Сабақ тақырыбы Есептер шығару. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



Дата21.01.2022
өлшемі435 Kb.
#112685
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигіне есептер шығару


Д. Қонаев атындағы аграрлық

техникалық колледж директорының

оқу жұмысы жөніндегі орынбасары:


Тобы:













Күні:












_________ Э. Сидиков

«___» _____ 2021ж



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар

Оқытушының аты-жөні: Абубакирова Х. А.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Есептер шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Логарифм ұғымы және оның қасиеттерін қорытындылау, есептер шығаруда логарифмнің анықтамасы мен қасиеттерін қолдана білу дағдыларын бекіту. 

Сабақ мақсаттары:

Білімділігі: Логарифмдік функция ұғымымен танысу. Логарифмдік функциямен көрсеткіштік функцияның арасындағы қатынасты меңгерту. Логарифмдік функция мен көрсеткіштік функцияның графиктерін салуды, оның у ═ х түзуіне қарағанда симметриялылығын көрсету. Анықталу облысын табуды үйрету.

Дамытушылығы: Оқушылардың математикалық сөйлеу, ойлау қабілетінің дамуына, ақпараттық мәдениеттің сауатты қалыптасуына ықпал ету. Тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерге жетелеу, ойы орамды, тілі бай, мәдени өрісі кең, адамгершілігі мол азамат қалыптастыру.

Тәрбиелілігі: Оқушыларды дәлдікке, нақтылыққа, ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу. Алға қойған мақсатқа жетуге тәрбиелеу.

Тілдік мақсат:

Негізгі сөздер мен тіркестер: логарифм

Бағалау критерийлері:

Логарифмдік функция ұғымымен танысады. Логарифмдік функциямен көрсеткіштік функцияның арасындағы қатынасты меңгереді. Логарифмдік функция мен көрсеткіштік функцияның графиктерін салуды үйренеді. Анықталу облысын таба алады.

Дескриптор:

Тақырып бойынша берілген мақсаттарға жету. Есептер шығара алу

Сабақтың түрі:

Практикалық, Теориялық

Әдебиеттер:


А.Е.Әбілқасымова, З.Ә. Жұмағұлова, Алгебра және анализ бастамалары: Жалпы білім беретін мектептің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 11-сыныбына арналған оқулық, Алматы: «Мектеп» 2019ж.







Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет




Сабақтың басы

10 мин


Сабақ ортасы

25 мин



Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылар назарын сабаққа аудару.

Есептер шығару

y ═ f(x) функциясының анықталу облысын табуға мысал келтірейік:

1) f(x) ═log2 (x+1) D(f) ═?

Шешуі: х + 1˃0

х˃-1 жауабы: (-1; + ∞)
2) f(x) ═log0,7 (x-8) D(f) ═?

Шешуі: х -8 ˃0

х˃8 жауабы: (8; + ∞)
3) f(x) ═log1 (3x+4) D(f) ═?

3

Шешуі: 3х + 4˃0

3х˃-4

х ˃-4

3 жауабы: (-4; + ∞)

3

4) f(x) ═log5 (2x-1) D(f) ═?

Шешуі: 2х +1 ˃0

2х˃1

х˃0,5 жауабы: (0,5; + ∞)
y ═ g(x) функциясының анықталу облысын табыңдар.

1) g(x) ═log3 (3+4x) D(g) ═?

Шешуі: 3 + 4x˃0

4х˃-3

X>-3/4 жауабы: (-3/4; + ∞)
2) g(x) ═log1/4 (7-2x) D(g) ═?

Шешуі: 7 – 2x ˃0

-2х˃-7

x<7/2 жауабы: (-∞; 7/2)
3) g(x) ═log5,2 (8-5x) D(g) ═?

Шешуі: 8 - 5x ˃0

-5х˃-8

х<8/5 жауабы: (-∞; 8/5)

Есептер шығару:

    . б)     .

в)     . г)     .

1. Есепте:  

2.Өрнектің мәнін тап: \

3. Теңдеуді шеш:

  1.   =  

  2.  =  




Сабақтың соңы

10 мин


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма



Өздік жұмысы. /деңгейлік тапсырмалар/

А деңгейі:

Есепте:


  1.   = 2.  =


В деңгейі:

Теңдеулерді шешіңдер:



  1.     2.  = 2


С деңгейі:

Теңсіздіктерді шешіңдер:



  1.    2.   +  


8. Қатені тап «Логарифмдік комедия»

  >    >   функцияның өсуіне байланысты y=  :

  → 2  > 3 ; қысқартып   → 2>3. Қай жерде қате?

БББ кестесі



Білем

Білдім

Білгім келеді
















Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ барысында топтық және жеке жұмыс жасайды. Жеке жұмыста оқушыларға тақырыпты бекіту мақсатында тест тапсырмасы беріледі.

Жеке жұмыста өзін-өзі, жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау түрлері қолданылады. Кері байланыста «Білім қоржыны» арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Сабақ соңында оқушыларды

5-тік шкала бойынша бағалаймын.


Сабақ басында оқушылар кабинеттегі тәртіп ережелерімен таныстырылады.

Оқушылардың партада дұрыс отыруы қадағаланады.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?



Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет