Сабақ. 25. 11. 2015 жыл. 7 сынып. Қазақ тілі. 3-сабақ Сабақ тақырыбы: Нан тағамдары. Этнолингвистикалық атаулар. Сабақ мақсаты



Дата10.07.2017
өлшемі42,77 Kb.
#21029
түріСабақ
Ашық сабақ. 25.11.2015 жыл. 7 сынып. Қазақ тілі. 3-сабақ

Сабақ тақырыбы: Нан тағамдары. Этнолингвистикалық атаулар.



Сабақ мақсаты:

Білімділік: оқушыларды ұлттық тағамдармен таныстыру, нан тағамдарының түрлерінен деректер беру, жасалу жолдарын түсіндіру.

Дамытушылық: сөйлеу дағдысын байланыстыру , қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.Білімге деген қызығушылығын ояту.

Тәрбиелік: ұлттық тағамдарды дәріптеп, нанды қастерлеу.

Сабақ түрі: дәстүрлі емес.

Сабақ әдісі: сұрақ- жауап, ой қозғау, мағынаны тану, сөздікпен жұмыс, бағалау, бекіту, қортындылау.

Сабақ формасы: жеке баламен , топпен жұмыс,

Сабақ көрнектілігі: презентатция- ұлттық тағамдар, тірек кестелері, интерактивті тақта.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Кезекшімен әңгімелесу.

2.жаңа сөздерді орысша дан қазақшаға аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сөздердің түсініктемесін белгілеңдер.

    Сөз

    Түсініктемесі

    1. Күздік -

    1. күз айында сойылатын мал.

    2. Қуырдақ -

    2. жүрек, ет, өкпе, бауырды, майлы ішек-қарынды араластырып қуырылған тағам.

    3. Соғым -

    3. түйе, жылқы, сиыр сияқты ірі малдың сойылуы.

    4. Қазақша ет -

    4. пісірілген ет, қазақ халқының ең басты тағамы.

  2. этнолингвистикалық атауларды , күрделі сөздерді тауып екі бағанаға жазу.

Этнолингвистикалық аталар

Күрделі сөздер

Жал-жая, қазы –қарта,қуырдақ, соғым сою, күздік, шұжық.

Ата-ана, жақын-жуық,тума-туыс, құда-жекжат, азық-түлік


III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

4.Сабаққа кіріспе:

1. Ет тағамдарына не жатады?

2.Еттен жасалатын тағамға байланысты қазақ халқының қандай салты бар?

3. Соғым сойылғаннан кейін қандай ұлттық тағамдар жасалады?



Слайд көрсету.

5. Жаңа сабақ «Нан тағамдары.» 1. Жарыс тапсырма: Анаграммаларды шешіп, артық сөзді алып тастау: айран, бауырсақ, тоқаш, шелпек, күлше.


Анаграмма

Ы, б, а, қ, у, с, а, р

Бауырсақ

К, ш, е , е, п , л

Шелпек

Р, а, й ,н ,а 

Айран

Т, ш, а ,о ,қ 

Тоқаш

Л, ү, ш, к, е

Күлше

Бұл сөздер қандай тағамдарға жатады?

2.топтық жұмыс: топтастыру стратегиясы арқылы қандай нан түрлерін біледі соны жазу.

Жаңа сөздерді оқу.

1.1-тапсырма. Жеке –топтық ойын.

1б.Бауырсақ – дастарқанның сәні.

2б.Бауырсақтың дайындалуы.

Топтарға тапсырма :1 Мәтінді түсініп оқып, аудару, негізгі бөліктерге бөліп ат қою.

1. топ-1б.Бауырсақ – дастарқанның сәні.

2. топ-2б.Бауырсақтың дайындалуы.

2. Сұрақтар құрастыру.

Слайд.

Нан тағамдарының аттарына сурет бойынша тоқталып кетту.



  1. 2-тапсырма. Тиісті әріптерін қойып жазу.

Дәптермен жұмыс.

Дұрыс жауап үлгісі:

1. Күлше - наннан жасалатын тағам.

2. Кей жерде тоқаш деп атайды.

3. Оны қамырды қатты илеп, домалақтап қызуы мол қоламтаға (горячие угли) көмеді.

4. Ол 15-20 минутта пісіп шығады.

5. «Күлшелі бала сүйкімді» («Хорош ребенок, у которого есть кулше») деген мәтел осыдан шыққан.

3. 3-тапсырма. Тамаққа байланысты ырымдар мен тыйымдарды түсініп оқып, есте сақтау. Жазып алу.



Слайд.

IV. Бекіту.

Нан тағамдарынына не жатады? Топтастыру.

V. Сабақты қорытындылау. Сабақта не туралы айттық?



VI. Үй тапсырмасы. 4-тапсырма. Жұмбақтарды шешу.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет