Алматы қаласы, Әуезов ауданы №133 жалпы білім бертін мектебінің денешынықтыру пәнінің мұғалімі Куттиев Нурлан Каримбаевич 5-ші сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: 6
Бірлескен іс-әрекет қажет ететін қызықты ойындар
Тақырыбы: Ойындағы бірлескен іс-әрекет және көшбасшылық
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
5.2.8.8 Түрлі қимыл-қозғалыстарға негізделген ролдерді анықтай білу
Сабақ мақсаттары: Футбол ойыны кезінде көшбасшылық танытады, түрлі қимыл-қозғалыстарға негізделген ролдерін біледі.
Бағалау критерийлері
Командада ойнай біледі.
Футбол ойынында қорғана ойнай біледі.
Көшбасшылық танытады.
Күтілетін нәтижие
Оқушылар футбол ойынын командада ойнай біледі
Ойын барысында жартылай қорғаушы мен шабуылшы өз ролдерін біледі.
Футбол ойынында қақпашы кошбасшы бола алады
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Футбол ойынындағы көшбасшылық? 2. Футбол ойынындағы тактика дегеніміз? 3. Қарсы шабуыл тактикасы?
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Айдаhар әдісі»
Оқушыларды сергітіп алу үшін бәрін бір-бірінің белінен ұстатып тұрғызады. 1-оқушы «айдаhардың басы», соңындағы оқушы «құйрығы». Басы құйрықты ұстап алу керек
2.Caптық жаттығулар: оңға, cолға, кері айналу. Cпорттық киімдеріне, cабаққа дайындығын тексеру
3.Бір қалыпты жүріс: аяқтың ұшымен, аяқтың сыртқы жағымен,жартылай отырып, толық oтырып жүру
4. Жүгіру:тізені жoғары көтеріп, aяқты артқа бүгіп, жанымызбен оңды солды жүгіру
5. Бір қалыпты жүріп , жылдамдықпен жүгіру
6. Секіру жаттығулары
-oң аяқпен үш рет сікіру
-cол аяқпен үш рет секіру
-қос аяқпен бірнеше мәрте қайталап секіру
7. Oқушылар шеңберде тұрып, допты бір-бiріне аяқтың жанымен беріп жаттығады
8. Ағзаны бастапқы қалыпқа келтіреміз
|
Доп, секундомер, ысқырық
Әдіс-тәсілдер қоймасы
Талдықорған 2018 ж.
|
Ортасы
20 минут
|
Негізгі бөлім. 1-тапсырма Футбол.Екі жақты ойын.
. Футбол алаңының өлшемі тік төрт бұрышты, ұзындығы жүз-жүз он метр, ені алпыс бес-жетпіс метр болады.
Алаңда он бір ойыншыдан екі құрама топ ойнайды.
Қақпашыдан басқа ойыншылар допты қолмен ойнауға тиым салынады.
Ойынның ұзақтығы 45 минуттан 2 тайм болады.15 минут үзіліс..
Екі жақты ойын барысында шабуылдаушы команда қорғанысы мықты команданың қорғаныс шебін бұза алмай гол сала алмаса. Шабуылдаушы команда допты қарсылас командаға әдейі беріп қойып, қарсы шабуыл тактикасы арқылы жеңіске жете алады. Бұл жағдайда жылдам шабуылдаушы көшбасшылық танытады. Жеңіске жету үшін ойыншылар жаңа идея айта алады.
| |
Дескриптор: оқушылар көшбасшылық таныта алады.
- Рөлді дұрыс атқара алады
- Өзінің алаңдағы көшбасшылық рөлін тусінеді
- Өзге ойыншылардың алаңдағы рөлдерін түсінеді
Саралау: барлық оқушылар футбол ойынын командалық ойын түрі екенін біледі. Алаңдағы көшбасшы ойыншы жеңіске жету үшін жаңа идеяларын жүзеге асырды.
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы»
әдісі оқушылардың қандай білім баспалдағында тұрғандарын анықтайды.
Оқушылырды бір қатарға тұрғызып
Түсінбедім- бір қадам алға басады.
Түсіндім- екі қадам алға басады
өте жақсы түсіндім- алға қарай жүгіреді
Саралау:
- Әр оқушының рөліне байланысты деңгейлік тапсырма беремін
- Көшбасшылық танытқан ойыншыға бағдарламадан тыс тапсырма беремін
Қалыптастырушы бағалау:
Қақпашы «айып соққысын» қалай қайтару әдістерін білуі
Жартылай қорғаушы допты өзінде көп ұстамай қалай «голдық пас» беру керектігін білуі
Көшбасшы ойыншы-алаңда көшбасшылық жаңа идеяларын дұрыс қолдана білуі
Достарыңызбен бөлісу: |