Практикум №5 Білім беру ұйымының атауы Пәні



Дата18.05.2022
өлшемі279,69 Kb.
#143838
түріПрактикум
Байланысты:
Қысқа мерзімді жоспар


Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Физикалық практикум №5

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

Космология



Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Физикалық практикум №5

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

Жарық толқындарының ұзындығын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:
Көптеген оқушылар істей алады:
Кейбір оқушылар істей алады:

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Сабақтың басы


10 минут

Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім
10 минут




Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.


Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру



  1. Модуляция деген не?

  2. Амплитудалық модуляция деген не?

  3. Модулятор қалай жұмыс істейді?

  4. Детекторды қандай мақсат үшін қолданады?



Жаңа сабақ

Жарық дисперсиясының екі мағынасы бар:



  1. Дисперсия – күрделі ақ түсті спектрге ажырату құбылысы,

  2. Дисперсия – заттың сыну көрсеткішінің түсетін жарықтың толқын ұзындығына тәуелділігі.

Жарықтың дисперсиясы қалыпты және аномальді деп бөлінеді.Ортаның сыну көрсеткіші толқын ұзындығына кері пропорционал болса, мұндай дисперсия қалыпты деп аталады.
Егер ортаның сыну көрсеткіші толқын ұзындығына тура пропорционал болса, ондай дисперсия аномальді дисперсия деп аталады.
Бір-біріне қосқанда ақ жарық беретін түстерді Ньютон толықтауыш түстер деп атайды.
Тербеліс амплитудасы барлық жазықтықтарда бірдей болатын жарықты табиғи жарық деп атайды.
Әр түрлі жазықтықтарда энергиялары әр түрлі болатын жарықты жартылай поляризацияланған жарық деп атайды.
Егер жарықтың барлық энергиясы бір жазықтықта жиналса, онда ондай жарықты толық поляризацияланған жарық деп атайды. Тербеліс болатын жазықтықты тербеліс жазықтығы деп, ал оған перпендикуляр жазықтықты поляризация жазықтығы деп атайды.
Табиғи жарықтың тербелісінен белгілі бір тербелістегі жарықты бөліп алу жарықтың поляризациялануы деп аталады.
Поляризацияланған жарықты алу үшін қолданылатын аспаптарды поляризацияланғыштар деп, ал жарықтың поляризацияланғанын немесе поляризацияланбағанын анықтайтын аспаптарды талдағыштар деп атаймыз.


Жарық поляризациясының ашылуы.


Сұрақтар кестесіне жауап жаз





Жарықтың дисперсиясы.Жарық поляризациясы құбылысы дегеніміз не?

Жарықтың дисперсиясы.Жарық поляризациясы құбылысына мысал келтір?

Жарықтың дисперсиясы.Жарық поляризациясы құбылыстары қалай көрініс табады?

Жарықтың дисперсиясы және Жарық поляризациясын салыстыр?

Жарық түрлеріне мысал келтір?



Жарық түрлерінің маңызы қаншама?




Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды



Дескриптор

Сұрақтарға жауап береді


Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді
2-балл

Дескриптор


1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;


2. Мазмұнның толық ашады;
3. Өмірден мысалдар келтіреді.
5

ФИЗИКА 11 сынып оқулық


Алматы-Мектеп 2020


«Дидактикалық материалдар
Смайликтер





  1. Толқын цугі дегеніміз не?

  2. Жарық интерференциясының механикалық интерференциядан ерекшелігі неде?

  3. Когеренттік немесе когеренттік емес электромагниттік толқындар дегеніміз не?

  4. Ньютонның үшбұрышты призмамен жүргізген тәжірибесін айтып беріңдер.

  5. Қандай құбылысты дисперсия деп атаймыз?

  6. Толықтауыш түстер деп қандай түстерді айтамыз?

  7. Алғашқы түстер деген не?







Дескриптор
Есептің шартын түзеді
ХБЖ-ға келтіреді
Есептің формуланысын түрлендіріп
Есептің жауабын табады
3 бал




Кері байланыс


Сабақтың соңы
10 минут


Үйге тапсырма §



Оқушылар кері байланыс береді


Формативті бағалай 10 балл









Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет