Пән: қазақ тілі
|
Күні: 25.12. 2015ж.
|
Сыныбы:5 «а» , «ә»
|
Тақырыбы:
|
Кірме сөздер (2 сағаты)
|
Мақсаты:
|
Басқа тілден енген сөздер туралы білімдерін кеңейту;
Оқушылардың ойлау қабілеттерін, сөздік қорларын дамыту, жүйелі сөйлей білуге баулу;
Тілді құрметтеуге тәрбиелеу, оқушылар бойындағы адамгершілік құндылықтарды жетілдіру
|
Күтілетіннәтиже
|
Кірме сөздер туралы білім алады.
Қазақ тіліндегі кірме сөздер мен төл сөздеріміздің айырмашылығын үйренеді;
Сөздердің сипатына қарай өмірде қолданады.
|
Керекті жабдықтар
|
Проектор,ресурстар,түрлі түсті стикерлер.
|
Қолданатын
әдіс-тәсілдер.
|
Көңіл күй аралына саяхат, топқа бөлу. Сәйкестендіру тесті, аралас кірме сөздік ішінен тиісті теріп жазу,постер,
Есте сақтап айту.кім көп біледі? ойыны
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім іс- әрекеті
|
Оқушы
іс -әрекеті
|
Уақыты
Бағалау
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
|
Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгелдеу.
Оқушыларды топқа бөлу.
І топ: «Арабтар» тобы ІІ топ: «Монғолдар» тобы ІІІ топ: «Орыстар» тобы
Оқушыларды ІІІ топқа бөліп отырғызамын. Топқа бөлу үшін кеспе қағаздар сандықшаға салынады, сандықтан алып өз топтарына жайғасады.
|
Мұғаліммен амандасады.
«Шаттық шеңбері»
|
2 минут
Үш топ бір бірін ауызша белгіленген талапқа сай бағалап отырады.
|
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
Жинақтау
«Сәйкестендіру тесті»
|
176-жаттығу. Мәтіннен кірме сөздерді теріп жазу.
Кірме сөздер: мектеп, адам, әдебиет, орыс, мұғалім, пән, емтихан,тамамдап, музыка,теледидар, ғалым
«Сәйкестендіру» тесті. І топ: «Араб» тобы
Аға
|
Монғол тілінен
|
Базар
|
Араб тілінен
|
Шәйнек
|
Орыс тілінен
|
Бұқа
|
Манғол тілінен
|
Мақта
|
Араб тілінен
|
Аймақ
|
Монғол тілінен
|
Ораза
|
Араб тілінен
|
Бөтелке
|
Орыс тілінен
|
Сот
|
Орыс тілінен
|
Трактор
|
Орыс тілінен
| |