ОҚО Шымкент қаласы
№23 мектеп-лицейі
Пән мұғалімі: Асанова А.Т.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары №7
Тақырыбы: Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі
Мерзімі 14.10.2015ж
Сынып 5 «Ақ», «Е» «Ә»
Мақсаты: Сыни тұрғыдан ойлай отырып, диалогқа түсу арқылы оқушылар ақпаратты архиватордың көмегімен сығуды, вирусқа қарсы программалармен жұмыс жасауды үйренеді.
|
Кіріспе сабақ
|
|
Жаңа материалды меңгеру сабағы
|
|
Қайталау білімді жүйелеу сабағы
|
|
Білімді тиянақтау сабағы
|
|
Кіріктірілген сабақ
|
|
ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы
|
|
|
|
Бинарлы сабақ
|
|
Аралас сабақ
|
|
ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы
|
|
ББД-ны тексеру,бағалау сабағы
|
|
| Сабақ түрі
Білімділік
|
Дамытушылық
|
Тәрбиелік
|
Өткен сабақты қайталау арқылы оқушылардың алған білімдерін, икемділіктерін тексеру, оқуға қызығушылығын, ынтасын арттыру;
|
Оқушылардың ойлау қабілеттері мен есте сақтау қабілеттерін дамыту;
|
Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу;
| Міндет
тері:
Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:
|
кестелер
|
|
жаттығулар жинағы
|
|
иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық
|
|
стикер
|
|
сызба
|
|
таратпа материалдар
|
|
дидактикалық жинақтама
|
|
ТСО
|
|
оқулық
|
|
тапсырмалар карточкасы
|
|
маркерлер, А-4, А-3 парақтары,
|
|
тесттер
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылардың пәнге деген қызығушылын арттыру;
Жаңа тақырыпты оқушылардың білімдерін пайдалана отырып жеткізу;
Программалық қамтамасыз етуді білу;
| Жаңа түсінік: операциялық жүйе, драйверлер, утилиталар
Сабақтың барысы
Сабақтың мазмұны
Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.
Бағалау
I. Ояту
Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // Сабақ басында оқушылар шаттық шеңбер құрып, Топқа бөлу тренингі. «Айна». Екі оқушы бір-біріне қарап тұрады, біреуі айна, екіншісі айнаға караған адам болады. Таңертең ұйқыдан тұрып, айнаға қарайсыңдар, мектепке шығып кеткенше жасайтын іс-әрекеттеріңді айнаға қарап көрсетеді. Сонда екеуі де куледі. Осы тренинг арқылы жағымды эмоциямен сабаққа кіріседі. Сол бойда күліп тұрған смайликтерді әр оқушы бір-бірден алып кетеді, сол смайлик бойынша топқа бөлінеді. Сыныпты топтарға бөлу. (Қима қағаздарды таратып,құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді.) // Топта жұмыс істеу ережесі Қазір мен әр топ басшыларына бағалау парағын беремін, ол әр кезеңде алған ұпайларын жазып отырады.
Бағалау парағы, смайлик
II. Мағынаны тану
1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау
Алғашқы кезеңіміз «Кім білімпаз?» деп аталады. Мұнда мен әр топқа 3 сұрақ қоямын. Әр сұраққа кемінде 1 минут беріледі. Әр дұрыс жауапқа 10 ұпай беріледі.
1-топ сұрақтары:
1.Баспаға шығару құрылғысы (принтер)
2.Бос орын қалдыру пернесі (пробел)
3.Функционалды пернелер нешеу? (12)
2-топ сұрақтары:
4.Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі (бит)
5.Информатика пәні нені зерттейді? (ақпараттық процесстер)
6.Жаңа жолға түсу пернесі (Enter)
3-топ сұрақтары:
7.1 байтта неше бит бар (8)
8.Дыбыстық ақпаратты не арқылы жеткіземіз? (радио)
9.Енгізу құрылғысы не? (пернетақта)
2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою
Программалық қамтамасыз ету дегеніміз не?
Программалық қамтамасыз ету қандау топтарға жіктеледі?
Қолданбалы жүйелік программалар.
3. Сабақтың өзектілігі
Қазіргі заманды программасыз елестете аласындарма?
Операциялық жүйесіз компьютерде жұмыс істей алама?
4. Жаңа материалды таныстыру
Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі. Операциялық жүйе ұғымы.
Компьютерде сақталатын барлық программалар оның программалық жабдықтамасын құрайды. Программалаық жабдықтамалар өздерінің қызметі бойынша түрлі топтарға бөлінеді.
Жүйелік программалық жабдықтама. Компьютер іске қосылғаннан соң, ол жүктелгенге дейін біраз күту керек екендігін білесіңдер. Бұл компьютерге жүйелік программалық жабдықтаманы жүктеу үшін уақыт керек екендігін білдіреді.
Жүйелік ПЖ-ға мына программалыр жатады.
1.Операциялық жүйе. Ол компьютердің қондырғыларымен программалық жабдықтамаларының жұмысын басқарады.
2.Драйверлер-компьютерге қосылған түрлі құрылғылардың жұмыс істеуі үшін қажетті программалар.
3.Утилиталар-Компьютерге мұрағаттау, дискілердегі ақпараттың бұзылмауын тексеру, қажетті файлдарды іздеу сияқты қызметтер көрсеттін шағын программалар.
Қолданбалы программалық жабдықтама.
Саны ең көп және алуан түрлі программалар тобы. Қолданбалы есептерді шешуге арналғандарының бәрі қолданбалы программаларға жатады. Ол мәтінмен орындалатын жұмыстар (мәтіндік редактор немесе процессор), Интернет желісіндегі жұмыс (шолушы программалар - браузерлер) болуы мүмкін. Қолданбалы программаларды қосымшалар деп те атайды.
Программалау жүйесі.
Жаңа программалар – олар операциялық жүйелер болсын немесе қосымшалар болсын, бәрібір- құру үшін, программалаушыға арнайы программа керек. Ондай программаларды программалау жүйесі деп атайды. Операциялық жүйе түсінігі.
Операциялық жүйе -компьютердің жұмысын басқаратын басты программа. Компьютер іске қосылғанда ОЖ жедел жадыға жазылады да, онда компьютер өшірілгенге дейін сақталып қалады. Бұл үдіріс операциялық жүйенің жүктелуі деп аталады.
5. Бекіту
«Ғажайып алаңы» кезеңі. Экранда 3 тақырып бойынша жасырын түрде 3 сұрақтар болады. Әр сұрақтың құны бар – 10, 20, 30. Әр топ кезекпен кезек ұяшықтарды таңдайды. Әр сұраққа 1 минут уақыт беріледі.
Дербес компьютер
10. Компьютердегі мәліметтерді уақытша сақтайтын негізгі құрылғы қалай аталады? (жедел жад)
20. Принтер дегеніміз не? (Принтер – ақпараттарды қағазға басып шығаратын құрылғы.
30. Компьютердің басты құрылғысы, оны кейде компьютердің миы деп атайды. Ол қандай құрылғы? (Процессор)
Windows ОЖ
10. Операциялық жүйе дегеніміз не? (Операциялық жүйе (Windows)- ол компьютердіңжұмысын басқаратын программа)
20. Жүйелік программа неше түрге бөлінеді? (3 түрге Операциялық Драйвер Утилиталар)
30. Ақпаратты қалай таратамыз? (Газет, журнал ,интернет желісі, радио, телефон, теледидар т.б)
Жалпы
10. Адам көзі мен монитор арасындағы ара қашықтық қанша болуы керек? (60-70 см)
20. Ақпарат сөзі қай тілден шықты? (латын)
30. 1 Кбайтта неше байт бар? (1024 байт)
4.«Демалыс сәті». Ал енді кішкене демалайық. Яғни экранда берілген жаттығуларды орындайық.
Сергіту сәті
Практикалық жұмыс. Оқушылар кітаппен практикалық тапсырма орындайды
Слайд арқылы оқушыларды іс-қимылмен сергіту
Топтық жұмыс
Презентация
Презентация
Топ басшысы бағалайды
Топ басшысы ұпаймен бағалайды
III. Рефлексия. Оқушы сабақ жайлы өз ойын жазады. Сабақ ұнады ма? Не үйренді. Қандай білімін толтырды.т.с.)
Тақтада ілінген плакатқа өз ойларын жапсырады.
Сабақты қорытындылау:
Өтілген материалды тиянақтау (Қорытынды бөлімінде оқушы нені білдім ? сұрағын пысықтайды, талдайды.
Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау . Бағалау парағы бойынша 10 ұпайлық жүйе бойынша 3-тапсырмадан жинаған ұпайларын қосады, шкала бойынша баға қояды, мұғалімге хабарлайды.
25-30 ұпай «5», 15-25 ұпай «4», 9-15 ұпай «3», 8-дан төмен «2» деген баға қойылады
Үй тапсырмасы: § 8 тақырыпты оқу және 66 беттегі бақылау сұрақтары мен тест жұмыстарын орындау.
Анықтамаларды жаттау.
Программалық қамтамасыз етудің топтарының қандай мақсатта қолданылатынын анықтау.
Плакат, смайлик
Жалпы ұпай
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Ф.Ж.Тастанбекова
ӘБ жетекшісі А.Б.Ахметчеев
Достарыңызбен бөлісу: |