Сабақ тақырыбы Доғаның ұзындығы Оқу мақсаттары 1 1



бет1/4
Дата03.04.2020
өлшемі495,24 Kb.
#61449
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
Математика 9-сынып Доғаның ұзындығы ҚМЖ


Мектеп миссиясы: Зияткерлік әлеуетке ие көшбасшыларды өмір бойы білім алуға дайындау және шабыттандыру

Қысқа мерзімді жоспар


Келісілді

«Математика» ӘБ жетекшісі



Даулетов К.С.






Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Ақтау қаласындағы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нұрпан Г.Қ.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Доғаның ұзындығы

Оқу мақсаттары

9.1.1.1

доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;



Сабақ мақсаттары

Доғаның ұзындығын есептей алу.

Бағалау критерийлері

  • доға ұзындығының формуласын қорытып шығарады;

  • доға ұзындығының формуласын қолданып есептер шығарады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • осы бөлімдегі терминдерге сүйену;

  • дұрыс көпбұрыштың қабырғасы арқылы іштей/сырттай сызылған шеңбер радиусының формуласын қорытып шығару алгоритмін түсіндіреді;

  • есептер шығару барысында формулалардың таңдалуын негіздеу.

Пәндік лексика мен терминология

  • шеңбер ұзындығы;

  • доға ұзындығы;

  • дөңгелек ауданы;

  • дөңгелек секторының ауданы;

дөңгелек сегментінің ауданы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • қабырғасы а болатын дұрыс көпбұрыш үшін оған сырттай сызылған шеңбердің R радиусын табамыз;

  • қабырғасы а болатын дұрыс көпбұрыш үшін оған іштей сызылған шеңбердің r радиусын табамыз;

  • дұрыс п-бұрыштың а қабырғасын оған сырттай сызылған шеңбердің R радиусы арқылы өрнектейміз;

  • дұрыс п-бұрыштың а қабырғасын оған іштей сызылған шеңбердің r радиусы арқылы өрнектейміз.

Құндылықтарды дарыту

Тапсырмаларды топта орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру. Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру. Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру. Математика тарихына шолу жасау арқылы ғылымның дамуына барлық халық өз үлесін қосатындығын көреді.

Пәнаралық байланыстар

Сызу, физика

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім


Шеңбер, доға ұғымдары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұ және М


5 минут


1. Сыныпты ұйымдастыру.

Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.



2. Проблемалық сұрақ:

Суреттен не көріп тұрсыздар?

Формасы қандай?

Оның ұзындығын таба аласыздар ма?

Бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай деп ойлайсыздар?

3. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және жетістік критерийлерін оқушылармен бірге талқылаймын.


1 слайд

2 – 3 слайд



Сабақтың ортасы
М

3 минут

Т

10 минут



Ж

7 минут


Ө

10 минут



Оқушылармен диалог орнату арқылы алдында өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қойып жауап алу.

- Шеңбер дегеніміз не?

- Шеңбердің ұзындығының формуласы қандай?

- Доға дегеніміз не?

- Өмірден мысалдар келтіріңіздер
Оқушылар «Атом. Молекула» әдісі бойынша үш топқа бөліп отырады. (Мұғалім «Атом, атом, атом ...» сөзін айтқан кезде оқушылар үздіксіз қозғалып араласады, ал мұғалім «Молекула 4 атомнан тұрады» дегенде оқушылар қозғалыс кезінде төртеуден молекула құрай қалады.)
Топтарға шеңбер доғасы ұзындығының формуласын табуды ұсыну. Жұмыс барысында қиындық сезінетін топтарға нақты нұсқаулық беруге болады, мысалы:

1) Шеңбер ұзындығының формуласын жаз.

2) доғаның ұзындығын табыңыз.

3) градустық өлшемдегі доғаның ұзындығын табыңыз.

4) Алынған формуланы ұсыныңыз.
Топтық жұмысты топтар өздерін дескриптор бойынша бағалайды.



Дескриптор




1

Шеңбер ұзындығының формуласын жазады.

1

2

доғаның ұзындығын табады.

1

3

градустық өлшемдегі доғаның ұзындығын табады.

1

4

Формуланы қорытып шығарады.

1

Оқушылардың назарын тағы бір доғаның ұзындығын табу формуласына аудартыңыз: , мұндағы



- центрлік бұрыштың радиандық өлшемі, - шеңбер радиусы.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет