс-салт мәдениетінің дәстүрлері. Отпен аластау, отпен тазарту, отқа табыну.



Кестелік тапсырмалар: 3-4 мин

Әлемдік атаққа ие діндер?

Діндердің атауы

Негізін салушы

Қасиетті кітабы

Ислам

(с.ғ.с) Мұхаммед

Құран

Христиан

Иса

Інжіл

Будда

Будда

Дхамапада

«Орнын тап»

Ер адамның киімдері

Қыз баланың киімдері

Әйел адамның киімдері

Ішік, тон, бөрік т.б.

Сәукеле, камзол, т.б.

Кимешек, шәлі т.б.










В) Миға шабуыл:

Әдет-ғұрыптардың , салт-дәстүрлердің мәнін ашу.

1. Киіз үйдің маңыздылығы?

2. Зергерлік бұйымдардың күмістен жасалуы?

3. Ескі діни –нанымдарыдың тәрбиелік мәні неде?



Тапсырмалар.

А3 форматка коллаж жасау. 10 мин

  1. Қазақтың қару-жарағы

  2. Ыдыс-аяғы

  3. Киіз үйі

  4. Зергерлік бұйымдары

  5. Киім –кешегі

Қорғау керек өздерінің жасаған коллоаждарын.

Г) Жаңа сабақты бекіту: 13 мин

Пікірталас

Топтау.

Қазақ халқының жойылып бара жатқан салт-дәстүрімен әдет-ғұрыптарының, дініміздің, шұбарланып бара жатқан тіліміздің, жалпы рухани мәдениетіміздің құндылықтарын қалай сақтап қалуға болады?

3 мин


Д) Қорытынды: Халқымыздың рухани мәдениетін жандандырып, әр ұрпақтың санасына ұлт жандылықты ояту. Күнделікті тұрмысымызда салт-дәстүрлерімізді қолданысқа еңгізу. Өз санамызда қазақылықты ояту.

2 мин


Е) Бағалау: Оқушыларды жасаған жұмыстарымен сабаққа қатысу белсенділігіне байланысты бағалау.

1. Қазақ өнерінде қару-жарақ жасауға неге мән берілді?

2. Қостың киіз үйден қандай айырмашылығы бар?

3. Наурыз көже қалай дайындалады?



4. Қандай діни әдет-ғұрыптар сақталған

Үйге тапсырма: Слайд жасау «Тарихи-мәдени ескерткіштер»

Эссе жазу «Мәдениетім мақтанышым» атты. 3 мин
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет