Сабақ
|
Пәні: Қазақ тілі
Сынып: 10ә Күні: 18 желтоқсан
|
Барлық оқушы саны: 16
Қатысқан оқушы:
|
Сілтеме:
|
Күнтізбелік жоспар,оқулық. Қазақ тілі (сөз мәдениеті) оқулығы 10-сынып.
|
Тақырып:
|
Әдеп, әдептілік ұғымдары
|
Жалпы мақсаты:
|
Білімділік: Оқушыларды әдеп, әдептілік ұғымдарымен таныстыру; әдеп терминінің алғаш қолданылуы; іскерлік қарым-қатынаста сөз әдебін,сөйлеу мәдениетін сақтай білу; әдептіліктің кейбір ұстанымдары: сенім, сабырлық туралы білімді меңгерту.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс жасау, өз пікірін еркін жеткізу арқылы жаңа білімді өз бетімен меңгеру қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, инабаттылыққа, кішіпейілдікке, әдептілікке тәрбиелеу.
|
Ресурстары:
|
оқулық, бор, тақта, бағалау парақшалары, флипчарт, түрлі-түсті бояғыштар, стикерлер,
|
Әдіс-тәсілдері:
|
тәсілі: жекелей, жұппен, топпен
|
Әдісі: сұрақ-жауап, ой қозғау, іздендіру, талдау, «Кубизм», «Фишпул»
|
Оқыту нәтижелері:
|
Диалог арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы артады;
Өз пікірін негізді, тұжырымды түрде білдіре алады;
Тарихи тұлғалардың өмірі мен атқарған қызметі туралы айта алады;
Жұптық, топтық жұмыстар негізінде ынтымақтастыққа үйреніп, шығармашылықпен жұмыс жасайды;
Мәтіндегі негізгі ойды айта алады;
Оқушылар бірін-бірі оқытуға үйренеді;
Терминдер мен ұғымдарға анықтама бере алады;
|
Түйінді идеялар:
|
Әдеп. «Мінез-құлық ережелері». Ежелгі Мысыр. Аристотель. Конфуций. Кішіпейілділіктің үш түрі. Әдептілік ұстанымдары. Іскерлік қарым-қатынастағы сөз әдебі және сөйлеу мәдениеті.
|
Дереккөздер:
|
Оқулық, ғаламтор материалдары.
|
Сабақтың барысы:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Сәлемдесу, түгендеу
«Достық торы» ойынының жүру ережесімен таныстырады.
Топқа бөліп, бағалау парақтарын таратады. Бүгінгі сабақтан жақсы әсер алып, үйге көтеріңкі көңіл-күймен қайтуға тілектеспін.
|
Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім тоқыма жіпті бір саусағына іліп алып, өзі қалаған оқушыға жылы лебізін білдіріп лақтырады. Жаттығу осылай жалғасады. Соңында «достық торы» пайда болады.
Топқа бөлу: «Топ таңдау»
/3 топқа бөлінеді: №1, №2, №3/
|
|
Үй тапсырмасы
|
«Этнолингвистика және оның салалары» тақырыбы бойынша сұрақтар жазылған «Құпия хат» таратады.
|
Әр топтағы оқушылар бірлесіп сұрақтарға жауап береді
|
Оқушылар бағалау парағының өзін-өзі бағалау бағанын толтырады.
|
Жаңа тақырып
|
Қызығушылығын ояту
Жаңа тақырыппен таныстырып, миға шабуылдау арқылы сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесе құрады.
Мұғалім екі-үш жұпқа өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялатады.
|
«Бүгінгі сабақта не туралы оқып-білетін боласыңдар?» сұрағына өз ойларын білдіреді.
- Әдепті бала қандай болады?
- Өз іс - әрекетіңнен ұялған кезің болды ма?
- Әдепті адамның бойында қандай қасиеттер болуы қажет?
Сұрақ бойынша әр оқушы жекеше өз ойларын қағазға түсіреді. Содан кейін жұбымен талқылайды, пікірлеседі.
|
Мұғалімнің мадақтауы
|
Мағынаны ажырату
Әр топқа тапсырма береді.
«Кубизм» әдісі
Интерактивті тақтадан қысқаша шолу жасау
Рөлдік ойын «Әдептілік»
|
Әр топтағы оқушылар мәтінмен танысып, жұп болып талдағаннан кейін әр топтан бір оқушыдан шығып «Кубизм» әдісімен сұрақтарға жауап береді.
Алған түсініктерін толықтырады.
70-жаттығу. Ауызша орындау
71-жаттығу. Дәптермен жұмыс. Тақтада орындау.
Оқушылар шағын көрініс тамашалайды, сұрақтарға жауап береді
|
Тақырыпты түсіну деңгейлерін «Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
|
Сергіту сәтін өткізу.
|
«Жасырынған сөздер» ойыны бойынша сергіп, демалады.
|
|
Ой толғаныс
Сабақ барысында меңгерген білімдері негізінде шығармашылық жұмыстар орындауға тапсырма береді.
«Фишпул» әдісі
|
«Іскерлік-бүгінгі заман адамына қажетті басты қасиет» пікірталас ұйымдастыру.
Әр топтан өз қалауы бойынша оқушылар екі шеңберге отырады.
|
Топ басшысы бағалау парағына оқушылардың топтық жұмысқа қатысу деңгейлерін бағалайды.
|
Бағалау
|
Бағалау парақшасы:
Оқушының аты:
|
Ұпайы
|
1 ұпай
|
2 ұпай
|
3 ұпай
|
Өзін-өзі бағалау (үй тапсырмасы)
|
|
|
|
Топ басшысының бағалауы (шығармашылық жұмыс)
|
|
|
|
Мұғалімнің бағалауы
|
|
|
|
Жины:
|
9 ұпай –«5», 7-8 ұпай –«4», 5-6 ұпай - «3», 3-4 ұпай – «2»
|
рефлексия
|
Сабақтан алған әсерін «Ойлану стратегиясы» әдісімен білдіреді
|
Үйге тапсырма
|
П. 13.
71-жаттығу аяқтау, 74-жаттығу.
|