Сабақ: №1 Пән: математика Тобы: Күні



бет1/28
Дата18.10.2019
өлшемі5,5 Mb.
#50252
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28
Байланысты:
0005ac2c-7897b9e9

Сабақ жоспары

Сабақ: №1

Пән: математика

Тобы:_________

Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері.

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Функция ұғымы, оның анықталу облысы, мәндерінің жиыны, графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларды дамыту.

  2. Дамытушылық: Өткен сыныптарда алған білімдерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты түсіндіру
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:

Шамалар: Тұрақ ты: Абсолют (кез келген жағдайда), Параметр(берілген жағдайда). Айнымалы: Тәуелді, Тәуелсіз

Анықтама: Х жиынындағы х-тің әрбір мәніне У жиынының нақты бір у мәнін сәйкес қоятын заңдылық функция д.а.

М: y=f(x), х-тәуелсіз айнымалы н/е аргументі, у-тәуелді айнымалы н/е функция, f-заңдылық.


  • Функцияның анықталу облысы (D)

  • Мәндер жиыны (Е)

  • Функцияның анықталу облысын табу жолдары

  • Функцияның берілу тәсілдері: кестемен, графиктік, аналитикалық

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:



Тақтада орындалатын тапсырмалар: №2(ә,б), №3, №4(а,ә), №11(ә,б), №12(а,ә), №13(а,ә)

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №6, №7, №11(а,в), №12(б,г), №13(б,г)

Сабақты бекіту кезеңі:



  • Функция

  • Функцияның анықталу облысын табу жолдары

  • Функцияның берілу тәсілдері: кестемен, графиктік, аналитикалық

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №9, №10
Сабақ жоспары

Сабақ: №2

Пән: Математика

Тобы: ________

Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Функцияның графиктерін қарапайым түрлендіру.

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Функцияның гафигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығу және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолданудыүйруту.

  2. Дамытушылық: Есептер шығару дағдыларын дамыту.

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ


Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:

Презентация арқылы түсіндіру.



  1. y=f(x)+d фукциясының графигі y=f(x) функциясының графигін ординаталар осі бойымен (0; d) векторына параллель көшіру

  2. y=kf(x) функциясының графигін Оу осі бойымен k бірлікке созу( сығу) арқылы салу.

  3. y=f(x+в) функциясының графигін y=f(x) функциямының графигін абсциссалар осінің бойымен (в;0) векторына параллель көшіру.

  4. y=f(аx) функциясының графигін y=f(x) функциясының графигін Ох осі бойымен созу (қысу) түрлендіруі

  5. y=kf(аx+в)+d функциясының графигін 1-4 түрлендірулерін қолданып түрлендіру

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №19, №20, №24, №25

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №21, №26

Сабақты бекіту кезеңі:



  • Қандай кезде функцияның графигін қарапайым түрлендірулер қолдану арқылы аламаыз?

  • y=х функциясының графигін пайдаланып y=3х, y=-2х, y=х+2 функцияларының графиктерін салыңдар

  • Функциялардың графиктерін түрлендірулердің қандай түрлерін білесіңдер?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №22, №23



Сабақ жоспары

Сабақ: №3

Пән: математика

Тобы:_________

Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Функцияның қасиеттері.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Функцияның симметриялы, жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функциялар ұғымдарымен және олардың графиктерінің қасиеттерімен таныстыру, функциялардың өсу, кему аралықтарын және экстремумын анықтауын үйрету.

Дамытушылық: Есептер шығару дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:

Анықтама: Егер y=f(x) функциясының анықталу облысының анықталу облысы симметриялы жиын болып, кез келген х аргументі үшін f(-x)=f(x) теңдігі орындалса, онда функция жұп, ал f(-x)=-f(x) теңдігі орындалса, функция тақ деп аталады.

Анықтама. Егер у=f(x) функциясы үшін Т≠0 саны табылып және анықталу облысынан алынған кез келген х үшін f(x+Т)=f(x) теңдігі орындалса, онда ол периодты функция деп аталады.

Анықтама. Анықталу облысының қайсыбір аралықтарында функция тек оң мәндерді, ал басқа аралықтарында тек теріс мәндерді қабылдаса, онда мұндай функция аралықтарды функция таңбасының тұрақтылық аралықтары деп атайды.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:



Тақтада орындалатын тапсырмалар: №29(а,ә), №30(а,ә),№31(а,ә), №34(а,ә), №35(а,ә),№37(а,ә)

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №29(б,в), №30(б,в),№31(б,в), №34(б,в), №35(б,в), №37(б,в)

Сабақты қорытындылау:



  • Симметриялы функция, жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функциялар деп қандай функцияларды айтамы

  • Функциялардың өсу, кему аралықтары және экстремумы дегеніміз не?

Үйге тапсырма: №32, №33

Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Сабақ жоспары

Сабақ: №4

Пән: математика

Тобы:__________

Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және оның графиктерін салу

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін салуды үйрету

  2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ


Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:

Функцияны зерттеу келесі алгоритм бойынша жүргізіледі:



  • Функцияның анықталу облысын табу;

  • Функцияның тақ, жұптығын екенін анықтау;

  • Функцияның периодтылығын анықтау

  • Графиктің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін табу;

  • Функция таңба тұрақтылық , өсу, кемі аралықтарын, экстремумымын табу, шектелгендігін анықтау.

  • Анықталу облысына кірмейтін нүктелер аймағында және аргументтің модуль бойынша шексіз үлкен мәедерінде функцияның өзгеру сипатын зерттеу;

  • Зерттеу нәтижелері бойынша график салу.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Ауызша орындалатын тапсырмалар: №44

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №45(а,ә), №46(а,ә), №48(а,ә), №49(а,ә),№50(а,ә)

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №45(б,в), №46(б,в), №48(б,в), №49(б,в),№50(б,в)

Сабақты қорытындылау:



  • Функцияны зерттеу қандай алгоритм бойынша жүргізіледі?



  • Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

  • Үйге тапсырма: №47

Сабақ жоспары

Сабақ: №5

Пән: математика

Тобы:_______

Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың графигі мен қасиеттері

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларды тригонометриялық функциялардың графигін салу арқылы қасиеттерімен таныстыру.Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету

Дамытушылығы: Оқушының график салу шеберлігін қалыптастыру және практикамен ұштастыруға үйрету,шығармашылығын және ойлау қабілетін дамыту

Тәрбиелігі: Оқушыны графикті тануға үйрету,ұқыпты тыңдауға ,сұрақтарға нақты жауап беруге баулу
Көрнекілігі: Компьютер, Карточка, Слайдтар

Типі: Аралас сабақ
1.Ұйымдастыру: Оқушыны түгендеу, сабаққа даярлау

II.Үй тапсырмасы:

ІІІ Жаңа тақырып түсіндіру:

у= sin x функциясының қасиеттері және графигі

y=cos x функциясының қасиеттері және графигі

у = tg x функциясының қасиеттері және графигі

у = ctg xфункциясының қасиеттері және графигі
ІV.Есептер шығару

№80. Функцияның жұптығын немесе тақтығын анықтаңдар:



  1. Y=xcosx F(-x)=-xcos(-x)=-xcosx жұп та,тақ та емес

  2. Y=sin2x/x2-1F(x)=sin2(-x)/(-x)2-1=sin2x/x2-1 жұп функция

№81. Функциялардың графигін салыңдар У=sinx , y= cos x функцияларының графиктерін салыңдар



А) y=-cosx, Шешуі: D(y)=R cosx €[-1:1]., E(y)=

X

-2π

-



-π/2

0

π/2

π






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет