Сабақ: қазақ тілі
|
Мектеп: Северный ЖОББМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Какеева Салтанат Тлеубергеновна
|
Сынып: 5
|
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер.
«Қонақтарды қарсы аламыз»
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
5.Т3. Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну
5. А5. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Сұрақтарды толықтай түсінеді және жауап береді. Оқушылар бір-бірімен пікір алмасады. Күнделікті қолданып жүрген тірек сөздер мен жаңа сөздерді пайдаланады.
|
Бағалау критерийлері
|
Сұрақты дұрыс түсінеді.
Лайықты жауап бере алады.
Шағын диалогке қатысады.
Тұрмыста жиі қолданылатын жаңа сөздер мен тірек сөздерінің мағынасын түсінеді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
төрлетіңіз, астан алыңыз, дастархан басына келіңіз, өтіңіз, амансыз ба?, қош келдіңіз, сау болыңыз
Диалог құруға \шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Қош келдіңіз, төрлетіңіз, төріңнен қарт кетпесін, дәстүр, әдепсіздік, қонақтар, төр, қуаныш, ақ сақалды ата, дастархан төрінде.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сенің отбасында қонақтарды қарсы алу дәстүрі сақтала ма ?
Қазіргі заманда қонақтың көңілін қалай аударады?
Сенің отбасыңда қонақты қалай күтеді?
Не себепті отбасында қонақтарды қонақжайлылықпен қарсы алу керек деп ойлайсыз?
Ишара: қолдау сөз, смайлик.
|
Алдыңғы білім
|
Қазақша амандасу түрлерін біліп келеді.
|
Құндылықтарға баулу
|
Қонақтарды қонақжайлылықпен, сыйластықпен қарсы алатынын түсінеді.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өзін-өзі тану, дүниетану
|
Жоспарланған уақыт
|
45 минут
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
жаттығулар түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
2 минут
2 минут
|
Ұйымдастыру жұмысы.
Психологиялық ахуал туғызу.«Ұшақ ұшыру» стратегиясы арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек білдіреді.
Үй жұмысын тексеру. «Миға шабуыл» стратегиясы.
Қызығушылықты ояту.
«Пазл» ойыны ( суреттер арқылы үш топқа бөлінеді) жаңа тақырыпқа шығуы.
(Қосымша 1)
|
Суреттер
|
Сабақтың
ортасы
Білу
8 минут
Түсіну
3 минут
3 минут
|
Т.Ж. 1-тапсырма. Мәтіналды тапсырма:
Оқушылар топта мәтінді оқып, негізгі ойды ашатын сөздерді табады. (қосымша 2)
Мәтінмен жұмыс: Мәтін үш топқа беріледі. Әр топ мәтіннен негізгі ойды ашатын сөздерді тауып,флипчартқа салады
Бағалау критерийі
|
Дескриптор:
|
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.
|
Негізгі ойды ашатын сөздерді табады. Ойын толық жеткізеді.
|
Қ.Б. Бас бармақ әдісі
Сөздікпен жұмыс «Доп лақтыру»
Төрлетіңіз, астан алыңыз, дәстүр, әдепсіздік, қонақтар, төр, қуаныш.
Т.Ж. Тыңдалым алдындағы тапсырма:
2 тапсырма. «Кім жылдам?» ойыны. Берілген сұрақтарға қай топ тез және дұрыс жауап береді.(қосымша 3)
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Берілген сұрақтарға тез және жылдам жауап береді.
|
Сұрақтарға дұрыс жауап береді.
|
Қ.Б. «Жетон»
|
Флипчарт,
|
Қолдану
8 минут
2 минут
|
Т.Ж. Ж.Ж Тыңдалым тапсырмасы:
3- тапсырма.
Бейнеролик арқылы диалог құрастырады.
|