Күні:20.10.16.
Сабақ:3 . каб №46
Сынып: 10 «А».
Пән: География.
Сабақтың тақырыбы: Биосфера және оның құрамы, құрылымы. Ноосфера ұғымы.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға тіршілік қабығы биосфера туралы, оның шекаралары туралы білімдерін кеңейту.
Білімділік мақсаты – Биосфера тіршілік ортасы екендігін дәлелдей отырып, табиғаттағы тіршіліктің бір-бірімен байланыстылығын анықтау. Неліктен әр жерде әр түрлі тірі ағзалар таралған, оның басты себептерін түсіндіру.
Дамытушылық мақсаты – Оқушылардың географиялық ой-өрісін жоғарылату, таным белсенділіктерін арттыру, тірек білімдерді есте сақтауға үйрету, жер қабықтарының арасындағы байланысты сипаттай алу, жаңа ұғымдарды түсіндіре алу қабілеттерін және қызуғышылықтарын дамыту, экологиялық білімдерін жетілдіру.
Тәрбиелік мақсаты – Оқушыларды ынтымақтастыққа, дербестікке, шығармашылық ойлауға тәрбиелеу. Өз ойлары мен пікірлерін еркін жеткізе алуға, тапқырлыққа, ізденушілікке үйрету. Экологиялық тәрбие.
Оқу құралдары: Оқулық, 10 сынып Атлас, дүние жүзінің жарты шарлар физикалық картасы, Қазақстанның физикалық картасы.
Сабақ түрі: Ашық сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Түсіндірмелі, ИНСЕРТ, Үштік қоғам».
Сабақ жоспары:
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
І.Ұйымдастыру кезені (2 мин).
|
Оқушылармен амандасып,бүгінгі сабақта кім бар жоғын тексереді.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді.
|
Сынып екі топқа бөлініп отырады.Оқушылар мұғаліммен орындарынан тұрып амандасады. Кезекші сабақта кім жоқ екенін айтады.
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Гидросфера» тақырыбын қорытындылау(10 мин)
|
Өткен тақырып бойынша екі топқа 10 сұрақтан тұратын тест сұрақтарын әр оқушыға жеке-жеке беріледі. Жауап тексеріліп бағасы қойылады журналға.
|
Оқушылар өз орнында отырып жауабын белгілеп, дәптерлерін алмастырып дұрыс жауабын тексереді.
|
ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгеру(20мин) Білемін.
|
1.Жаңа тақырып айтылып,тақтаға жазылады, кіріспе сөз Биосфера тақырыбы бойынша айтылып, ал балалар биосфера туралы не білемін графасына жазады,оқушыларға жеке парақ беріліп толтыралы. Білемін графасын қорытындылап тақтадағы(ватманға) әр оқушыдан сұрап отырып жазамын
|
Балалар орындарында сол графаға Биосфера туралы бар білгендерін жазады
Білемін Білгенім Білгім келеді
|
2.Мәтін екі топқа бөлініп беріледі де «Үштік қоғам» әдісі бойынша, яғни оқушылар өз ара ақылдасып шешен, тілші, хатшы болып сайланады. Шешен түсіндіреді, тілші сұрақ қояды, ал хатшы негізгілерін жазып отырады.
|
ІV.Қорытындылау(10 мин) Білгенім
|
Ватманға әр оқушыдан ең негізгілерін сұрап отырып толтырамын.
|
Орындарында отырып жауап беріп отырады.
|
V.Бағалау.(2 мин)
|
Кімнің қалай жауап бергені туралы қысқаша аитып бағалаймын ,яғни кім қандай сұрақ қойды немесе хатшы не жазып отырды
|
Күнделіктеріне бағасын жазады
|
VІ.Үйге тапсырма(1 мин) Білгім келеді.
|
Күнделікке жазғызу.1.Өздерің тұратын жерде қорғауға алынған қандай обьектілер бар?және презентация жасап әкелу.2.Қазақстанда «Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер мен жануарлардың тізімін жазу.
|
Күнделіктеріне тапсырманы жазады, сабақта алған бағаларын қойғызады
|
Сабақ аяқталды.Сау болыңыздар.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |