Сабақ мақсаты: Білімдік: Жемістердің құрылысын, олардың бір бірінен ерекшеліктерін ажырата білу



Дата01.08.2017
өлшемі21,82 Kb.
#22514
түріСабақ

Жемістер. 6 сынып

  • “М.ЖАЛИЛОВ АТЫНДАҒЫ ОРТА МЕКТЕП МЕКТЕПКЕ ДЕЙІНГІ ШАҒЫН ОРТАЛЫҒЫМЕН”МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІНІҢ БИОЛОГИЯ ПӘНІ МҰҒАЛІМІ РОЗЯМОВА САНАМ РЕХИМЖАНҚЫЗЫ

Сабақ мақсаты:

  • Білімдік: Жемістердің құрылысын, олардың
  • бір – бірінен ерекшеліктерін ажырата білу
  • Дамытушылық: Жемістердің көптүрлілігін, кездесетін жерлерін және пайдасы туралы бұрыннан білетін білімдерін жетілдіру
  • Тәрбиелік: Оқушыларды әсемдікке, сұлулыққа, сауаттылыққа, салауатты өмір салтына және
  • табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдісі: (жеке, топтық жұмыс) миға шабуыл, деңгейлік тапсырма, мағынаны тану бөлімі, ойтолғаныс бөлімі,сәйкестік тест, семантикалық карта, логикалық-танымдық тапсырма Жаңа технология: СТО Сабақтың барысы:

  • І. Ұйымдастыру бөлімі: Сынып “Гүл”, “Сабақ” және “Жапырақ” деген үш топқа бөлінеді.
  • ІІ. Үй тапсырмасы бойынша білімді өзектеу
  • Миға шабуыл.
  • Өсімдіктердің жыныстық көбеюі. Тозаңдану мен ұрықтану
  • І – деңгей. «Кім жылдам».
  • “Гүл” тобы
  • 1. Аталық және аналық жыныс жасушаларының қосылуы.
  • 2. Гүлдің көбеюге қатысатын бөлімдері.
  • 3. Қосарлы ұрықтануды ашқан ғалым.
  • 4. Жай жапырақтың тақта саны.
  • 5. Белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы.
  • түрлері.
  • Миға шабуыл
  • Өсімдіктердің жыныстық көбеюі. Тозаңдану мен ұрықтану
  • І – деңгей. «Кім жылдам».
  • “Жапырақ” тобы
  • 1. Аталық тозаңының аналықтың аузына түсуі.
  • 2. Ұрықтанған соң түқым бүршігінен дамиды.
  • 3. Бір гүлдің аталық тозаңының екінші гүлдің аналығының
  • аузына түсуі.
  • 4. Күн энергиясының қатысуымен болатын құбылыс.
  • 5. Аналықтың тозаңды қабылдайтын бөлігі.
  • Миға шабуыл
  • Өсімдіктердің жыныстық көбеюі. Тозаңдану мен ұрықтану
  • І – деңгей. «Кім жылдам».
  • “Сабақ” тобы
  • 1. Бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының
  • аузына түсуі.
  • 2. Ұрықтанған соң жатыннан дамиды.
  • 3. Жыныс мүшелері бар,бұтақтанбайтын түрі өзгерген,
  • қысқарған өркен.
  • 4. Аналықтың ең жуан жері
  • 5. Тозаңдану түрлері.
  • Айқас тозаңданатын өсімдіктер
  • 1. Жер жаңғағы 2. Қарабидай 3. Шегіргүл 4. Шие 5. Саумалдақ 6. Қызғалдақ 7. Бетеге 8. Тары 9. Орман жаңғағы 10. Қалақай
  • ІІ - деңгей. Кесте толтыру
  • Тізімдегі өсімдіктерді тозаңдану жолдарына байланысты топтастырып, кестеге толтыр
  • Өздігіне тозаңданатын өсімдіктер
  • Айқас тозаңданатын өсімдіктер
  • 1, 3, 5, 7, 8
  • 2, 4, 6, 9, 10
  • 1. Жер жаңғағы 2. Қарабидай 3. Шегіргүл 4. Шие 5. Саумалдақ 6. Қызғалдақ 7. Бетеге 8. Тары 9. Орман жаңғағы 10. Қалақай
  • 1.Тозаңдары құрғақ,майда,жеңіл,өте көп.
  • 2.Гүл күлтелері ашық реңді.
  • 3.Аталық жіпшелері ұзын,төмен қарай иіліп сәл ғана қимылға тербеліп тұрады.
  • 4.Гүлдері аңқыған хош иісті.
  • 5.Гүлдері реңсіз.
  • 6.Тозаңдары ірі.
  • 7. Гүлдерінде иіс болмайды.
  • 8.Гүлінде шірнеліктері болмайды.
  • 9.Тозаңы құрғақ,ұсақ.
  • 10.Гүлінде шірнеліктерінен тәтті шірне бөлінеді.
  • Желмен айқас тозаңданатын өсімдіктердің ерекшеліктері
  • Жәндіктермен айқас тозаңданатын өсімдіктердің ерекшеліктері
  • ІІІ деңгей
  • 1.Тозаңдары құрғақ,майда,жеңіл,өте көп.
  • 2.Гүл күлтелері ашық реңді.
  • 3.Аталық жіпшелері ұзын,төмен қарай иіліп сәл ғана қимылға тербеліп тұрады.
  • 4.Гүлдері аңқыған хош иісті.
  • 5.Гүлдері реңсіз.
  • 6.Тозаңдары ірі.
  • 7. Гүлдерінде иіс болмайды.
  • 8.Гүлінде шірнеліктері болмайды.
  • 9.Тозаңы құрғақ,ұсақ.
  • 10.Гүлінде шірнеліктерінен тәтті шірне бөлінеді.
  • Желмен айқас тозаңданатын өсімдіктердің ерекшеліктері
  • Жәндіктермен айқас тозаңданатын өсімдіктердің ерекшеліктері
  • 1, 3, 5, 7, 8, 9
  • 2, 4, 6, 10
  • ІІІ деңгей
  • ІІ- тапсырма. «Биологиялық пошта» ойыны.
  • І топ
  • Гүлге тән белгілерді жинаңыз.
  • ІІ топ
  • Жапыраққа тән белгілерді жинаңыз.
  • ІІІ топ
  • Сабаққа тән белгілерді жинаңыздар.
  • 1.Жіпше мен тозаңқаптан тұрады.
  • 2.жер асты және жер үсті мүшелерін жалғастырады.
  • 3.Жай шатырлы өсімдік.
  • 4.Газ алмасу,су буландыру жасушалары болады.
  • 5.Сыртқы және ішкі қабықшасы бар жасуша.
  • 6.Буын және буын аралығы болады.
  • 7.Бүкіл тірі ағзаларға керекті қоректік зат түзіледі.
  • 8.Өркеннің орталық тірек бөлімі.
  • 9.Бағаналы және борпылдақ жасушалары бар.
  • Жемістердің пайдасын білеміз бе?
  • Жемістер - өсімдіктер гүлдеп болғаннан кейін ұрықтанған аналық жатынының жеміске айналуы.
  • Жемістер
  • Құрғақ
  • жемістер
  • Құрғақ жемістер
  • Қақырамайтын
  • Қақырайтын
  • Қақырайтын
  • құрғақ жемістер
  • Бұршаққап - бір ұялы,
  • көп тұқымды, жемісінің
  • тігісінен қақырайды.
  • Тұқымдары жеміс
  • жақтауының
  • жиегіне бекиді.
  • (асбұршақ, қараған,
  • үрмебұршақ)
  • Бұршаққын - екі ұялы,
  • Көп тұқымды жеміс.
  • Тұқымдары
  • пердеге бекінеді.
  • (жұмыршақ, шытырша,
  • қырыққабат)
  • Қауашақ – бір және көп
  • ұялы, көп тұқымды жеміс,
  • қауашақ әр жерінен
  • қақырайды.
  • (мақта, зығыр, көкнәр)
  • Жемістер әлеміндегі ғажайыптарды білесің бе?
  • Діңде өсетін жеміс – жаботикаба немесе бразилия жүзімі.
  • Жемісі ағаш діңінде өсетін мәңгі жасыл өсімдік.
  • Гүлі ақ түсті жеміс қабығы қалың, хош иісті,
  • жылтыр, тәтті, дәмді, диаметрі 3-4 см, жүзімге ұқсас,
  • әр жемісінде 1-4 дейін тұқымдары болады.
  • Жемістер әлеміндегі ғажайыптарды білесің бе?
  • Дуриан – жемісі әлемдегі ең қауіпті жеміс. Себебі. 1 см тікенектері бар 25 сантиметрлік 4 кг шар тәрізді жеміс адам басына құласа не болар еді?
  • Сонымен қатар әлемдегі бұл жеміс үшін адамдар өз өмірін құрбан ететін жеміс болып саналады. Биік, жуан ағаш, тамыры тақтай сияқты.
  • Жемісінің иісі алғашында жағымсыз. Пісер кезінде иісімен жабайы жануарларды еліктіреді. Ең жақсыларын пілдер, қалғаны жолбарыс, қабан, бұғы, мүйізтұмсыққа, тапир, маймылдарға азық.
  • Малай халықтары ағаштар арасына жануарлар жете алмайтындай етіп көпірлер салып жемістерді жинап алады.
  • Жемістердің мөлшері үлкен жұмыртқа тәрізді 3-4 кг болады.
  • Дәмі өте тамаша бұл жемісті бір рет жесең өзіңді тоқтата алмайсың.
  • папайя
  • Ғажайып жемістер
  • фикус
  • Джекфрут Нан ағашы

Талдану жүйесі 1-тапсырма.Өсімдіктер мен жемістер арасындағы сәйкестікті стрелка арқылы қос

  • 1. Күріш
  • 2. Шие
  • 4. Күнбағыс
  • 3. Қызанақ
  • 5. Бұршақ
  • 6. Орамжапырақ
  • 7. Меңдуана
  • Е. Бұршаққап
  • Ғ. Қауашақ
  • Г. Тұқымша
  • В. Бұршаққын
  • Б. Дәнек
  • Ә. Жидек
  • А. Сүйекті шырынды
  • 2-тапсырма. Семантикалық карта.
  • Суретте қауын, қызанақ,қияр,асбұршақ, бидай,көкнәр,күнбағыс,қырыққабат,жүгері,шие,таңқурай,емен жаңғағы картоп жемістері берілген
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Шырынды жемістер
  • Құрғақ жемістер
  • 1
  • 2
  • 3

1. Жүгері, тары, арпа жемісі :

  • а. ә. б.

2. Бұршаққап:

  • а. ә. б.

3. Сүйекті шырынды жеміс:

  • а.кокос ә.өрік б.құлпынай
  • А. Бұршаққын ә. Бұршаққап б. қауашақ
  • 4. Қырыққабат жемісі:
  • 5. Помаренец гесперидий тобына жататын жидек тәрізді жеміс:
  • а. Апельсин ә. Қауын б. қияр
  • 6. Жинақталған жеміс:
  • а. Құлпынай ә. Қарбыз б. алма
  • 7. Алма жемісінің пайдалы болу себебі:
  • А) Қол жетімді бағамен сатылады
  • Ә) дәрі – дәрмек есебінде қолданады
  • Б) құрамында дәрумендік заттар көп болғандықтан емдік қасиеті бар
  • В) тек қызыл алмалар пайдалы
  • 8. Дуриан – жемісі әлемдегі ең қауіпті жеміс. Себебі:
  • А) 1 см тікенектері бар 25 сантиметрлік 4 кг шар тәрізді жеміс адам басына құласа қауіпті
  • Ә) 1 см тікенектері бар 25 сантиметрлік 4 кг шар тәрізді жеміс адам басына құласа ешқандай қаупі жоқ
  • Б) Жемістері өте улы
  • В) Жемістері өте ұсақ қауіпсіз
  • Жауаптары
  • 1.ә, 2.Б, 3.ә, 4.ә,
  • 5.а, 6.а, 7.б, 8.а.
  • Алма ішектегі инфекцияны болдырмайды.
  • Бүйрек, жүрек,гипертония, семіздікке, бүйректегі тасты түсіруге, асқазан жарасына бірден-бір ем.
  • Алма тісті ағартады. Жатар алдында күнде бір алмадан жеу керек. Кепкен алма қайнатпасын қыста ішкенде адам тұмау және бас ауруынан сақтанады.
  • Қолдану жүйесі.
  • Проблемалық жағдайды шешу
  • Суретжұмбақты шешіп,жемістерін ата.
  • 1-топ
  • 2-топ

Үйге тапсырма

  • § 26.Жемістер.
  • Эссе жазу
  • Біліміңді тексер

Каталог: uploads -> doc -> 0566
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0566 -> Сабақ жоспарына әр мұғалім сыныптағы бала санына қарай өзгерісті енгізу қажет. Сынып: 6
0566 -> Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі : сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет