САБАҚ: Әңгіменің көркемдік ерекшелігі,Қайрош бейнесі
|
МЕКТЕП:«С.Сейфуллин атындаңы №7 мектеп-гимназиясы» КММ
|
КҮНІ:16.02.2016ж
|
МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ:
Сатыбалдина П.А
|
ПӘНІ:Әдебиет
|
СЫНЫП:5
|
ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:
|
ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:
|
САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ ТИІСТІ ОҚУ МАҚСАТЫ (SMART МАҚСАТТАРЫ/ СТАНДАРТПЕН БАЙЛАНЫСТЫРУ)
|
Әңгіменің көркемдік тіліне талдау жасайды,Қайрош бейнесін ашады.
Шығармашылық қабілеттері, сөздік қорлары дамиды.
Адал достықты түсініп, бағалай біледі,жақсы-жаман қасиеттерді ажырата алады.
.
|
САБАҚ МАҚСАТТАРЫ
-Мазмұнын меңгеру; -Тақырыбы мен идеясын ашу;
-
|
Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады):
|
Әңгіменің негізгі ойын таба біледі.Әңгіме жайында тұжырым жасайды,ойын қорытады,мазмұнын толық меңгереді.
|
Оқушылардың басым бөлігі (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек):
|
Ақпарат арқылы жұмыстана алады, өмірмен байланыстырып, өз толғанысын айта алады
|
Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)):
|
Сұраққа толық, дұрыс жауап береді,өз ойларын дәл жеткізеді.
|
ТІЛДІК МАҚСАТ
|
Оқушылар (сипаттай алады):.Өз ойын нақты айта алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым):сөздік қорын дамыту, әдеби теориялық ұғымдар
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
композициялық құрылымы,сюжет желісі,көркемдік ерекшелігі
|
Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?
|
Әңгіме идеясының бүгінгі өмірмен байланысы
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Шығармашылық тапсырмалар
|
АЛДЫҢҒЫ ОҚУ
|
Алдыңғы өткен тақырыптарды қайталап, жаңа сабақпен байланыстыру
|
ЖОСПАР
|
ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ (45 м.)
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)
|
РЕСУРСТАР
|
Басталуы (Қызығушылықты ояту) Психология
лық ахуал орнату 2мин
Топқа бөлу
4мин
Үй тапсырмасын тексеру. 5 мин
«Миға шабуыл»
«Картография»сызбасы
«Қабырғаға қарап оқу», «Ыстық орындық»
(Оқылым, жазылым)
|
Мұғалімнің іс – әрекеті
|
Оқушының іс - әрекеті
|
АКТ
Кеспе қағаздар
АКТ, ыстық орындық
|
2. Ынтымақтастық атмосфера құру. «Достар»бейнебаян тыңдайды.
Оқушылар дөңгеленіп тұрып, бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілеп, жылы сөз айтады
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.Сыныпты түгендеу.Назарларын сабаққа аудару.Кеспе қағаздар арқылы топқа бөлу.
1-топ Достық,2-топ Білім,3-топ Талап,4-топ Мейірім.
Бағалау парақтарын тарату.Бағалау критерийлерімен таныстыру
Балалар өткен тақырыпты еске түсірейік:
-Ө -Өткен сабақта қандай тақырып туралы ой
бөлістік?
1.Сюжеттік-композициялық жоспар.
2.«Менің досым қандай?»ой толғау.
3.
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады.Топ басшысын,бақылаушы,баяндаушы
,хатшы,уақыт шектеушілерін тағайындайды
Мақал-мәтел, жұмбақтар,
өлең тармақтары арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар үй тапсырмасын орындайды.
|
Жаңа сабақ (Мағынаны тану).
«Кубизм» әдісі
(15мин)
«Визуалды айғақ»,Пирамида (Айтылым)
Жуан сұрақ:
(Тыңдалым)
Элекрондық оқулық
(Жазылым)
Кеспе қағаздар 3мин
Жинақтау. (5мин)
«Зерделі сұрақ, дәлелді жауап»
Жуан-жіңішке сұрақтар
|
Жаңа сабақтың мақсаты мен тақырыбын оқушылармен бірлесе отырып анықтау.
Жаңа сабаққа қадам «Кубизм»әдісін қолдану,ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беру.
Талда-әңгіменің көркемдік ерекшелігіне талдау жасау.
Қолдан-қажет суреттерді қолдана отырып,әңгіменің қысқаша сюжеттік желісіне тоқталу.
Дәлелде- Пирамида сызбасына Қайроштың мінезін, іс-әрекетін дәлелдеу.
Суретте-Достардың алғашқы таныстығын суреттеп, көрініс қою.
(Қалыптастырушы бағалау)
-Балалар сендер үшін достықтың берік болуының
5 негізгі қасиеті не деп ойлайсыңдар?
Электрондық оқулықтан Шегеннің 3 өсиетін тыңдату.
1.-Енді шығармадағы балалар достықтарының нығаюының себебін тыңдап көрейік.
2.Маңызды деректерді еске түсір,көп нүктенің орнына толтыр.
Шайға отырған соң ,Шеген маған тағы үш түрлі.......
айтты.
-.......жатса -алмаймыз!Бір ме?
-Бір.
-.......айтпаймыз! Екі ме?
-Екі.
-Алдау үшін...... айтса, кешіреді екен деме, алданбау үшін......айтсаң, іркілме!
-Үшіншім-үш күннің ішінде бізбен бірге......,бізбен бірге .......болсаң,сен бізге жолдас та емессің.Қуана біліп,.......білмесең,тіпті жақсы.Осымен үш болады!-деді.
-Уәде ғой?
-Уәде!
Бейнеролик көрсету:«Қазақ солдаты» романның басты кейіпкері- Қайрош Сарталиев
-Кеңес одағының батыры болғанға дейін Қайрош қандай жолдардан өткен екен?
-Қайрош мұндай жетістікке ненің арқасында жетті?
|
Сұрақ арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Оқушылар топ болып жұмыс жасайды, постер қорғайды.
Оқушылар өз ойларын айтады.
Оқушылар тыңдайды, маңызды деректерді еске түсіреді,көп нүктенің орнына толтырып жазады.
Жеке, жұппен жұмыс жасайды
Оқушылар бейнеролик көреді,ой түйеді.
Оқушылар нақты жауап береді.
Оқушылар бір-біріне топ болып сұрақ дайындайды.
|
Оқу
лық
Кубик, сурет қиындылары.
АКТ
Электрондық оқулық,кеспе қағаздар
АКТ
|
Аяқталуы (Ой толғаныс)
Рефлексия. (2 мин)
Үйге тапсырма(1мин)
Бағалау (1 мин)
|
Рефлексия пирамидасы
«Мен жақсы доспын ба?»ой толғау
Бағалау парағы арқылы критериалды бағалау
|
Оқушылар өз ойын жазады.
Үй тапсырма сын күнделік
ке жазады.
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
-Барлық оқушылар (А, В, С):«Достық» әні арқылы ынтымақтастық ахуал туғызу; «Кубизм»әдісін қолдану арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерінің артуына жағдай жасаймын; «оқушы -оқушы» қарым-қатынасын нығайту үшін «Ыстық орындық» , «Визуалды айғақ» ,кеспе қағаздар қолданамын.
|
Қалыптастырушы бағалау, бағалау парағы арқылы
|
Қазақстан тарихы, қазақ тілі, бейнелеу өнері
|
Рефлексия (соңында)
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?Сыныпта ынтымақтастық атмосфе расы қалыптасқан.Топтық жұмыс арқылы жаңа тақырыпты меңгерді.Кері байланыста сабақ туралы ойларын жазды.
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.Топтар бір-бірін толықтырады. Оқушылардың қабілеттеріне байланысты ынталандыруға мүмкіндіктер жасалынады
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Оқушылардың диалогқа түсуі
2:Тапсырма орындауда бір-біріне түсіндіру,толықтыру
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Оқушылардың тапсырма орындаудағы белсенділігі
2:Оқушылардың берілген тапсырмаға немқұрайды қарамауы
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?Топтық жұмыстарды жүйелі ұйымдастыру. А,В,С деңгейлі оқушылардың әр топқа отыруына мүмкіндік жасау.Критериалды бағалау.
|