Сабақ тақырыбы А. Байтұрсынов не себепті «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды» деп айтты?



бет1/5
Дата18.03.2017
өлшемі0,95 Mb.
#11838
түріСабақ
  1   2   3   4   5

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.1 А. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан

Мектеп: Ақтөбе ФМБ НЗМ

Күні: 2-10.09.16

Мұғалімнің аты-жөні: Жумабаев Кайрат Саматович

Сынып: 9 Д

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

А.Байтұрсынов не себепті «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды» деп айтты?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

тарихи оқиғаларды талдайды және өткен кезеңмен салыстыра отырып өзгерістер мәнін анықтайды

бір немесе бірнеше деректерге сүйене отырып, өзінің ой-пікірін білдіреді

XX ғ. басындағы отарлық саясаттың салдарларын анықтайды



Сабақ мақсаттары

1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи себептері мен алғышарттарын анықтайды

Жетістік критерийлері

ОМ 2 ПТМС формуласын қолдана отырып қалыптасқан әлеуметтік жағдайға талдау жүргізеді

ОМ 1 Деректегі материалдарды талдап сесбеп-салдарларды анықтайды

Тілдік мақсаттар


«Отаршылдық» түсінігі аясында талқылау жүргізеді (айтылым дағдысы)

Пәнге тән лексика мен терминология: Бірінші дүниежүзілік соғыс, ереуіл, отарлау, қоңыстандыру

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Қазақстанда саяси белсенділіктің артуының себептері...

Қазақ зиялыларының саяси көзқарастары....

Келесі себептер/ факторларқысқа



мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді.

Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды /

айтарлықтай, өйткені…


Құндылықтарды дарыту


Патриотизм, ұлттық сана-сезім құндылықтарын дарыту сол кезде қалыптасқан әлеуметтік-саяси жағдайды талдау арқылы жүзеге асады

Пәнаралық байланыстар

Қоғамда қалыптасқан құбылыстарды талдау барысында дүниежүзі тарихы, қоғамтану пәндерімен байланыс жүргізіледі. Мысалы: тоталитаризм түсінігін ашу барысында.

АКТ қолдану дағдылары

Мүмкін болған жағдайда интернет желісі арқылы деректерді табу.

Бастапқы білім


Оқушылар 8 сынып бағдарламасынан Қазақстанның Ресей империясының отарына айналуы, ұлт-азаттық қозғалыстардың себептері мен салдарларын біледі. Қазақстан және Дүниежүзі тарихынан алған білімдеріне сүйеніп, Ресейдің Қазақстандағы отарлық саясатының ерекшеліктеріне баға бере алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


(Б) 8 сыныптың материалын еске түсіру арқылы «отаршылдық» түсінігі аясында талқылау жүргізіп, XX ғ. басында отаршылдық қандай сипат алуы мүмкіндігін сұраймыз. Оқушылардың болжамдарын тыңдаймыз.


youtube.com/watch?v=2oTLvezcvHsА.Байтұрсынов туралы
http://www.youtube.com/watch?v=ls9JPN8Uxmc Алаш Орда туралы деректі фильм.

Сабақтың ортасы



Сол кездегі саяси ахуалды жеткізу үшін суреттер топтамасын ұсыныңыз. Оқушылардың міндеті:

1. Суреттерді мазмұнына қарай ретімен орналастыру (бірінші дүниежүзілік соғыс);

2. Берілген суреттер негізінде үш сөйлем құрастыру (қоныстандыру саясаты);

3. Негізгі ойды білдіретін үш сөзді анықтау (ереуілдер);

4. Осы оқиғалардың Қазақстанға әсерін көрсететін суреттерді жіктеу.

(Т)Тақырыпқа сәйкес сол заманның Ресей және Қазақстан мемлекет қайраткерлерінің айтқан сөздеріне (цитаталарын) талдау жүргізеді.
П.Столыпин, Т.Рысқұлов А.Байтұрсынов цитаталарының өзара байланысын анықтап, елде қандай тарихи өзгерістер болғандығынкөрсетіп жіктейді де салдарларын анықтайды.
(Б/Т) Оқушылар берілген мәселелер бойынша ақпаратты жинағаннан кейін ПТМС формуласын қолдана отырып оларға талдау жүргізеді:


  • Позиция (мен солай санаймын, бұл халық үшін ақталмаған үміттер кезеңі болды)

  • Түсіндіру (....себебі, жұмысшы, шаруа, зиялы, лагерлер тұтқындарының арман тілектері орындалмады)

  • Мысал (мен мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....)

  • Салдар (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын....)



Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.

Т. Қ. Жұртбай. Алаш қозғалысы. – Алматы: Ел шежіре, 2011, 1-3 томдар

С. Сабырұлы. Қазақстан тарихы. – Алматы: Жеті жарғы, 2012.

Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012.




Сабақтың соңы

(Т/ Ж) Оқушылар өздері қорытынды шығарады

Соңында тақырып сұрағына жауап береді.



(Д) «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды» тақырыбына шағын мақала немесе радиохабар дайындайды





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Оқушылардың білім деңгейі мен коммуникативтік дағдылары анықталады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз.

Сыныптағы ішкі тәртіп ережелері мен қауіпсіздік ережелері еске салынады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет