Александров орта мектебі
Тақырыбы:
Өткізген:қазақ тілі мұғалімі
Сұлтанова Әсел Шамғонқызы
2016-2017 оқу жылы
Күні: 12.12.15 Сынып: 4
Тақырыбы: Астана қаласы
Мақсаты:оқушылар ойларын айта алады,сөздерді септей,талдай алады,буын түрлерін ажырата біледі,жалқы зат есімдерді таба алады.
Білімділік:Астана туралы әңгіме,сөздер арқылы білімдерін толықтыру.Дыбыстар,буын түрлерін,септіктерді ажырата білуге дағдыландыру.
Дамытушылық:оқушылардың тіл байлығын дамыту,сөздік қорын молайту,тілін жаттықтырып,дұрыс сөйлеуге үйрету.
Тәрбиелік:оқушылардың өз туған жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру,ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Түрі:аралас сабақ.
Әдістері:жеке топтық,сыныппен
Көрнекілігі:слайдтар жинағы,сызба,сөзжұмбақ,карточкалар.
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі:салемдесу,кезекшінің есебі,үй жұмысы(туған жер,Отан туралы мақал-мәтел жазу.)Сабақтың мақсатын қою.(оқушыларға сұрақ)3мин
2.Ой қызметінің белсенділігін ояту:сарай,қонақ үй,кешен,ғимарат
3.Бұрынғы білімді жандандыру:туған ел,жер,Отан
4.Жаңа тақырыпты меңгерту:Кәнеки оқушылар сабағымызды бастамас бұрын сөзжұмбақ шешіп алайық.
Сөзжұмбақ шешу.3 мин
Сұрақтары:
1.Первый падеж(атау)
2.Третьи падеж (барыс)
3.Кого?Что?Кімді?Нені?(табыс)
4.Твёрдые буквы (жуан)
5.Сонорные (үнді)л,м,н,р
6.Виды слога (ашық)
Сұрақ-жауап:1) оқушылар біздің мемлекетіміздің астанасы қай қала? (Астана қаласы)
2)Астана қаласында не бар?(бәйтерек,ханшатыр,пирамида)
3)Астана қаласының символы?(бәйтерек).
Слайд көрсету.3мин
Сөздікпен жұмыс:(үлестіру,сөздерді оқушылар кезекпен оқу.)3мин
Ғимарат-здание
Салынды –построен
Сәулетші-архитектор
Сарай-дворец
Мұражай-музей
Кешен-комплекс
1т. Мәтінмен жұмыс.(оқулықпен)(диск тыңдау 5мин).6-тапсырма.Оқушыларға тізбектеп оқыту.Түсініп оқу.Аудару.
Сандарды сөзбен жаздырту.(97,2002).
2 т. 4-тапсырма.(оқулықпен)Диалог оқу.3мин (әр топ оқушылары бір-біріне сұрақ қояды.)
3т. Тақтамен жұмыс: Сөйлемдерді дұрыс құру.( әр топтан бір оқушыны тақтаға шығару)5мин
1.Тұрамын Астанада мен
2.Таза кең Астананың әдемі көшелері
3.Көремін өз жақсы мен қаламды.
4.Қала көрікті Астана
5.Есіл жағасында өзенінің орналасқан
6.Әсем көп ғимараттар
Сергіту сәті.2мин
Сұрақ-жауап:2мин
Оқушылар кәнеки «Қайталау - оқу анасы
Мақалдың бір данасы.
Өткенді еске түсірсең
Ешкімнің жоқ таласы»-деп зат есімді еске түсірейік
-Зат есім дегеніміз не?(заттың,құбылыстың атауын,есімін білдіреді)
-Қандай сұраққа жауап береді?(кім?не?)
Мағынасына қарай нешеге бөлінеді?(Жалқы зат есім,жалпы зат есім)
4.Мәтінмен жұмыс.(жалқы зат есімді табу)(карточкамен жұмыс)3мин
Мен Астана қаласында тұрамын.Астанада қыс ұзақ болады.Есіл өзені қаланы екіге бөліп тұр.Ақорда Үкімет үйінің,Парламент,Жоғарғы сот,Министірліктер үйі, «Бәйтерек»монументі,Бейбітшілікпен ынтымақтастық сарайы Есілдің сол жақ жағалауында орналасқан.Астана біздің мақтанышымыз.
Ал балалар,мына ертегіні тыңдайық:Септік деген атаның жеті баласы болыпты,бірақ қайсысы бірінші туғаны есінде жоқ.Көмектесейік балалар.
Септіктерді атау.5мин
1 топ Астана сөзін септеу.
2 топ Астана сөзіне фонетикалық талдау жасау.
3 топ Астана сөзін жіктеу.
6.Тапсырма:Әр топ мұражай,мемлекет,елорда сөздерін буынға бөлу,түрін анықтау.5мин
5.Жаңа тақырыпты бекіту:Сұрақ – жауап арқылы 1мин
6.Жаңа білім мазмұнын меңгеру: тапсырмаларды орындау арқылы 1мин
7.Үй тапсырмасын түсіндіру: тақпақ жаттау,септіктердің жұрнақтарын табу. 2мин
8.Сабақтың қорытындысы:рефлексия,не білдіңдер?қызыл түс.не үйрендіңдер?сары түс не қиын болды? Жасыл түс оқушыларды бағалау.2мин
Достарыңызбен бөлісу: |