Тулебаева Салтанат Турганбековна,
Б.Момышұлы атындағы №12 жалпы орта мектебінің Бастауыш сынып мұғалімі.
Кентау қаласы. ОҚО
Сабақтың тақырыбы: Төлдер не дейді ?
Пәні: Сарқылмас қазына (жылжымалы сабақ)
Сабақ:
Сыныбы: 3 «ә»
Мерзімі: 27.02.2015ж
Сабақтың тақырыбы: Төлдер не дейді ?
Мақсаты: Өлеңді оқи отырып, оның негізгі идеясын ашып, табиғатты аялауға, төлдерге қамқор болуға үйрену.
Міндеттер:Төлдер бейнесін салыстыру жұмыстарын жүргізу.Айтылған ойды дәлелдеуге үйрету. Ұжымдық ауыз біршілікке баулу.
Ресурс: 3-сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу оқулығы ,әдебиеттік оқу имкерапи хрестоматия,интербелсенді тақта, тапсырма жазылған таратпа қағаз, түрлі-түсті стикерлер, маркерлер, көңіл-күйді білдіретін стикер.
Модуль:Білім беруде АКТ-ны пайдалану, « Білім берудегі басқару және көшбасшылық», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», « Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Талантты және дарынды балаларды оқыту».
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен стратегиялар: «ЖЕКСО» стратегиясы, «Миға шабуыл» стратегиясы , «Ой шақыру» стратегиясы, «БҮҮ» әдісі, тест тапсырма, Формативті бағалау
Уақыты
Сабақ кезеңдері
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалім іс - әрекеті
|
|
Оқушы іс - әректі
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
1 минут
|
Психологиялық ахуал
|
Оқушылар бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
|
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа саттілік тілейді. «5» болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табармыз.
Өнер –білім көп оқып,
Өсе берсін санамыз.
|
Өте жақсы!
|
санамақтар
|
Тұсаукесер бөлімі
6 минут
|
Өткен сабаққа шолу
|
Оқушыларға әр тақырыпты таңдатып,сол тақырып бойынша мақал-мәтел жарысын ұйымдастыру.
|
|
Оқушылар мақал-мәтелдерін айтып,әр топ жарысады,топ болып мақалдың жалғасын табады.
|
|
Флипчарт, маркер, дәптер, Әдебиеттік оқулық, смайлик
|
Негізгі бөлім
15 минут
|
«Миға шабуыл»
стратегиясы
|
Мұғалім оқушыларды топқа бөледі,қима қағаздар арқылы.Топқа бөліну арқылы жаңа сабақтын аты шығады. «Төлдер не дейді?»
Өлеңді жаттап, сахналап беру.
|
|
Оқушылар таңдаған қораптарындағы парақшаларды құрастыру арқылы топтын атын шығарады.Қай партада сол атау бар сол партаға отырады. Төлдер деген не?
Лағым – ау, лағым,
Неден шұнақ құлағың?
Секіріп кеп құладым,
Содан шұнақ құлағым.
Қошақан –ау, қошақан,
Неден үркіп шошыдың?
Қадалады ошаған,
Содан қорқып отырмын.
Құлыным –ау, құлыным,
Қандай сұлу талымың!
Судың жүзіп тұнығын,
Желкілдейді тұлымым.
-Торпағым-ау, тормпғым,
Бұрқылдатпа жол шаңын.
Қалбаңдайды қалпағың
Қызық көріп жортамын.
Ақ шудалы ботақан,
Неге бездің жотадан?
Шөбі жұмсақ жотаның,
Жантақ тәтті жатаған.
Абдрахман Асылбеков
Өлеңді оқушылар жаттап, сахналап береді.(диало сөздер)
|
Жақсы
|
Суреттер
|
10 минут
|
«ЖЕКСО» әдісі Қосымша дерек.Төрт түліктін пайдасы туралы
|
Оқушыларға қосымша деректер беру.Өздеріне берілген тапсырма арқылы постер қорғау
|
|
Оқушылар мәтіндегі ойды, жаныуарды сипаттап,суретін салып ,постерді қорғау.Топтан бір оқушы шығып постерді қорғайды.Қалған топтардың оқушылары сол постерді бағалайды.
|
Бағдаршаммен бағалау
|
Маркер,плакат,түрлі түсті қаламдар.
|
1 минут
|
Сергіту сәті
|
Қара жорға биін билеу
|
|
Қара жорға биін билейді.
|
Жарайсыңдар!
|
Қар үй (электрондық оқулық)
|
3 минут
|
Ой шақыру
|
«Төрт түліктін» төлдерін атап,сол төлдердін бас әріптерінен келетін сөздер жазу.(Баспалтақа)
|
|
Баспалтаққа оқушылар сөздер жазады,оны 1-2 топқа береді,2-1 топқа береді,3-4 топқа береді,4-3 топқа береді.Солай өздері тексереді.Қ,Л,Б,Т өлеңдегі төлдердін бас әріптері.
|
|
Қима қағаздар
|
5 минут
|
Білімді бекіту
«Ойлан ,Жұптас, Бөліс»
|
Әр топқа 1 тесттен орындау,топпен жұмыс.Сұрақтын жауабың реттік санмен белгілеу.
|
|
Оқушылар топ болып орындап, келесі топқа беріп тексертеді.Келесі тапсырманы реттік санмен белгілейді.
|
|
Оқулығы,
парақша, маркер,
|
Рефлексия
2 минут
|
“БҮҮ» әдісі
|
Әр оқушыға стикер таратып беру
|
|
Білемін
|
Үйрендім
|
Үйренгім келеді?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Стикер
|
Бағалау
2 минут
|
Формативті бағалау
|
Бас бармақпен бағалату
|
|
«5» бас бармақ жоғары
«4» бас бармақ ортаға
«3» бас бармақ төмен
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |