Пән: қазақ тілі Тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі Мақсаты: Білімділік



Дата04.08.2017
өлшемі52,57 Kb.
#22758
түріСабақ
Пән: қазақ тілі

Тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі

Мақсаты:

Білімділік. Оқушыларға зат есімнің жіктелуі жайлы түсінік беру, жекеше, көпше түрлерімен таныстыру,жіктік жалғауы жалғанған сөздің баяндауыш қызметін атқаратынын ұғындыру. Дамытушылық. Оқушылардың ойлау, сөйлеу, көріп,есте сақтау қабілеттерін дамыту. Өз ойларын дұрыс жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру, оқушылардың іскерлігін, шығармашылық қабілетін дамыту;

Тәрбиелік. Сауатты, көркем жазуға тәрбиелеу. Еңбек сүйгіштікке, әр мамандық иелерін сыйлап, құрметтеуге тәрбиелеу.

Не білу керек: зат есім, зат есімнің септелуі мен тәуелденуін, сөйлем мүшелеріне талдау;

Не істей білу керек: зат есімдерді жіктей білу керек.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік жұмыстары.

Қолданылатын технология: сын тұрғысынан ойлау.

Көрнекілігі: презентация

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Жаңа сабақ.


Шығармашы

лық жұмыс.
Оқулықпен жұмыс.

Сергіту жаттығуы.

Көру диктанты.

Тексеру жұмысы.

Қорытынды

Үйге тапсырма.

Бағалау

Психологиялық дайындық жүргізу.
Сабақтың мақсат-міндеттерімен таныстыру.

Кесте бойынша сабақты түсіндіру. Слайд №3,4



Жақ

жекеше





Жақ

көпше





Мен

Сен


Сіз
ол

Бала-мын,әнші-мін

Бала-сың,әнші-сің

Бала-сыз,әнші-сіз

Бала,әнші



Біз
Сендер

Сіздер


олар

Бала-мыз,әнші-міз

Бала-сыңдар,әнші-сіңдер

Бала-сыздар,әнші-сіздер

Бала,әнші


Слайд №5


Мен сенің өміріңнің жалғасымын.

Сен менің . . .

Ол менің . . .

104 жаттығу. Шалғы туралы түсінік беру. Слайд №6


105 жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талдайды.

107 жаттығу ауызша орындау.


Көзге арналған жаттығу

Слайд №7
108 жаттығу. Берілген сөздерді жекеше,көпше түрде жіктеп жазу.

Жұмысшы, іні, суретші.

Слайд № 8

Слайд № 9

Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріңдер.

Бригадир Әсет пен Салиқаны шақырды.



  • Сен бақшашы ..., - деді ол Әсетке.

  • Сен көмекші ... – деді Салиқаға.

Екеуіңе мына егісті бекіттім. Мен бригадир ... , сендерге көмек ұйымдастырамын.

V Білдім


+ Бұл маған жаңалық

? Бұл туралы көбірек білгім келеді


117 бет 106 жаттығу. Ереже жаттау


Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды бағалау.

Әрбір адам,

-туысым,досым,жұрағат.

Әрбір сабақ,

-үйрену,ұғу,ұлағат.

Әрбір ісім,

-шындық,бірлік,адалдық.

Әрбір күнім,

-береке,тірлік,адамдық!

Ережені оқып, талдау, қорытынды шығару

Мен сенің өміріңнің жалғасымын.

Сен менің өмірімнің жалғасысың.

Ол менің өмірімнің жалғасы.

Шалғымын, көжексің.Сөз құрамына талдайды.
Мен оқушымын.

Сен оқушысың. Ол – оқушы.


Ақынсыңдар, студентпіз, аспазбыз, әншісіңдер, күйшіміз, баласың, ұстасың.
Қимылмен орындайды.

Тақтада орындайды


Құстар келе бастады.

Ауланы таза ұстаймыз.

Бір жылда он екі ай бар.

Асқардың қояндары ірі.

Өзеннен балық аулайды.

Қысқа әзірлік басталады.

Экраннан тексеру.

Бригадир Әсет пен Салиқаны шақырды.

-Сен бақшашысың, - деді ол Әсетке.

-Сен көмекшісің, - деді ол Салиқаға.

Екеуіне мына егісті бекіттім. Мен бригадирмін, сендерге көмек ұйымдастырамын.




V Білдім


+ Бұл маған жаңалық

? Бұл туралы көбірек білгім келеді









Күнделіктеріне жазып алады.






«Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің № 1 орта мектебі» ММ

Ашық сабақ

Қазақ тілі:

«Зат есімнің жіктелуі»



Өткізген: Кожухова А.Б.

Сынып: 4 Ә

2013-2014 оқу жылы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет