ОҚо шардара ауданы Шардара қаласы №1. М. Әуезов атындағы жом



Дата18.02.2017
өлшемі22,75 Kb.
#9865
түріСабақ
  • Биология пәнінің мұғалімі:
  • Курбанова Перуза
  • Рахматуллаевна
  • Курбанова Перуза
  • Рахматуллаевна
  • Сабақ тақырыбы:
  • Көп жасушалы жануарлардың
  • көбеюі
  • және дамуы.
  • Сабақтың мақсаты:
  • Жануарлардың көбею процесі, көбею әрекеттері, ұрпағына қамқорлық
  • Туралы нақтылы мәліметтер арқылы тірек пен түсінік ұғымдар қалыптастыру,
  • яғни көбею жолдарының әр алуандылығы арқылы әр жануар түріне тән
  • ерекшеліктерін , көбеюдің мәндік, сұлбалық біртектілігі арқылы ағзаның жеке дамуы
  • (онтогенез) туралы оқушылардың ғылыми диалектикалық көзқарасын қалыптастырып,
  • дамытуды жалғастыру.
  • Сабақтың жоспары:
  • І Үйымдастыру бөлімі.
  • а) Оқушыларда сабаққа психологиялық дайындық жүмысын
  • жүргізу.
  • Менің мектепте оқу себебім:
  • 1 Қызықты болғандықтан.
  • 2.Ақылды және парасатты болғым келеді.
  • 3. Кейін өмірде өз орнымды табуға жеңіл болады.
  • 4. Қазір барлығы оқиды, сол себептен мен де оқимын.
  • 5. Мұғалім ұнайды.
  • 6. Сауатты болғым келеді.
  • 7. Толық және терең білімге қол жеткізгім келеді.
  • 8. Өз отанымда пайдалы азамат болғым келеді
  • 9.Бұл менің міндетті парызым.
  • б) Оқушыларды түгелдеу.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • « Сұрақты таңба» деңгейлік тапсырмалар.
  • «Ой шақыру!»
  • 3 – 6 балға = 3.
  • 7- 10 балға= 4 .
  • 10-15 балға =5.
  • І- деңгей= 2 бал.
  • ІІ- Деңгей =3 бал.
  • ІІІ-деңгей=5 бал
  • 1
  • І
  • 2
  • ІІІ
  • 3
  • ІІ
  • 4
  • ІІ
  • 5
  • І
  • 6
  • ІІІ
  • 7
  • ІІІ
  • 8
  • ІІ
  • 9
  • І
  • Микроскопты ойлап тапқан ғалым?
  • Тынысалу дегеніміз не?
  • Біржасушалылардың ең көп тараған жері?
  • Құрлықта тіршілік ететін омыртқалыларының тынысалу маүшесі не деп аталады?
  • Қарапайымдарда зиянды заттарды ағза бөліп жинақтайтын негізгі мүшені ата?
  • Орыс ғалымы И.И. Мечников лейкоциттерді недеп атады?
  • Кейбір балықтарда болатын торсылдақ балықтың орын ауыстырып қозғалуына көмектеседі. Ол қандай көмек?
  • Балықтың суда орын ауыстырып қозғалуымен байланысты сыртқы құрылысындағы ерекшеліктерді ата?
  • Бақа аяқтары қандай бөліктерден тұрады?
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • « Сұрақты таңба» деңгейлік тапсырмалар.
  • «Ой шақыру!»
  • 3 – 6 балға = 3.
  • 7- 10 балға= 4 .
  • 10-15 балға =5.
  • І- деңгей= 2 бал.
  • ІІ- Деңгей =3 бал.
  • ІІІ-деңгей=5 бал
  • 1
  • І
  • 2
  • ІІІ
  • 3
  • ІІ
  • 4
  • ІІ
  • 5
  • І
  • 6
  • ІІІ
  • 7
  • ІІІ
  • 8
  • ІІ
  • 9
  • І
  • Гидра қалай орын ауыстырып қозғалады?
  • Біржасушалы жануарлар қалай көбейеді?
  • Жұйке ұлпасының жасушасы?
  • Гидраның денесі неше қабаттан тұрады?
  • Сүтқоректілердің тістерін атаңыз?
  • Омыртқалы жануарлардың зәр шығару мүшесі?
  • Реактивті тәсілмен қозғалуқалай жануарға тән,мұндай тәсілмен қозғалу оларда қалай жүзеге асады?
  • Гидраны ең алғаш тауып сипаттаған ғалым?
  • Шұбалшаң ның қозғалуында қандай мүшелері негізгі рөл атқарады?
  • І-топ
  • ІІ – Бөлім “Кім жылдам?”
  • Ассоцициялар қатары.
  • Берілген кестені ауызша тексеру.
  • Сүйекті балықтар
  • Қосмекенділер
  • Жорғалаушылар.
  • А
  • А
  • А
  • Б
  • Б
  • Б
  • В
  • В
  • В
  • Өкпесімен де терісімен де тыныс алады.
  • Терісі құрғақ, мүйізді қабыршақтармен қапталған
  • Аналь тесігі бар.
  • Жұрегі 2 құлақшадан, бір қарыншадан тұрады.
  • Қарыншасының арасында жартылай пердесі бар.
  • 6.Жүрегі 2 куысты; ол дененің құрсақ жағында орналасқан.
  • 7.Салқын қанды жануарлар
  • 8.Денсі сүйікті қабыршақпен қапталған.
  • (Қосменкенді )
  • (жорғалаушылар, жылан).
  • (балықтар)
  • (қосмекенді)
  • (жорғалаушы)
  • (Балық)
  • (Балықтар)
  • (жорғалаушылар,қосмекенділер)
  • І-топ
  • ІІ – Бөлім “Кім жылдам?”
  • Ассоцициялар қатары.
  • Берілген кестені ауызша тексеру.
  • Сүйекті балықтар
  • Қосмекенділер
  • Жорғалаушылар.
  • А Аналь тесігі бар
  • А Өкпесімен де терісімен де тыныс алады.
  • АТерісі құрғақ, мүйізді қабыршақтармен қапталған
  • Б Жүрегі 2 куысты; ол дененің құрсақ жағында орналасқан.
  • Б Жұрегі 2 құлақшадан, бір қарыншадан тұрады.
  • Б Қарыншасының арасында жартылай пердесі бар.
  • В Салқын қанды жануарлар
  • В Салқын қанды жануарлар
  • (Балық)

Ойлан, тап!

  • 1. Гидраның мекен ортасы.
  • 2. Гидраның сыртқы және ішкі қабаттарының арасындағы қуысты толтырып тұратын желім тәрізді іркілдек зат.
  • 3. Гидра денесіндегі жиырылу қызметін атқаратын жасушаларының аты.
  • 4. Гидраның ас қорыту қуысын астарлап жатқан қабаты.
  • 5. Гидра денесінің сыртын қаптап жауып жататын қабат.
  • 6 .Көмірқышқыл газы дене сіненне арқылы сыртқа шығарады?
  • 7. Гидраның ауыз айналасында орналасқан қорегін ұстауға қатысатын өсінділерінің аты.
  • 8. Алғашқы көпжасушалы ағзалар типінің атауы.
  • І – топ Омыртқалылыр

Ойлан, тап!

  • 1 Гидраның дене пішіні сақталатын орта.
  • 2. Гидраның қорғануға, қорегін аулауға қолданатын жасушаларының аты.
  • 3. Ең алғашқы көпжасушалы ағзалар.
  • 4. Гидра денесінің затқа бекінетін жағының атауы.
  • 5. Гидраны алғаш туысқа жатқызған ғалым.
  • 6. Ішекқуыстылардың пішіні қолшатырға ұқсайтын өкілі. 7. Ішекқуыстыла теңіздерде арал түзетін түрі.
  • 8. Маржан полиптерінің ішінде жеке тіршілік ететін өкілі.
  • 9. Гидраны ең алғаш тауып сипаттаған ғалым.
  • ІІ-топ. Омыртқасыздар.
  • ІІІ- Жаңа сабақ.
  • Көбею
  • Көбеюі - ұрпақтар жалғасуы арқылы белгілі бір ағза түрінің сақталуы болып табылады.
  • Көбеюдің жолдары
  • Жынысты
  • Жыныссыз
  • Жаңа сабақты бекіту
  • Проблемаалық сұрақтар?
  • Егер өсімдіктер, көптеген жануарлар
  • тек жыныссыз жолмен көбейсе
  • оның соңғы нәтижесі неге әкеп соғар еді?
  • Жыныстық көбеюдің артықшылығы неде?
  • Тест:
  • Көбеюдің неше түрі болады?
  • А) 6
  • Б) 3
  • В) 4
  • Г) 2
  • 2. Аналық гомета мен аталық гамета өзара қосылып, жаңа бір жасуша түзілуін недеп аталаймыз?
  • А) Бүршіктену
  • Б) Зигота
  • В) Дара жыныс
  • 3. Гаметалардың екі түрі де бір жануардың өз ағзасында дамып жетілсе оны недеп атаймыз?
  • А) Қосжынысты
  • Б) Дара жынысты
  • В) Зигота
  • 4) Өрмекшілер қалай көбейеді?
  • А) Қос жынысты
  • Б) Дара жынысты.
  • Оқушының
  • Аты –жөні
  • Ой
  • шақыру
  • Кім
  • Жылдам?
  • Ойлап
  • тап!
  • Проблема-
  • лық сұрақтар, тесттер.
  • Қотыды-лау
  • 1
  • 2
  • 3
  • Үй тапсырма.
  • & 46 Дәрісті оқып келу, термин сөздерді жаттау.
  • Жұмыс дәптер толтыру.
  • Назар қойып
  • тыңдағандарыңыз үшін рахмет!
  • І – топ Омыртқалылар
  • І- деңгей
  • 1. Микроскопты ойлап тапқан ғалым?
  • 2. Тынысалу дегеніміз не?
  • 3. Біржасушалылардың ең көп тараған жері?
  • ІІ- деңгей
  • 1. Құрлықта тіршілік ететін омыртқалыларының тынысалу маүшесі не деп аталады?
  • 2. Қарапайымдарда зиянды заттарды ағза бөліп жинақтайтын негізгі мүшені ата?
  • 3.Орыс ғалымы И.И. Мечников лейкоциттерді недеп атады?
  • ІІІ- деңгей.
  • 1. Кейбір балықтарда болатын торсылдақ балықтың орын ауыстырып қозғалуына көмектеседі. Ол қандай көмек?
  • 2. Балықтың суда орын ауыстырып қозғалуымен байланысты сыртқы құрылысындағы ерекшеліктерді ата?
  • 3. Бақа аяқтары қандай бөліктерден тұрады?
  • ІІ-топ. Омыртқасыздар.
  • І –деңгей.
  • 1. Гидраны ең алғаш тауып сипаттаған ғалым?
  • 2. Біржасушалы жануарлар қалай көбейеді?
  • 3.Жұйке ұлпасының жасушасы?
  • ІІ- деңгей.
  • 1.Гидраның денесі неше қабаттан тұрады?
  • 2.Сүтқоректілердің тістерін атаңыз?
  • 3.Омыртқалы жануарлардың зәр шығару мүшесі?
  • ІІІ-деңгей.
  • 1.Реактивті тәсілмен қозғалуқалай жануарға тән,мұндай тәсілмен қозғалу оларда қалай жүзеге асады?
  • 2.Гидра қалай орын ауыстырып қозғалады?
  • 3.Шұбалшаң ның қозғалуында қандай мүшелері негізгі рөл атқарады?

Каталог: uploads -> doc -> 0687
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0687 -> Ii сәбилер тобына арналған оқу-тәрбие жоспары 27 сағат
0687 -> Сабақтың барысы : Заттың тығыздығы деп нені айтамыз?
0687 -> Сабақ сандары I тоқсан 27 сағат II тоқсан 21 сағат III тоқсан 30 сағат
0687 -> Біз оқушы атандық


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет