Сабақ №: 171 Пәні: Математика Мұғалім: Шерғозы Фариза Мәлікқызы



бет1/6
Дата21.04.2017
өлшемі0,7 Mb.
#14247
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6
Сабақ жоспары.

Күні: 19.04.2016 жыл

Сыныбы: 6 «А»

Сабақ №: 171

Пәні: Математика

Мұғалім: Шерғозы Фариза Мәлікқызы

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу

Сабақтың мақсаты

  • Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің қосу тәсілін меңгеру.Өзі үйрене отырып, өзгені де үйрету дағдысын қалыптастыру

  • Дамытушылық: Есеп шығару қабілеттерін дамыту.

  • Тәрбиелік: Дәлдікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

  • Теңдеулер жүйесін шешуде қосу тәсілін қолдануды меңгереді

  • Есеп шығаруда қолдана алады

  • Өзара көршімен бірлесіп жұмыс жасай алатын болады

  • Теңдеулер жүйесін өз бетінше қиындықсыз шеше біледі.

Сабақ түрі: практикалық.

Оқыту әдістері

Жаңа тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлау. Оқыту үшін және оқуды бағалау модулдерін пайдалану



Қажетті құрал- жабдықтар: Маркер,6-сынып оқулығы,стикерлер, бор, тақта.

Түрткі сұрақтар: жеке сұрақтарға жауап беру.

Жеке жұмыс: маршрутты карта

Көрші қуанышымен бөлісу: почтадан хат.

Кітаппен жұмыс: есептер шығару

Қорытынды: «Кезбе тілші әдісі»



Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері: 1.Мұғалім әрекеті 2. Оқушы әрекеті Оқушылар сабағымызды

Адамның басшысы-ақыл,

шолушысы-ой,жетекшісі-талап,

қорғаушысы-сабыр,сынаушысы-халық,

таусылмайтын-арман,

ең қымбаттысы-ар сақтау,

бәрінен ардақтысы-өмір сүру,

соның ішінде ең тәттісі-сыйластық!”



эпиграфпен бастайық және бүгінгі сабақта мен сіздерге тілерім

Бір мен екі алмаңдар,

Үшке алданып қалмаңдар.

Кілең төрттік алғандар,

Бесті ғана армандар.



Оқушыларды бағалауды балдық жүйе бойынша жүргізу.

Сабақ жоспарымен таныстыру.



Үй жұмысын тексеру: 5-мин 1268 (1:2)

1)

7х -7  

7х = 7 3.2 * 1 + 1,8у - 5.75 = 0

x = 7 : 7 1.8y - 2.55 = 0

х = 1 1.8y = 2.55

y = 2.55 : 1.8

у1,42 1

жауабы: (1; 1)

2)

+ 



- 10 х - 10 = 0 - 7,12 [ + 3,9у - 3,22 = 0

-10x = 10 -7,12 * (-1) + 3,9у - 3,22 = 0

x = 10 : (- 10) 7,12 + 3,9y - 3,22 = 0

х = - 1 3,9 у + 3,9 = 0

3,9у = -3,9

y = - 3,9 : 3,9

у = -1 жауабы: ( - 1; -1)

Түрткі сұрақтар

1 . екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?

2. екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің неше тәсілі бар? Қандай?

3. Сіздер орындаған тапсырмадан не байқадыңыздар?

4. Ендеше бүгінгі біздің өтетін сабағымыз қалай аталады?

Маршрут бойынша сұрақтарға жауап беріп ашық сабақтың тақырыбын ашады.



Ашық сабақтың тақырыбын ашады.

Негізгі бөлім

Маршрутты картамен жұмыс: 5мин

Екі санның қосындысы 21-ге, ал айырмасы 9-ға тең. Осы сандарды табыңдар. х-бірінші сан, у-екінші сан.

  1. Теңдеулер жүйесін құрыңдар

  2. Теңдеулердің сол жағын және оң жағын мүшелеп қосыңдар

Қиналсаң көршіңнен көмек ал.

  1. Айнымалының табылған мәнін жүйедегі теңдеулердің қалаған біреуіне қойып, екінші айнымалының мәнін табыңдар

Мәреге жеттіңдерме? Бәрекелді!

Нәтижесін тақтада тексеріңдер өздеріңді үлгі жауапқа қарап балдық жүйе бойынша бағалаңдар

Жарайсыңдар.

Нәтижесі: + 

2х = 30 

x = 30 : 2 15 + у = 21

x = 15 y = 21 - 15

y = 6

жауабы: (15; 6)


Оқушыларға ашық сабақ тақырыбын өз беттерімен меңгеруіне «Көрші қуанышымен бөлісу» әдісін пайдалану. 10 мин.

Әр балаға хат келеді, хатта ашық сабақтың түсіндірмесі, мысалы бірге беріледі. Конвертте жазылған мәтін бойынша оқушылар ашық сабақты көршісіне және сынып алдында талдап түсіндіреді.Берілген мәтінді оқып, жазып, көршісіне беру арқылы бағаланады.


Серу: Музыкалық би 5мин
Кітаппен жұмыс: . Есептер шығару 10 мин

1271 (1;2)

1)

+  

-х + 1 = 0 

-x = -1 *(-1) 

x = 1 16y - 16 = 0

16y = 16

у = 16 : 16



у = 1

жауабы: (1; 1)



2)

+  

100х - 300 = 0 

100x = 300 

x = 300 : 100 243 - 8y -243 = 0

х = 3 -8y = 0

у = 0


жауабы: (3; 0)

1274 (1;2)

1)



5x - 8 * 7 + 51 = 0 -35у + 245 

5x - 56 + 51 = 0 -35 у = -245

5x - 5 = 0 y = -245 : (-35)

5x = 5 у = 7

x = 5 : 5



x = 1 жауабы: (1; 7)

2)



-117у + 468

-117 у = -468

y = -468 : (-117)

у = 4

6x - 5 *4 + 26 = 0



6x - 20 + 26 = 0

6x + 6 = 0

6x = -6

x = -6 : 6



x = -1

жауабы: (-1; 4)



1275 (1;2)

1)



68у + 204 

68 у = -204

y = -204 : 68

у = -3

8x + 7 * (-3) + 53 = 0



8x - 21 + 53 = 0

8x + 32 = 0

8x = -32

x = -32 : 8



x = -4

жауабы: (-4; -3)



2)



33у + 99 

33 у = -99

y = -99 : 33

у = -3



7x + 9 * (-3) + 48= 0

7x - 27 + 48 = 0

7x + 21 = 0

7 x = -21

x = -21 : 7



х = -3 жауабы: (-3; -3)
1277 (1; 2)

1)



-183у - 183 

-183 у = 183

y = 183 : (-183)



у = -1



36x + 3 - 39 = 0

36x - 36 = 0

36 x = 36

x = 36 : 36 х = 1 жауабы: (1; -1)

2)




87у +87 

87у = -87

y = -87 : 87



у = -1





13x -4 +17 = 0

13x +13 = 0

13 x = -13

x = -13 : 13 х = -1 жауабы: (-1; -1)

Оқушылар ашық сабақтың есептерін қай деңгейде жұбы орындай алғандығын бағалау.



Оқушылар бір-бірін бағалап, бағалау парағына жазып отырады.

Үй жұмысы: 1278 (1; 2) 313 бет.

1)



22у 

у = 0 : 22

y = 0





3x +0 -3 = 0

3x -3 = 0

3 x = 3


x = 3 : 3

х = 1 жауабы: (1; 0)



2)



-125у+125 

-125у = -125

y = -125 : (-125)

у = 1



6x -13 +1 = 0

6x -12 = 0

6 x = 12


x = 12 : 6

х = 2


жауабы: (2; 1)

Қорытынды бөлім 3- мин

Сабақты « Кезбе тілші» әдісі бойынша бекіту

Топ бақылаушысының қорытынды бағалауы бойынша сыныпты бағалау

Рефлексия оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін басбармақ арқылы білдіртеді.

Сабақты кезбе тілші әдісі бойынша қорытындылайды

Бақылаушы бағалайды

Сынып сабақ бойынша өз көңіл күйлерін білдіреді.





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет