Комутова Айгуль Сериковна,
КММ «Белағаш » жалпы білім беретін орта мектеп,
Қарағанды облысы,
Бұқар жырау ауданы,
Ең үлкен қала
Мақсаты: «Ең үлкен қала» тақырыбы аясында қазақша сөйлеуге үйрету,тілдік қарым-қатынасқа түсіре отырып, ауызша сөйлей алу мүмкіндіктерінің жетілуіне жағдай туғызу.
Міндеттері:
1.Тілді үйрену мен коммуникативтік қарым-қатынасты жетілдіруге бағытталған міндеті:
Жаңа сөздерді үйрену, тілдік қарым-қатынасты жандандыруға арналған тапсырмаларды орындау, қазақ тілінде сауатты сөйлеу белсенділіктерін арттыру жолдарын ұйымдастыру.
2.Сын тұрғысынан ойлауды жетілдіруге байланысты міндеті:
Проблеманы шешу, қиындықты жеңу жолдарын қарастыра отырып, белсенділікке, өз тарапынан сыни пікір білдіруге бағыттау.
3.Топтық жұмысқа бағытталған міндеті
Тапсырманы топтасып, жұптасып, бірлесе мұғалім көмегінсіз атқару, бір-бірімен коммуникативтік қарым-қатынасқа түсу.
Қолданылған модульдері: 1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; 2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; 3.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; 4.Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану; 5.Талантты және дарынды балаларды оқыту; 6.Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту; 7.Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Мозайка» тәсілімен топқа бөлу, «Ой шақыру», «Миға шабуыл», «Диалогтік оқыту», «Жарнама», «Қара жорға», «Жарнама», Конверт сұрақ», тізбектеп оқыту.
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
|
І.Кіріспе
7 мин
|
Тұлғааралық байланысты орнату
.
Үй жұмысын сұрау
Топқа бөлу
|
1.Сыныпта ынтымақтастық атмосфера және жақсы көңіл-күй орнату мақсатында мұғалім сабақты аңызбен бастайды.
-Ертеде бір өте ақылды, дана қария болыпты. Ол жер бетіндегі барлық нәрсені біледі екен. Бірде оны бір қу адам тексермекші болып, қолына көбелекті жасырып: - «Менің қолымдағы көбелек өлі,әлде тірі ме?» -деп сұрапты. Ішінен - өлі десе, жібере саламын, тірі десе, өлтіре саламын деп ойлапты.
Оның жауабын тыңдаған қария: «Бәрі сенің қолыңда»- деп жауап беріпті.
-Ендеше, балалар, бүгінгі сабақтың жақсы өтуі, көңіл-күйіміздің жақсы болуы кімге байланысты, кімнің қолында?
2.Үй тапсырмасына
Түрткі сұрақтар қою арқылы сұру
- Сарқырама дегеніміз не?
- Дүние жүзіндегі қандай аса ірі сарқырамаларды білесіңдер?
- Қазақстанның қандай тауларында кездеседі?
3.Оқушыларға тақырыпқа қатысты екі түрлі суреттердің қиындылары таратылып береді . Суреттердің қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөліну керек.
|
Аңыздағы қарияның жауабына байланысты қойылған сұрақтарға оқушылар жауап береді. Яғни, сабақтың жақсы өтуі кімге және неге байланысты екенін айтады.
Оқушылар қойылған сұрақтарға кезекпен жауап береді.
Оқушылар таңдап алған қиындылары бойынша топқа бөлініп, суреттерін құрастырып, қандай сурет шыққанын айтады.
|
Өте жақсы, жарайсыңдар!
Ауызша кері байланыс
Жарайсыңдар!
|
«Ынтымақтастық оқуға» арналған ресурс
Топтық жұмысқа арналған ресурс
Топқа бөлінуге арналған суреттер.
|
ІІ. Тұсауке
сер
10 мин.
|
Оқушылардың қызығушылығын оятып, назарларын аудару.
|
4. «Ассоциация». Мұғалім тақтада тақырыпқа байланысты слайд көрсетеді.
- Не көріп тұрсыңдар?
- Бұл қай қала?
- Қазақстанның қай жерінде орналасқан?
- Алматы қандай қала?
-Ендеше,сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
1.Екі топқа тақырыпқа қатысты және қатыссыз сөздер жиынтығы беріледі. Тапсырма бойынша оқушылар, тақырыпқа қатысты сөздерді бір бөлек, қатысы жоқ сөздерді бір бөлек ажыратып, атап шығу керек.
|
Оқушылар слайдқа қатысты сұрақтарға жауап беріп, сабақтың тақырыбын өздері анықтайды. Сабақтың тақырыбы «Ең үлкен қала» екенін айтады.
Оқушылар топта талқылап, сөздерді екі бөлек ажыратады. Бірінші «Ең үлкен қала» тақырыбына қатысты сөздерді атайды, екінші қатысы жоқ сөздерді атап шығады.
|
Ауызша кері байланыс
Бәрекелді!
Жарайсыңдар тамаша!
|
Бағалау смайликтері.
Интербелсенді тақта
Сөздер жазылған қағаздар
|
ІІІ. Негізгі бөлім
20 мин.
|
Жаңа сабақ.
Мағынаны тану.
|
1.Сөздікпен жұмыс
Сөздерді оқу, сөз тіркесін, сөйлем құрау құрау.
2. Берілген мәтінді түсініп оқып, топтағы оқушылар бір-біріне әңгімелеп, постер құрастыру тапсырылады.
3. Сергіту сәті.
4. 1-топ бәрі есімдігін
2-топ бұл есімдігін септеу.
5. Мақалдың жалғасын тауып, сәйкестендір.
6. Берілген есімдіктерді қатыстырып, сөйлем құрау.
Мен, анау, осы, ешқашан, өз, кім, неге.
7. Семантикалық картаны толтыру.
Есімдіктер
|
Жіктеу
|
Сілтеу
|
Сұрау
|
Өздік
|
Жалпылау
|
Белгісіздік
|
Болымсыздық
|
Мынау
|
|
|
|
|
|
|
|
Барлық
|
|
|
|
|
|
|
|
Қайда?
|
|
|
|
|
|
|
|
сіз
|
|
|
|
|
|
|
|
кейбіреу
|
|
|
|
|
|
|
|
Ешқашан
|
|
|
|
|
|
|
|
өзі
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушылар берілген мәтіндерін топта оқып шығып, бір-біріне әңгімелеп, мәтіндеріне байланысты барлық сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдері естеріне түсіре отырып, постер құрастырып, топта спикер сайлап, жұмыстарын қорғайды
Әр топ берілген есімдіктерді септейді.
Мақалдың жалғасын тауып, сәйкестендіреді. Есімдіктің түрін анықтайды.
Есімдіктерді қатыстырып, сөйлем құрайды.
Семантикалық картаны толтырады.
|
Жарайсыңдар, өте жақсы!
«Бас бармақ» арқылы бағалау
Смайлик
|
Оқулық, мәтін, постер, фломастерлер.
Бағалауға арналған смайликтер.
Семантикалық карта
|
Қорытынды
5мин.
|
Ой-толғаныс кезеңі
|
Конверт-сұрақ.Сабақты қорытындылап, рефлексия жасау үшін екі топқа конверттер таратылады. Қортыныдылау сұрақтары:
1.Сабақтың тақырыбы қандай болды?
2.Сабақта не істедік, не үйрендік?
3.Сабақ сендерге ұнады ма?
|
Әр топ осы сұрақтарға жауап жазып, конвертке салады. Осыдан кейін топтар конверттермен алмасып, 1-ші топ 2-топтың, 2-топ 1-топтың жауаптарын оқып, талқылайды.
|
Бағалау смаиликтері.
|
Жауаптарға арналған конверттер
|
3 мин.
|
Бағалау
|
1.Әр топқа бағалау парақтары таратылады.Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалауы тиіс.
Бағалау парағы:
Оқушының
аты -жөні
|
Өз бағасы
|
Топтың бағасы
|
Мұғалімнің бағасы
|
Жалпы баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Өте жақсы: 11-13
Жақсы: 8-10
Орташа: 5- 7
2. Оқушылардың сабақтағы көңіл-күйлерін анықтау, сабақты оқушылардың бағалауы. Тақтада үш түрлі көңіл-күй ілініп тұрады. Сабақтағы көңіл-күйлеріне байланысты қолдарындағы смайликті жабыстыруы керек.
|
Оқушылар әр топқа таратылған бағалау парақтарындағы критерийлері бойынша бір-бірін бағалап, спикер сайланып, берген бағаларын оқиды.
Тақтада берілген үш түрлі көңіл-күйдің біреуін таңдап, смайлик жабыстырып, сабақты бағалайды.
|
«Блоб» ағашы
Ауызша кері байланыс, смайликтер.
|
«Блоб» ағашы бар парақшалар
Смайликтер жабыстырылған постер.
|
|
Үйге тапсырма беру.
|
Мәтінді оқып, 4 -тапсырманы орындау.
|
Оқушылар күнделіктеріне жазады.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |