Сабақ 2015-2016 оқу жылы Пәні: математика



Дата04.05.2017
өлшемі376,93 Kb.
#15552
Ивановка негізгі мектебі

Ашық сабақ
2015-2016 оқу жылы

Пәні: математика

Тақырыбы: «Артық», «кем», «тең» ұғымдары

Класы: 1

Мұғалім: Буркутбаева Г.Б.



Тақырыбы: «Артық», «кем», «тең» ұғымдары

Мақсаты:

Білімділік: «Артық», «кем», «тең» ұғымдарын түсіндіру. Салыстыра, талдай білуге, өз ойларын толық жеткізе білуге үйрету.

Дамытушылық: Математикалық тілдерін, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, бір-біріне деген достық қарым қатынасқа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: цифрлар, геометриялық фигуралар, стикерлер, заттық суреттер, үлестірмелі құралдар, оқулық, дәптер.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы

Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, салыстыру, ойын, қызығушылығын ояту.



Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру: Амандасу. Оқу құралдарын түгелдеу. Зейіндерін сабаққа аудару.

2.Психологиялық дайындық:

  • Қазір қандай сабақ?

  • Сабаққа дайынбыз ба?

  • Көңіл – күйлеріңіз қандай? Көрсетіңіздерші. (Смайликтер алу, қолдарымен көрсету)

  • Ендеше, мен де сіздерге жағымды көңіл-күй, сәттілік тілеймін.

3.Мақсат қою: Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

4.Қызығушылығын ояту:

- Бүгін күн сәулесі жарқырап тұр. Айнала тыныш. Аулада бір тауық балапандарын ертіп, жайылып жүр.

- Қараңдаршы, тауық нешеу, балапандары нешеу.

- Қайсысы көп?

- Қалай білдіңдер?

(Тауықтың, балапандардың даусы, түлкінің даусы)



  • Ой, балалар, қу түлкі аңдып жүріп балапандарды алып кетті. Тауыққа көмектесу керек. Балапандарды құтқарайық. Ол үшін түлкінің тапсырмаларын орындап, балапандарды сұрап аламыз.

  • «Балапандарды құтқарайық» ойыны.

Дидактикалық мақсаты: Өткен тақырыптарды пысықтау, жаттығулар орындай отырып, жарыса есептеу.

Керекті құралдар: тауықтың және балапандардың суреттері, карточкалар, түлкінің суреті.

  • Балалар, түлкі бізге тапсырмалары бар сандықша беріп жіберіпті. Кілтін ашсақ, ішіндегі тапсырмаларды орындаймыз.

  1. Өткен тақырыпты қайталау:

(Бір оқушы тақтада, қалғандары орындарында орындайды)

  1. Ауызша санау: 10-ға дейін, керісінше санау.

  2. «Көршісін тап» ойыны:

Мақсаты: Сандар қатарын пысықтау.
1, ---, 3, ----, 4; ----, 2, ----; ------4 ------ ------ 2--------
( Бір балапанды құтқардық)

  1. Қосу, азайту амалдарының компоненттері:

А) Екі қызыл алма, бір сары алма алыңыз. Барлығы нешеу болды. Осыны цифрмен жазайық: 2+1=3 Қалай оқылады?

  • Бірінші қосылғышты ата.

  • Екінші қосылғышты ата.

  • Қосындының мәні қайсы?

ә) Төрт көк алма алыңыз, одан үш алма алып тастаңыз. Нешеуі қалды? Осыны цифрмен жазайық: 4-3=1 Қалай оқылады?

- 4 дегеніміз не?

-3 дегеніміз не?

- Айырманың мәні қайсы?



( Екі балапанды құтқардық)

2. Өздік жұмыс: (Сандықшадан тапсырманы алу)

3, 4 сандарының құрамы: (карточка)

2+2 = 4-1= 2+1 = 3-1=

( Үш балапанды құтқардық)


  1. Жаңа сабақ: (Сандықшадан тапсырманы алу)

А) Екі тіктөртбұрышты салыстыру:

- Фигуралар қалай аталады?

- Қандай ұқсастықтары бар?

- Қандай айырмашылықтары бар?

ә) Үлестірмелі құралдармен жұмыс:

-Өрікті алыңдар, алмұртты алыңдар? Не байқадыңдар?

- Қайсысы артық, қайсысы кем? Қалай білдіңдер?

- Әр жеміске сәйкес келетін цифрды алыңдар.

- Сандардың «Артық», «кем» белгілейтін таңбалар бар. (Таңбаларды көрсету).

-Таңбаларды қояйық.

- Үш сары қонжық алайық, осыған тең көк қонжық алыңдар. Неше қонжық алдыңдар?

Осыған сәйкес цифрларды алыңдар. Арасына қандай таңба қоямыз?



( Төрт балапанды құтқардық)

СЕРГІТУ СӘТІ

     Қоян шықты далаға

     Жан -жағына қарады

     Жүгірді, секірді

     Орнына отырды


  1. Оқулықпен жұмыс:

№1.

Не артық кружка ма, тарелка ма?

НЕ кем қасықтар ма, тәрелкалар ма?

Шанышқылар ма пышақтар ма?

№2

Салыстыр.



3*4 3*2 3*3 2*3 2*2 1*2 2*1 1*3

№3 Фигураларды ата. Кесінділерді өлше.

№4

Артық фигураны тап. Өз таңдауыңды түсіндір.



( Бес балапанды құтқардық)

  1. Дәптермен жұмыс:

А) Көркем жазу минуты:

> < =


1 2 3 4

№2


3*4 3*2 3*3 2*3 2*2 1*2 2*1 1*3
№3

Суретін сал және салыстыр


№4

Саны бойынша тең фигураларды боя.


( Алты балапанды құтқардық)
СЕРГІТУ СӘТІ:

  1. Сабақты қорытындылау:

Рефлексия:

  • Саған сабақ ұнады ма?

  • Сабақ қызықты болды ма?

  • Қай тапсырма оңай болды?

  • Қай тапсырма қиын болды?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет