Ұйымдастыру



Дата23.02.2020
өлшемі0,79 Mb.
#58893
Байланысты:
ашық сабақ Уля

Ұйымдастыру

  • Жағымды ахуал қалыптастыру
  • Бүгінгі сабаққа дайынбыз десеңдер бір рет шапалақтайық
  • - Белсенді боламыз десеңдер екі рет шапалақтаңдар
  • - Бүгінгі сабақтың мақсатына жетеміз десеңдер үш рет шапалақтаңдар

Жұптық жұмыс «Мюнстенберг әдісі»

  •  
  •  
  •  
  •  

Лықа

назра

іклүк

ныйо

табмық

Үй тапсырмасы «Қай төрттік озды?» әдісі

Қызығушылықты ояту.

  • Өлсе өлер табиғат, адам өлмес.
  • Ол бірақ қайтіп келіп ойнап күлмес.
  • Мені мен, менікінің айырылғанын,
  • “Өлді” деп ат қойыпты өңкей білмес.
  • Көп адам дүниеге бой алдырған,
  • Бой алдырып, аяғын көп шалдырған.
  • Өлді деуге сыя ма, айтыңдаршы
  • Өлмейтұғын артына сөз қалдырған?
  • Абай туған халқының, болашақ ұрпақтың өнегелі тәрбиешісі, ана тілінің, қазақ поэзиясының өсуіне зор үлес қосқан ақын.Біз бүгін Абайдың «Адасқанның алды — жөн, арты — соқпақ», «Жігіттер,ойын арзан,күлкі қымбат» өлеңдерін өтеміз

Абай «Адасқанның алды — жөн, арты — соқпақ», «Жігіттер,ойын арзан,күлкі қымбат»

Сабақтың мақсаты

  • «Адасқанның алды – жөн, арты – соқпақ», «Жігіттер,ойын арзан,күлкі қымбат» өлеңінің қыр-сырын меңгертіп, тереңіне бойлату,  өлеңнің тақырыбы мен идеясын көркемдік ерекшелігін меңгерту,  сын тұрғысынан ойлау арқылы шығармашылық жұмысқа баулу

Тыңдалым Мағынаны тану

  • «Адасқанның алды — жөн, арты — соқпақ» өлеңін тыңдату

Жеке жұмыс «Тізбектеп оқу» әдісі «Жігіттер,ойын арзан,күлкі қымбат»

  • Дескриптор:
  • 1Мәнерлеп,нақышына келтіріп оқу
  • 2.Дауыс ырғағы,интонация

Топтық жұмыс

  • Ойын тобы Абай «Адасқанның алды — жөн, арты — соқпақ»,
  • Өлеңнің жазылу тарихы туралы әңгімелеу
  • Күлкі тобы
  • «Жігіттер,ойын арзан,күлкі қымбат» Өлеңнің жазылу тарихы туралы әңгімелеу
  • Арзан тобы«Адасқанның алды — жөн, арты — соқпақ»
  • «Фишбоун» әдісі. Оқушыларға балық қаңқасын ұсынып, өлеңнен проблеманы анықтау, себептерін табу, дәлелдеу, қорытынды жасауды тапсырады.
  • Оқушылар балық қаңқасына қара сөзден проблеманы, себептерін анықтап, дәлелдерін келтіреді, қорытынды жасайды.
  • 4.Қымбат тобы
  • Бүгінгі күннің жігіттеріне тән қасиеттерді Абай Құнанбаевтың «Жігіттер, ойын - арзан, күлкі - қымбат» өлеңіндегі жігіттің мінез-құлқы, қасиеттерімен салыстырып талдаңыз.
  • 5 Ақыл тобы Түйінді ой айту/Бүгінгі сабақтан қандай түйінді ой жасады,сол туралы айтады
  • Дескриптор.
  • 1.Берілген тапсырманы нақты орындай алуы
  • 2.Топтың ұйымшылдығы

Бағалау «Блоб ағашы»

Кері байланыс


Кемшілік

+

Жетістік

Сабақ барысында жіберген кемшіліктерін немесе өзіне қиын болған жағдаяттарды

жаз.


Бұл жерге сол кемшілігін түзеуге көмектескен немесе

жағдаяттан шығуға қол ұшын созған оқушыны, болмас бір оқиғаны жаз.



Өзінің қол

жеткізген жетістігіңді жаз.



Кемшілік + Жетістік кестесі

Үйге тапсырма


Дескриптор:

1.Өлеңді жатқа нақышына келтіріп айту

2.Актерлік шеберлігі

Қалаған өлеңді жатқа айту

Түсіну Өлеңді мәнерлеп оқу «Адасқанның алды жөн, арты соқпақ»

  • Адасқанның алды - жол,арты - соқпақ, Оларға жол - арамның сөзін ұқпақ. Қас маңғаз, малға бөккен кісімсініп, Әсте жоқ кеселді істен биттей қорқпақ. Бір аршопке шапаны сондай шап-шақ, Мүшесінен буынып, басады алшақ. Қас алдына жымырып келемін деп, Ақ тымақтың құлағы салтақ-салтақ. Жаздыгүні ақ бөркі бүктелмейді-ақ, Қолында бір сабау бар, о дағы аппақ. Керегеге сабауды шаншып қойып, Бөркін іліп, қарайды жалтақ-жалтақ.

Қу шалбар қулығына болған айғақ, Тізесін созғылайды қалталанса-ақ. Ұстаудағы кісідей мезгілі бар, Күні бойы шешініп, бір тяақ. Тірі жанға құрбы боп жап-жасында-ақ, Қалжыңдамақ, қасынбақ, ыржаңдамақ. Бет-аузын сөз сөйлерде жүз құбылтып, Қас кермек, мойын бұрмақ, қоразданбақ. Осындай сидаң жігіт елде мол-ақ, Бәрі де шаруаға келеді олақ. Сырын түзер біреу жоқ, сыртын түзеп, Бар өнері - қу борбай, сымпыс шолақ. Олардың жоқ ойында малын бақпақ, Адал еңбек, мал таппақ, жұртқа жақпақ. Жалғыз атын терлетіп, ел қыдырып, Сәлемдеспей, алыстан ыржаң қақпақ

 

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет