БатысҚазақстан облысы
Теректі ауданы
Федров қазақ орта жалпы
білім беретін мектебі
Пән: қазақ әдебиеті
Сабақ тақырыбы: «Абай Құнанбаев: Ғашықтық, құмарлықпен ол екі жол» өлеңі
Пән мұғалімі: Құрманғазиева Маржан Махмедқызы
Федров ауылы
Жаңа форматтағы ашық сабақ жоспары
Сыныбы: 9
|
Күні:
|
Сабақтыңтақырыбы
|
Абай Құнанбаев «Ғашықтық, құмарлықпен ол екі жол»
|
Мақсаты:
|
Білімділік: Абай өлеңдерінің мазмұны мен идеясын меңгертуде оқушылардың сөздік қоры молаяды, өлеңнің тіл ерекшелігіне оқушылардың назары ауады, көркемдігін түсінеді.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Өлеңнің мазмұнын түсінеді, әдеби - теориялық түсініктерді ұғына біледі, мәтінмен жұмыс істей білуге төселеді, мәнерлеп оқу дағдылары жетіледі. Көркем шығарманың эстетикалық табиғатын түсінеді.
Абайдың ұлылығын терең сезеді, Абай мұрасына қызығушылықты артады, оқып - білуге, тани түсуге ұмтылады.
Топта жұмыс жасай алады және топ ішінде бір-бірін бағалайды.
|
Керекті жабдықтар
|
Түрлі-түсті суреттер, жүрек, май шам макеті.
Оқулық, постер, маркер, түрлі-түсті стикерлер
Үлестірмелі қағаздар.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
(1-мин)
Үй тапсырмасы
(7-мин)
|
Оқушылармен амандасу
Топтық ережені үнемі естерінде сақтау, бір – бірінің пікірін тыңдау, басқаның ойымен санасу керектігін ескерту.
Жақсы тілекпен түрлі майшам суреті үлестіріледі.
|
Мұғаліммен амандасады.Оқу – құралдарын түгелдеп,бар назарларын сабаққа аударады.
Өткен сабақта бөлінген топтары бойынша «Әуелде бір суық мұз-ақыл зерек» өлеңін мәнерлеп жатқа оқиды.
Әр шумақтағы тірек сөздерді таңдап алып, өздерінің жұптарына атау етіп алады. Бүгінгі сабақтағы мақсаттарын айтады
|
Тұсаукесер
(7-мин)
|
«Абай» 1-деректі фильмінен бейнебаян
көрсетіледі
Жетекші сұрақтар беріледі
1)Бейне баяннан не ұқтыңыз? Кейіпкерлері кімдер?
2)Қандай әдебиет теориясын қолдануға болады?
3)Бейнебаянның жаңа сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсың?
|
|
Негізгібөлім
(20-минут)
|
-Бүгінгі жаңа сабақ тақырыбы: «Ғашықтық, құмарлықпен ол екі жол» өлеңі
Мұғалім Абайдың «Ғашықтық, құмарлықпен ол екі жол» өлеңін мәнерлеп жатқа оқиды.
№1Әр топқа тапсырмалар беріледі. «Суреттерді сөйлетіп көрейік!» тапсырмасының шарты:Өлең жолдарындағы сөздерге сәйкес суреттерді орната отырып, өлеңнің мағынасын ұғыну
Әр топ өлеңнің
біршумағын топта
талқылайды.
1)1-шумақ
2)2-шумақ
3)3-шумақ
Оқитын оқушыны
таңдайсыңдар.
№2. Тапсырма:
«Қайрат» тобына
Әдеби талдау
«Толық адам» тобына
Поэтикалық талдау
«Ғылым» тобынасалыстырмалы талдау
|
Ғашықтық, құмарлық пен — ол екі жол,
Құмарлық бір нәпсі үшін болады сол.
Сенен артық жан жоқ деп ғашық болдым,
Мен не болсам болайын, сен аман бол.
|
Достарыңызбен бөлісу: |