Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
1-бөлім: Компьютерлер және бағдарламалық қамтамасыз ету
|
Мектеп:
|
Мерзімі:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сыныбы: 4
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
«Болашақтағы компьютер» шағын жоба
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты
|
4.1.1.1 компьютердің сыртқы құрылғылары мысалдар келтіру;
4.1.3.1 экранмен жабдықталған цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын түсіндіру.
|
Сабақ мақсаттары
|
- «компьютерлік құрылғы» және «сыртқы құрылғылар» түсініктерімен таныстыру, компьютердің сыртқы және ішкі құрылғыларын ажыратуды үйрету;
- цифрлы құрылғылармен жұмыс істеген кезде ҚТ-ның негізгі ережелерін атау және қолдану.
|
Жетістік критерийлері
|
Білімалушылар біледі:
компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын атай алады;
әрбір құрылғының негізгі функцияларын атай айта алады;
қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін айта алады;
компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелерін сақтай алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Білімалушылар жасай алады:
ҚТ туралы ережелерді түсіндіре алады;
құрылғылардың тағайындалуын айта алады;
компьютедің ішкі және сыртқы құрылғыларын ажырата алады;
пәндік лексиканы және терминологияны қолдана алады, мысалы: енгізу-шығару құрылғылары.
|
Құндылықтарға баулу
|
Жұптасып, топтасып жұмыс жасау арқылы – ынтымақтастық құрып, ашық түрде білімалушылар өз бетінше сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтай алады.
|
Пән аралық байланыс
|
«Орыс тілі» пәнімен байланысы бар.
|
Бастапқы білім
|
Білімалушылар енгізу-шығару құрылғыларымен жұмыс жасай алады. Қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін біледі.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-5 мин.
|
Шақыру.
Тұсаукесермен жұмыс. Миға шабуыл.
- Жер планетасының басқа нысандармен қандай қарым-қатынасы бар?
- Адамдарды бір-бірімен қандай қарым-қатынастар байланыстырады? Өмірден мысал келтіріңіз;
Білімалушылар өздерінің қорытындыларын ортаға салып, басты идеяны анықтайды.
Мұғалім «Жер планетасының басқа планеталармен қарым-қатынасы», «Адамдар арасындағы қарым-қатынас» мәселелеріне тоқталып өтеді.
«Қандай бағдарламалар бар және олар қандай тапсырмаларды орындайды?».
Мұғалім суретте ұсынылған цифрлық құрылғыларға назар аударады.
Осы жағдайды шешу үшін жорамалдармен бөліседі.
Мақсатты орнату.
Білімалушылар мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбын және мақсатын қалыптастырады.
Қолдау ретінде тақтадағы негізгі сұрақтарды кесте түрінде жазуға болады:
Білемін
|
Жасай аламын
|
Үйренгім келеді
|
|
|
|
|
Тұсаукесер
Тақта
|
Сабақтың ортасы
6-37 мин.
|
Тақырыпқа когнитивті қызығушылықты қолдау және дамыту.
- Ақпарат әлеміндегі адам.
Адам өзінің бүкіл тарихынан байқап, есте сақтап, сыртқы әлемнен алған ақпаратты жеткізді. Бүгін біз ақпараттар «мұхитында» өмір сүреміз деп айта аламыз.
- Ақпараттың көбейгені соншалықты, адамның оны қолмен өңдеуі күннен күнге қиындауда. Адам үлкен ақпараттарды өңдеуді жеңілдету үшін қандай құрал ойлап тапты?
- Компьютердің қандай құрылғылары бар екенін еске түсірейік?
- Компьютер қандай деректерді өңдей алады?
- Схеманы қараңыз. Деректердің қандай болатынын есіңізде сақтаңыз?
Жаңа білімнің ашылуы.
Әрбір ережеден кейін мұғалім сұрақ қояды: неге білімалушы осы ережені ұстануы керек?
Білімалушылар видеодан алған ақпараттары бойынша постер жасайды.
Бұдан кейін мұғалім енгізус-шығару құрылғылары мен компьютерлік бағдарламалар арасындағы логикалық байланысты қалыптастыруға көмектесетін сұрақтарды қояды:
Сіз қандай енгізу-шығару құрылғыларын қолдандыңыз?
Суретті ненің көмегімен жасауға болады?
Бұдан кейін мұғалім «Фиксики. Фотоаппарат» мультфильмінен бейне көрсетеді. Басталу уақыты: 1:30.
Видеоны тамашалап болған соң бақылау сұрақтарына жауап беру сұралады.
1) Фотосуреттің түсірілімі қай бөлігінде көрсетіледі?
2) Камераның енгізу құрылғысы деп нені айтамыз?
3) Компьютере фотосуретті қалай қарауға болады?
Қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Білімалушылар мұғаліммен бірге оқыту мақсату үшін арналған дискрипторларды талқылайды. Мұғалім параллель түрде тақтаға жалпы дискрипторларды жазады. Мұғалім білімалушыларға тапсырмаларды орындауды ұсынады.
Көзге арналған физикалық сергіту сәтін жүргізеді. Мұғалім білімалушылармен бірге музыкалық әуенмен көзге арналған жаттығу жасайды.
Тәжірибелік жұмыстарды орындау.
|