Құндылығы: Дұрыс әрекет Қасиеттері: Адалдық,кішіпейілділік,қайырымдылық Мұғалімі



Дата01.06.2017
өлшемі65,26 Kb.
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: 11.03.2017ж № 27

Тақырыбы: Табиғат тылсымы

Құндылығы: Дұрыс әрекет

Қасиеттері: Адалдық,кішіпейілділік,қайырымдылық

Мұғалімі: Абдижалелова Гулфиза Таңатаровна

Класс: 5ғ

Оқушылар саны: 24

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың табиғат тылсымы туралы түсініктерін кеңейту арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу



Міндеттері:

-Оқушыларды адалдыққа үйрету.

- Оқушылардың бойындағы кішіпейілділік қасиетерін дамыту.

- Оқушыларды адалдыққа,кішіпейілділікке,қайырымдылыққа тәрбиелеу.



Ресурстар:

әңгіме, өлең,

үнтаспа


Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу

Тәртіп


Талап

Тыныштық


Тазалық

Татулық




Тыныштық сәті: «Орманға серуен».

Арқаңызды тік ұстап отырыңыз. Көзіңізді жұмып, терең тыныс алыңыз. Әрбір тыныс алған сайыннеғұрлым көбірек босаңсып, сабырлы болуға тырысыңыз. Қазір біз орманға серуенге шығамыз. Өзіңіздің сынып есігіне қарай беттеп, есікті ашқаныңызды, дәлізбен өтіп, далаға шыққаныңызды елестетіңіз. Таза ауаны жұтып, шашыңызды желбіреткен желдің лебін және бетіңізді сәл-пәл қыздырған күн сәулесін сезініңіз. Орманға қарай жүре бастаңыз. Келе жатқанда абай болыңыз, жәндіктерді басып кетпеңіз. Бір минут тоқтап айналаға көз салыңыз. Табиғаттың әсемдігі мен балғындығын сезініңіз. Гүлдердің біріне жақындап, еңкейіп, оның нәзіктігі мен жұқалығына зейін салыңыз. Оны иіскеңіз және хош иісін жұтыңыз. Айналадағы бар нәрсені бақылап, ары қарай жүре беріңіз. Гүлдер, гүлдер мен ағаштардың иісі, құстардың дауысы және жәндіктердің ызыңы. Орманға ендей түсіңіз,  қараңызшы, ағаштар биіктей әрі қалыңдай түсті. Жарық пен көлеңкенің ойынын қызықтаңыз, жапырақтардың сыбдырын тыңдаңыз. Біз өзімізді орманда бақытты әрі қауіпсіз сезінеміз. Алаңқайға шығып, осында бірнеше минут демалыңыз. Түбіне барып отырғыңыз келетін ағашты таңдаңыз. Ағашқа жақындаңыз да оны діңінен құшақтаңыз. Оның қуаттылығын сезініңіз, ондағы өмір қуатын сезінуге және ұғынуға тырысыңыз. Енді оның діңіне арқаңызды сүйеп отырыңыз. Көзіңізді жұмыңыз, терең тыныс алыңыз және қоршаған айналаның жым-жырт тыныштығына  көңіл бөліңіз.Бізге қалайша жеңіл әрі тыныш және бақытты сезіну қандай. Табиғат неткен ғажап, оны қалайша сүйетінімізді бен қадірлейтінімізді, бірде бір тірі жәндікке зиян тигізбес үшін қамқорлық жасауды түсінеміз. Сіздің өз ағашыңыз бар екенін және кез келген уақытта  оған келе алатыныңызды есте ұстаңыз. Ал қазір мектепке қайтуға дайындалыңыз.Міне, мектептің алдына да келдік. Айналаңызға тағы бір қараңыз, таза ауаны терең жұтыңыз, есікті ашып, өз орныңызға қайтып келіңіз.  Көзіңізді ашып күлімсіреңіз рахмет!






  1. Үй тапсырмасы:

27сабақ

Ә.Ысқақбаевтың « Бесағаш бұлағы» әңгімесін оқып келу.

- Қасымбек Бесағаш бұлағын неліктен ерекше жақсы көрді?

- Әкесі неліктен бұлақтың көзін ашу үшін еңбектенді?

- Табиғатты аялаудың мәні неде?

- Бұлақтың құдіреті қандай?

- Адамдар бір-біріне адалдықты сый ретінде қолдана ала ма?

- Өзің басқаларға қаншалықты қамқорлық жасай аласың?






  1. Дәйексөз

«Табиғаттың әдемілігі-адам жанының тазалығы.»

В.А.Сухомлинский

  • Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер

2 рет қыз балаларға, 2 рет ұл балаларға, 2 рет барлығы бірге қайталайды.





  1. Әңгімелесу /Мұғалімнің сыйы/

Табиғатпен тілдесу

Таң  атқан. Қария  терезеге қарап еді, күннің алтын нұры бөлмеге құйылып тұр екен. Тәтті ұйқы құшағында жатқан немересін оятты. Таңғы ас ішіп болған соң, атасы мен немересі мектепке баруға ыңғайланды.

– Балам, мектепке саябақтың ішімен барсақ қайтеді? – деді атасы. Немересі келісе кетті. Екеуі саябақты қақ жарып, мектепке қарай аяңдап келе жатқан. Кенет ақсақал әудем жердегі қайыңның сынған бұтағының орнынан ағып тұрған суды байқап қалды.

– Мынаны қарашы… Сірә, мұны жасаған адам өзінің анасын да қадірлемейтін болар, – деді ақсақал немересіне. – Өйткені, табиғат – сенің жаны нәзік, мейірімі мол екінші анаң тәрізді. Сондықтан да табиғатпен санаспау – анаңның ақ сүтін ақтамағанмен бірдей.

Осыны айтты да қария қол орамалымен қайыңның сынған бұтағын байлап қойды. Немересі «түсіндім» дегендей үнсіз басын шұлғыды. Осы сәтте баланың ойына өткен жолы естіген Бетпақдала туралы аңыз түсті. Аңызда ханның табанына кірген боз жусанның сояуы оның ашуын келтіргендіктен, ақыр аяғында бүкіл жусан жұлынып, құстар мен жәндіктер қырылып, орманы мен тоғайын өрт шалған даланың сұрқы қашқандығы жайлы баяндалатын.

Нұрым сыныпқа кіргенде алғашқы «Экология» сабағы басталып кетіпті. Сабақтың тақырыбы «Таза болса табиғат – аман болар адамзат» екен. Мұғалім оқушыларға: «Адамзат баласының табиғатқа деген көзқарасы қандай?» – деген сұрақ қойды. Сыныптағы белсенді қыз Айнұр ең бірінші болып қолын көтерді:

– Қала зауыттарынан шыққан түтін табиғатты ластап, түрлі ауру туғызып жатыр. Бұл – адамдардың өз-өзіне жасаған қиянаты, – деді Айнұр.

– Ал атасы айтқан бір ауыз сөздің әсерінен айыға алмай отырған Нұрым:

– «Бір тал кессең, он тал ек» деген. Табиғаттықорғау, оғанқамқор болу аулаға тал егуден, құстарғаұяжасап, бұлақарналарынтазартуданбасталады. Жаңаатамекеумізмектепкекележатқанымыздабұтағысынып, орнынан су ағыптұрғанаққайыңдыкөрдік. Бұлмағанқайыңныңкөзжасысияқтыәсеретті. Табиғат – біздіңекіншіанамыз. Оғанзиянкелтірсек, анамыздықадірлемегенболыпшығамыз. Ал ананықадірлемеу, жақсыкөрмеумүмкінбе? – дедіжыламсырап. Сыныпішібірсәтүнсіздіккеқамалғандайболды. Қарияныңнемересініңкөзжасытиылғанымен, жанына ем табаалмағанТабиғат-Ананыңкөзжасынқалайтиярекенбіз?
Сұрақтар:

1.Қария немересі екеуі қай жермен жүрді?

2.Ол жерде нені көрді?

3.Немересі табиғатты кіммен теңеді?

4 .Бала адалдықты табиғатпен теңеуінің себебі неде?

5.Табиғатқа қайырымды болу барлық адамдардың қолынан келе ме?

6.Өзің табиғатқа қамқор болып жүрсің бе?






  1. Шығармашылық жұмыс

Жыл мезгілдеріне берер менің көиегім тақырыбына әңгіме.

Топтық жұмыс

1-топ «Көктем»

2-топ «Жаз»

3-топ «Күз»

4-топ «Қыс»







  1. Топпен ән айту

«Ертегілер әлемі» өлеңін айту

Ғажайып түс көрдім,

Нұрына шомылдым бүгін.

Жұлдыз, айы-көркем,

Әдемі еді неткен!

Құстары сөйлейді,

Мен оянып кеттім, әттең!

Қайырмасы

Ертегілер, ертегілер

Неге мені ертпедіңдер?!

Әлемдеріңнің ғажап күйін

Шертпедіңдер, сендер?

2.Гүлтердім бұлттардан,

Әр гүлде бір арман

Таусылмайтын тәтті

Сый акеліп жатты

Жан біткеннің бәрі маған.



Қайырмасы




  1. Үй тапсырмасын беру

28-сабақ 102-103бет « Аққулы мекен?» Ы.Кененбаев әңгімесін оқып келу




Сабақтың қорытынды минуты (музыка әуенімен)

Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді, бүгінгі өткен сабағымыздан нені түсіндік, қандай жақсы нәрселерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық. Жайлап, көзеріңізді ашуға болады. Бүгінгі керемет сабақ үшін сіздерге көп-көп рахмет!
















Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:


©engime.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет