Сабақ тақырыбы : «Құрылыс сызбалардың ерекшілігі»



Дата08.09.2017
өлшемі82,33 Kb.
#31734
түріСабақ

«Мемлекеттік тілде білім беретін №2 Қашар орта мектебі»


Біріктірген / технология сызу/

сабақ тақырыбы:

«Құрылыс сызбалардың ерекшілігі»



Сызу пәнінің мұғалімі – Алимбаева Ж.Н.

Технология пәнінің мұғалімі – Серикбаев Е



2016-2017 оқу жылы

 Біріктірген / технология-сызу/сабақ тақырыбы:



«Құрылыс сызбалардың ерекшілігі»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың құрылыс сызбаларын кескіндеу жолдары жайлы түсініктерін меңгеру.

Дамытушылық: Құрылыс сызбаларын салу жолдарын талдауға, елестету, логикалық ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Білімгерлерді тиянақтылыққа, ұқыптылыққа, талғампаздыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: 1.Сызбалар, сызба аспаптары, слайдтар, т. б.

2.Сызу.Дидактикалық материалдар

3 .Сызу.міндеті графикалық жұмыстар: Қасбет, жоспар, тіліктер.

4.Пәнаралық байланыс: геометрия, технология, алгебра, бейнелеу өнері

5.Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

6.Сабақтың әдісі:

7, Ақпаратты технологияларды қолдану.

8.Керекті құрал – жабдықтар: Интерактивті тақта, сызба аспаптары.



9. технология сабағында қолдарынан жасаған ұйлер

Сабақтың барысы:



    1. Ұйымдастыру кезеңі. сәлемдесу.

білімгердің сабаққа дайындығын тексеру.
Сынып 5 топқа бөлінеді

1 –Жоба тобы №2- Қасбет тобы

3- Жоспар тобы №4- Тілік тобы №5 – Смета тобы
1 .Қүрылыста пайдаланатын материалдар.

2.Тест “Құрылыс сызбалар ерекшілігі”

3. Әр топ қасбет сызбаларының жобасын қорғайды

4. Өзі жасаған ұйдің жоспарын, тілігінің жобасын қорғау

5 Рефлексия. Қорытынды Ұпай саны.


      1. Ұйымдастыру кезеңі – сызу пәнінің мұғалімі

Бізге ұй салудың қандай қиіндіғы бар екен: сурет саламыз да өмір сұрейміз!

Барлығы да түсінікті және жеңіл! Ал, енді ойланып. Басқаша айтамыз Бізге ұй салудың қандай қиіндіғы бар екен? Не өзгерілді? Бүгінгі сабақта осы сұраққа жауап беруге тырысамыз.әр адамның өмірінде – ұй ең басты орын алады,ол бізге қуаныш, мереке, береке сыйлайды. Бүгінгі сабақ –технология мен сызу біріктірген, сынып 5 топқа бөлінген. Топ басшыларға сөз беріледі №1 –Жоба тобы №2- Қасбет тобы

3- Жоспар тобы №4- Тілік тобы №5 – Смета тобы

Индустрияның дамуына байланысты сызбалар көптеп пайда бола бастады. Біздің айналамыздағы аспан тіреген зәулім үйлерді, шағын ғана саяжай үйлерін, зауыттарды, спорт кешендерін, дүкендерді, аялдамаларды – барлығын құрылыс сызбаларынсыз тұрғызу мүмкін емес.



Ғимараттағы сәулет – құрылыс сызбаларының негізі – қасбет\фасад\, жоспары және оның жасалған тілік беті болып табылады. Олар ғимараттың сәулеті, нысанды жобалау және оның өлшемдері, қолданылатын материалдары мен негізгі элементтері туралы толық мағлұмат береді.

Қасбет дегеніміз ғимараттың алдыңғы көрінісі\негізгі көрінісі\. Негізгі қасбет бұл ғимараттың көше жағынан қараған көрінісі, сол және оң жақ көріністері – жанынан қарағандағы қасбеті. Артқы көрінісі – аула қасбеті. Қасбеттерді кішірейтілген масштабтарда орындайды. 1; 50, 1; 100, 1; 200, 1; 400.

Ғимарат жоспары үстінен қараған көрінісі- ғимараттың шартты горизонталь тілігі, ол терезе алды тақтайынан сәл биік алынады. Жоспар сызбаларында қиюшы жазықтықтың өткен жерін және одан төмен жатқан элементтердің барлығын көрсетеді. Қажет жағдайда, жоспардың жекелеген бетін қасбетке қарағанда ірі масштабпен кескіндейді

Үймәреттер мен инженерлік ғимараттардың құрылыс бекітілген жоба мен смета арқылы орындалады.



Жобаның құрылымына өндіріс жұмысқа қажетті құрылыс сызбалар, түсініктеме жазылым және құрылыстың толық құнын анықтайтын сметалар кіреді. Жұмыстардың жеке түрлерінің көлемі, құрылыс материалдарымен құрылымдардың саны, мамандық бойынша жұмысшылардың саны және құрылыс механизмдер сметада анықталған.

Арнайы жобалау ұйымдар мен  жобалау құжаттарды құрады.



Тілікті - құрылыс сызба (ұзына бойына немесе тек қана көлденең) вертикаль жазықтықтың көмегімен орындалған кескін деп атайды Ғимараттар тілігі - бөлмелердің ішкі интерьерін айқындайтын сурет, қабаттарлың өзара орналасуын, биіктігінің белгілері көрсетіледі.

Нөлдік белгі- 1 қабаттағы еден деңгейі, осыдан биігі +. Төменгі – таңбаларымен және метрмен белгіленеді.



    1. Технология пәнінің мұғалімі. «Қүрылыста пайдаланатын материалдар»

Балалар бірінші тапсырмамен жақсы жұптастыңдар! Енді сендердің теориялық тапсырмалармен қалай меңгерген екендігін тексеріп көреміз


    1. .Тест “Құрылыс сызбалар ерекшілігі” Жашыктің ішінен тесті алаңдар, , сұрақтарға жауап бересіңдер. Топ басшылар блиц - тестке жауабын -+ белгілермен береді Уақыт -5 минут. Содан кейін сендердің сынақтарыларың арғарай созылады.

  1. 4. Әр топ ғимарат қасбетінің сызбаларының жобасын қорғайды Бұл аптада ғылыми әлемдегі қызықты жаңалықтарға толы болды. Әр топ адамның фантазия арқасында ойлап табылған қызықты көз тартатын ұйлердің көріністерін тамашалап біздің назарымызға жариялайды . Уақыт шықты. Сендер шығарма жұмыстарыңыз көрсеттіңіз. Әңгімелеңіз, тәңір жарылқасын, не сіз істедіңіз, қандай мәліметті өзіне істелінген сізбен график түрінде сурет қатқақтарып жатыр. Қажетті ықыласпен тыңдап қалған оқушылардың жауаптарының және орындаулар дұрыстығы анықтау керек. Егер қате, дәлсіздіктер болса, қажетті көрсету олардың және дұрыс маңызды жасау керек сияқты, көрсету. Жобалардың қорғауы (жүр, уақытты сұрақтар сезілетін : ескертулер Мүмкін, сіз әлдеқандай қателерді байқадыңыз .немесе балалар, сіз өте жақсы жұмыс істеп жатырсыз! Құрылыс жобалауыңызда сіздің қадамдарыңыз құтты болсын . бүтінгі . Сіздердің творчестволық жұмыстарыңызды көрсеттіңіз. Әңгімелеңіз, тәңір жарылқасын, не сіз істедіңіз, қандай мәліметті өзіне істелінген сізбен график түрінде сурет қатқақтарып жатыр. Қажетті ықыласпен тыңдап, қалған оқушылар жауаптарын және орындаған жұмыстың дұрыстығығын анықтау керек. Егер қате, дәлсіздіктер болса, қажетті көрсетіңдер және дұрыс маңызды. Жобалардың қорғауы (жүр, уақытты сұрақтар сезілетін : ескертулар Қандай барамын? Мүмкін, сіз әлдеқандай қателерді байқадыңыз ба?

- Балалар, сіз өте жақсы жұмыс істеп жатырсыз! Құрылыс жобалауыңызда сіздің бұл бірінші қадамдарыңыз. Жұмыс бүтін сапалы істелінген, дөрекі қателерсіз. Мен үміттеніп жатырмын, сізден алған білімдерің өмірде іске жаратасыңдар деп, сапалы, дөрекі қателерсіз. ал мүмкін сіздер келешекте құрылысшының мамандықты ғын таңдайсыңдар деп.

Сөз технология сабағының мұңаліміне беріледі

Енді қорытынды бөлімге қөшеміз сөз топ басшыларына беріледі.

Рефлексия ретінде «Менің арманымдағы ұйім » жәшіктен ұйдің макетін қолымызға ұстап әңгіме құрастырамыз .



    1. топқа сұрақ- Ұйдің қажеттілігі

    2. топқа – тілік / қандай материал пайдаланған

    3. топқа – жоспар – неше бөлме.

    4. Топқа смета арқылы толық сипаттама беріледі

    5. ҰИГЕ ТАПСЫРМА: оқулықта - 110-111 бет, түрлі-түсті қалам әкелу

    6. Сабақта алған бағаларды жарияландыру


Тест №1

Тақырыбы: «Құрылыс сызбаларының ерекшеліктері»

    1. Ғимараттың алдыңғы көрінісі\негізгі көрінісі\.

А / Жоспар Б/ Қасбет В/ Тілік

    1. Нөлдік белгі деп нені атайды?

А / Іргетас деңгейін Б / 1 қабаттағы еден деңгейін, В/ фундамент деңгейін

    1. Құрылыс сызбаларды қандай масштабта орындайды?

А/ Үлкейту масштабта б / кішірейту масштабта в / Нақты шамада

  1. Құрылыс сызбаларда терезе орынын қандай сызықпен белгілейді?

А/ негізгі тұтас жуан сызықпен. Б/ тұтас жіңішке сызықпен. В/ Штрих сызықпен.

    1. Құрылыс сызба (ұзына бойына немесе тек қана көлденең) вертикаль жазықтықтың көмегімен орындалған - бөлмелердің ішкі интерьерін айқындайтын сурет, қабаттардың өзара орналасуын, биіктік белгілерін көрсетететін . ОЛ,

А / Жоспар Б/ Тілік В/ Құрылыс жоба

  1. Ғимараттың артқы көрінісін қалай атайды?

А/ негізгі қасбеті. Б/ аула қасбеті. В/ шатыр қасбеті.

  1. Үстінен қараған көрінісі - ғимараттың шартты горизонталь тілігі, ол терезе алды тақтайынан сәл биік алынады, сызбаларында қиюшы жазықтықтың өткен жерін және одан төмен жатқан элементтердің барлығын көрсетеді, оны

А/ Перспектива жоспары Б/ Ғимарат жоспары В/ Құрылыс жоспары деп атайды.

  1. Сызбада бақылаушының алдына қойылған нәрсенің бетінің көрінетін бөлігін кескендеу

А/ пішін Б/ Көрініс В/ Жоба деп аталады

9 Құрылыс сызбада қолданатын өлшемдерді қандай белгіде түсіреді?

А / мм-де Б/ м –де В/ см-де

10 Құрылыс механизмде толық құнын анықтайтын құжатты:



А/ құрылыс сызба Б/ құрылыс смета В/ құрылыс жоба деп атайды

Блиц-тест Тақырыбы: «Құрылыс сызбаларының ерекшеліктері»

    1. Тілік дегеніміз - үстінен қараған көрінісі- ғимараттың шартты горизонталь тілігі, ол терезе алды тақтайынан сәл биік алынады, сызбаларында қиюшы жазықтықтың өткен жерін және одан төмен жатқан элементтердің барлығын көрсетеді. + -



    1. Қажет жағдайда, жоспардың жекелеген бетін қасбетке қарағанда ірі масштабпен кескіндейді.



    1. Қасбет дегеніміз ғимараттың алдыңғы көрінісі \негізгі көрінісі\. Негізгі қасбет бұл ғимараттың көше жағынан қараған көрінісі, сол және оң жақ көріністері – жанынан қарағандағы қасбеті. Артқы көрінісі – аула қасбеті. Қасбеттерді кішірейтілген масштабтарда орындайды. 1; 50, 1; 100, 1; 200, 1; 400.



    1. ҚҰРЫЛЫС ЖОСПАРЫ - құрылыс сызба (ұзына бойына немесе тек қана көлденең) вертикаль жазықтықтың көмегімен орындалған кескін деп атайды Ғимараттың бөлмелердің ішкі интерьерін айқындайтын сурет.

5 Нөлдік белгі деп 1 қабаттағы еден деңгейін атайды , осыдан биігі «+». Төменгі «-» таңбаларымен және метрмен сызбада белгіленеді.
Каталог: uploads -> doc -> 0dd7
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0dd7 -> Сабақтың тақырыбы : Өсімдіктің көбею мүшелері
0dd7 -> АӘД-тың оқытылу мақсаты
0dd7 -> Сабақтың мақсаты: білімділігі: Батыс Қазақстан экономикалық ауданының
0dd7 -> Зерттеу жұмысы: ««Дойбы ойыны арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту»» Дене шынықтыру пәні мұғалімі: Жаннназарова н арал қаласы №62 мектеп-лицейі


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет