Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Жаңа білімді түсінеді, оқулықтағы тапсырмаларды орындайды



Дата17.06.2018
өлшемі55,28 Kb.
#43263
түріСабақ

Сабақ: Толқындар тарауын қайталау


Мектеп:№ 202 З.Жарқынбаев атындағы


Күні :


Мұғалімнің аты-жөні: Сансызбаева Жанна

Сынып: 9 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Жаңа білімді түсінеді, оқулықтағы тапсырмаларды орындайды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Жаңа тақырып мазмұны туралы біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:




  • Тақырып мазмұнын түсінуі тиіс

Бұрыннан алған білімдері

Сұраққа жауап бере алады

Тілдік мақсат

Қазақша

Орысша

Ағылшынша




Тербеліс

Период


Жиілік

Амплитуда

Толқын ұзындығы

Электромагниттік толқындар

Радиотолқындар

Микротолқындар

Инфрақызыл толқындар

Көрінерлік жарық

Ультракүлгін толқындар

Рентген сәулелері

Гамма сәулелері


колебания

период


частота

амплитуда

длина волны

электромагнитные волны

 

радиоволны



микроволны

инфракрасные волны

видимый свет

ультрафиолетовые волны

рентгеновские лучи

гамма лучи



vibration

period

frequency

amplitude

wavelength

electromagnetic waves

 

radio waves



microwave

infrared waves

visible light

ultraviolet UV

X-ray radiation

gamma radiation

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Құндылық

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Құндылықтарға

баулу



Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, топтық, жеке) өзгерте отырып.

Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – талдау, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы.



Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі,ағылшын тілі,орыс тілі

тілі

Алдыңғы оқу

Дыбыс. Дыбыстың сипаттамалары. Акустикалық резонанс.Дыбыстың таралуы. Жаңғырық. Ультрадыбыс,Электромагниттік толқындар,Радиобайланыс


Жоспар




Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар


Басталуы

5 мин

7 мин


Оқушылармен амандасу. Good morning children! Sit down please

1.Кім кезекші? Who is on duty today? Stand up please

2.Сабақта кім жоқ? Who is absent today? Sitdown please

3.Бүгін қандай күн? What day is it today?

4.Бүгін нешесі? What is the day today?

Психологиялық дайындық. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке» мұғалім бірінші тілек. Оқушылар бүгінгі сабаққа сіздерге сәтілік тілеймін.

Мағыналары бірдей сөздерді топтастыру мақсатында оқушыларды 3 топқа бөлінеді.

І топ .Ақпаратты құралдар.(телефон,компьютер,ноутбук)

ІІ топ.Электромагниттік толқын тарататын асхана құралдары.

ІІІ топ . Музыкалық аспаптар (домбыра,гитара, пионино)

Жаңа ақпарат

Бейнекөрініс көрсету



http://bilimland.kz/kk/home#lesson

Оқушыларға видео көрсету.

Жеке жұмыс.

Кahооd пен тест тапсыру.Жеке жұмыс.



Тестпен жұмыс

1. Жиілігі 16 Гц - тен төмен дыбыстар қалай аталады?
А) инфрадыбыстар
Б) акустикалық дыбыстар
С) ультрадыбыстар
Д) толқындық дыбыстар
2. Адамның есту мүшесі қабылдайтын дыбыс толқындарының жоғары жиілігі қандай?
А) 20 000Гц
Б) 200 000Гц
С) 200Гц
Д) 2Гц
3. Жиілігі 510 Гц дыбыс көзінен толқын ауада 340 м/с жылдамдықпен таралса, толқын ұзындығы қандай болғаны?
А) 4, 55м
Б) 4, 5м
С) 5м
Д) 0,65
4. Дыбыс қаттылығы қандай шамаға тәуелді?
А) тонның биіктігіне
Б) тербеліс амплитудасына
С) тербеліс жиілігіне
Д) таралу жылдамдығына
5. Дыбыс қаттылығының бірлігі қандай?
А) метр
Б) герц
С) метр/секунд
Д) децибел
6. Ауадағы дыбыстың таралу жылдамдығы қанша?
А) 340м/с
Б) 50м/с
С) 1480м/с
Д) 5600м/с
7. Адамның дауысына немесе аспаптың үніне өзіндік бояу беретін дыбыстың сапасы..
А) тон Б) шу С) тембр
Д) музыкалық дыбыс

8.Серіппеге ілінген жүктің массасы 9 есеге артты.Серіппедегі маятниктің жилігі неге тең?

А) 9 есе артты В) 9 есе кемейді С) 3 есе артты Д) 3 есе кемейді

9.Генрих Герц деген сөзден құралған радиограмманы алғашқы рет 250 м қашықтыққа сымсыз радиограммамен қандай ғалым жеткізді

А. Генри Б. Папов В. Герц



10.Шағылған ультрадыбысты пайдаланып, нысананың орнын аныұтау не джеп аталады

А. Эхосеймолог

Б. Эхолокация

В.Эхолир



Жауаптары: А, А, Д, Б, Д, А, С,Д,Б,Б.


Эл.оқулық

Телефон


Сабақтың ортасы

12 мин


Сабағымыздың 1 тапсырмасы: «Ойы зеректің-көңілі сергек» 

Жұптық жұмыс



1.Ауасы сорып алынған ыдыстың ішінде неге сағаттың дыбысы шықпайды?

( Себебі ауасы жоқ жерде дыбыс таралмайды.)

2. Найзағай ойнағанда бәз неге бірінші найзағайды көреміз ал дыбысын кейін естиміз?

(Дыбыстың таралу жылдамдығы жарықтың таралу жылдамдығынан сан есе кіші 6 бірақ екі құбылыс та бір мезетте өтеді)

3. “Балық сияқты үндемейді” деген салыстырумен келісесіз бе? Неге?

(Жоқ, себебі балықтар да сан алуан дыбыс шығарады. Тек кит қана үндемейді.мысалы дельфин ультрадыбысты жақсы естиді)

4.Бұл дыбыс толқынына жататын дене және ол

үш бөліктен тұрады, қазақ халқының көнеден келе жатқан көзі, бұл не? Құрылысымен түсіндіру.(домбыра.) 
5.Жазық далада жаңғырық шығуы мүмкін бе?

(Жоқ,дыбысты шағылдыратын зат жоқ)

6.Неге шайнек қайнар алдында шуылдайды және неге суы аз болғандықтан қаттырақ шу шығады?

(Алдымен,түбінде бу көпіршіктері пайда болады, сосын суық қабатына көтеріледі.Бұл жерде бу конденсацияланады да көпіршік жарылады. Көп көпіршіктердің дауысы шу сияқты естіледі. Қайнаған судың дауысы шәйнектің бетіндегі ауа резонансын тудырады)

7.Неге күндізге қарағанда дауыс түнде қаттырақ шығады? (Түнде дыбыс таралып кететін ауа конвекциясының ағыны аз болады)

8.Үкі түн құсы.Оның дауысы түнгі орманда жоғалып кетпей,алысқа дейін естіледі.Бұны қалай түсінуге болады?(Үкі дауысының жиілігі төмен және сонымен қоса оныңдауысыүлкен энергияға ие)

9.Көшпенділер жау әскерінің жақындағанын қайдан біліп отқан? ( Жер үлкен арақашықты дыбыстарды жеткізеді.Адамдар жерге жатып дыбысты тыңдаған.Көп әскердіңдауысы гуіл болып алысқа естіледі),


Кеспе қағаздары



5 мин

Топтық жұмыс.

Терминмен жүмыс.Қазақша,орысша ағылшынша термин сөздерді сәйкестендіру




Қазақша

Тербеліс


Период

Жиілік


Амплитуда

Толқын ұзындығы

Электромагниттік толқындар

Радиотолқындар

Микротолқындар

Инфрақызыл толқындар

Көрінерлік жарық

Ультракүлгін толқындар

Рентген сәулелері

Гамма сәулелері




Орысша

колебания

период

частота


амплитуда

длина волны

электромагнитные волны

 

радиоволны



микроволны

инфракрасные волны

видимый свет

ультрафиолетовые волны

рентгеновские лучи

гамма лучи




Ағылшынша

vibration

period

frequency

amplitude

wavelength

electromagnetic waves

 

radio waves



microwave

infrared waves

visible light

ultraviolet UV

X-ray radiation

gamma radiation




Сергіту сәті

Сабақты бекіту

10 минут

Есеп шығарту

«Смайликтер» арқылы бағалау.


Толқындарды көрсету

Жұптық жұмыс . І-топқа

№1. 
Егер периоды 0,005 с тербеліс суда ұзындығы 7,175 м дыбыс толқының тудырса, онда осы дыбыстың жылдамдығы қандай?

№2. Ай бетіндегі ұзындығы 1 м математикалық маятниктің тербеліс периоды қандай? Айдағы еркін түсү үдеуі 1,62 м/с2.

3Атылған оқ және оның дыбысы 680м биіктікке бір мезгілде жетті. Оқтың бастапқы жылдамдығын есептеңдер,Оқтың қозғалысына қарсы кедергі ескерілмейді. Дыбыс жылдамдығы 340м/с



ІІ-топқа

№1. 
Рояльдың жиілік диапазоны 90 Гц пен 9000 Гц аралығында. Дыбыстың таралуы жылдамдығы 340 м/с. Ауадағы дыбыс толқындар ұзындықтарының диапазондарын табындар.

№2. 
Бір ортада элктромагниттік толқындар 2,5*108 м/с жылдамдықпен таралады. Егер тербеліс жиілігі 1,25 МГц болса, осы ортадағы толқын ұзындығы қандай болады.

№3.Радиостанция генераторы контурының сыйымдылығы 2пФ, индуктивтілігі 8 мкГн. Станциядан шығарылған толқын ұзындығын табыңдар. (с =3* 108 м/с)



ІІІ-топқа

№1. 
Судағы дыбыс толқынының ұзындығын анықтандар. Оның жылдамдығы 1480 м/с, ал жиілігі 740 Гц. 


№2. 
Массасы 40 г дене катандығы 100 Н/м серіппеге ілінген. Осы дене тербелісінің периоды мен жиілігін анықта.

3. Сыйымдылық 2 мкФ болған кезде 1000 Гц жиілік алу үшін тербелмелі контурға қандай индуктивтілік қосу керек?







Сабақтың аяқталуы

Рефлексия

3 мин


Мақсатқа жеткендігін анықтау




Бағалау

5 минут



Кері байланыс 3 минут




Үйге тапсырма: Электромагниттік толқын тарататын құрылғыларды зерттеу.




Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдау

көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалайша түрлендіресіз?



Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалайша

жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс –

Денсаулық пен қауіпсіздікті

тексеру, АКТ




Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу міндеттері

анық па?


Бүгін оқушылар не

үйренді?


Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде

өтті?



Бүгінгі сабақ кызықты болды ма?


Дифференциялау

жоспарым жүзеге

асты ма?

Тапсырмалары

сәйкес болды ма?

Уақыт дәлдігі қалай

болды? Жоспарыма

қандай өзгерістер

енгіздім?


Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?



Каталог: wp-content -> uploads -> lessons
lessons -> Сабақтың тақырыбы Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
lessons -> Қазақстан Республикасының Конституциясы туралы мағлұмат
lessons -> Сабақ жоспары (Өңделген оқулық бойынша жасалған) Алматы 2010
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Абайдың қара сөздері
lessons -> Тәрбие сағатының тақырыбы: «Көкжиегім келешегім» Тәрбие сағатының мақсаты
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Олжас Сүлейменов «Арғымақ», «Қыз қуу», «Махамбетке» 2
lessons -> Сабақтың тақырыбы:
lessons -> Сабақтың тақырыбы Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Кіріспе. Әдебиет өнердің бір саласы Сабақтың мақсаты: Білімділік
lessons -> Тәрбие сағатының тақырыбы: Елбасы-ел тірегі Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет