Сабақ тақырыбы Есімдікті қайталаймыз



бет1/5
Дата09.10.2019
өлшемі127,83 Kb.
#49509
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Байланысты:
Қазақ тілі
джт
Қысқа мерзімді жоспар

Пән: қазақ тілі

Күні: 17.05.2019ж.

Сынып: 4 «Б»

Мектеп: №7 жалпы орта білім беретін мектебі

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Есімдікті қайталаймыз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

есімдік туралы алған білімдерін пысықтау,
есімдіктің түрлерін ажырыта білуге үйрету;


Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану.

Сабақ мақсаттары

Барлығы:

Көбі:


Кейбірі:

Бағалау критерийлері

  • Мәтіндегі интонация мен кідірісті анықтайды.

Мәтіннен логикалық екпін түскен сөзді табады.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

білгендерін қолданып, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.

түйінді сөздер мен сөз тіркестері:


Сыныптағы диалог/ сөз,сөйлем,сөз тіркесі

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сөз дегенде нені түсінесіңдер?






Жазылым бойынша:

жаттығуларды дәптерге орындайды.



Құндылықтарды дарыту

Өзіңе және қоршаған ортаға деген сыйластық

Ынтымақтастық

Жауапты азаматтық ұстаным


Пәнаралық байланыстар

әдебиеттік оқу, математика, бейнелеу, дүниетану

АКТ қолдану дағдылары




Бастапқы білім


«Қысқарған сөздер » тақырыбы аясында оқушылардың сөздік қорын жетілдіру, әртүрлі мәтіндер, ақпарат көздерімен жұмыс жасай білуге дағдыландыру мақсаттарымен ұштастырылады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру 3мин
Үй тапсырмасы 7мин

Түгелдеу. Оқу құралдарын тексеру, зейінін сабаққа аудару

Біз Қазақстанның үлгілі ұрпағы боламыз ба? /иә/

Біз мектептің мақтанышы боламыз ба? /иә/

Қазақ тілінен «5» алып, нәтижеге жетеміз бе? /иә/

Өте жақсы!



Психологиялық дайындық

Қызығушылықты ояту сатысы

І тапсырма

  1. Есімдік дегеніміз не?

2. Етікшінің аспабының бірімен ұқсас есімдіктің қай түрі? ( Біз- жіктеу
есімдігі)

3. Жіктеу есімдігінің неше жағы, қандай түрі бар?( 3 жағы, жекше, көпше


түрі бар )

4. Сілтеу есімдігі дегеніміз не?

5. Сілтеу есімдігі қандай сұраққа жауап береді? (қай?)

6. Басқаның бәрін өзі сұрайды, өзінен ешкім сұрамайды? (сұрау есімдігі)

7. Өздік есімдігіне қандай сөз жатады? ( өз )

8. Көпшіл және көңілшек,

Ештеңені бөліп жармайды.

Көптік ұғым беріп,

Көпшілікті қармайды. (жалпылау)

9. Құрамындағы сөздің бәрін біреуден сұрап алыпты,

Алдына бір буын қойыпты да, есімдіктің бір түрі болып тұра
қалыпты.(Болымсыздық)

10.Болымсыздық есімдігі қандай сөйлем мүшесінің қызметін атқарады?

( пысықтауыш)

11 Белгісіздік есімдігі қай сөз табының орнына жұмсалады? (Зат, сын

есім)

12.Есімдікті нешеге бөлеміз? ( дара, күрделі)


ІІ тапсырма. «Кім жылдам?»
Берілген есімдіктерді өз қалташаларына жинау.


Жіктеу


Өздік




Сілтеу

Сұрау


Белгісіздік

Болымсыздық

Болымсыздық






Жалпылау

Болымсыздық

Сол, сен, мен, қанша, ешкім, мынау, біз, өзім, өзгеге, әрқашан, ешуақытта, қандай, сонша, біреу, әлдекім, дәнеңе, барша, ол, одан, ешбір, әне.







Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ 15 мин


Деңгейлік тапсырмалар

І деңгей 


1.1- жаттығу. Мәтіннен есімдіктерді табу

2. Көп нүктенің орнына тиісті есімдіктерді қойып жаз

..... айтып тұрған қасиеттер .... баладан табылмасына ... кепіл?..... ертіп жүрген бала қазақтың белгілі ақыны болған Нұржан Наушабаев екен. .....- Күршім өзені. .........- Ұлыстың ұлы күніне арналып құрылған киіз үйлер. ...елің- алтын бесік.

Есімдіктер: осы, сіз, бұлар, өз, мына, мынау, кім

3. Қарамен берілген есімдіктер қай жалғауда тұр? Ол сөздер сөйлемнің қай мүшесінің қызметін атқарып тұр? 


  1. Ол бәрінен де кіші, одан барлықтары үлкен. 

  2. Мен ешкімнің малын түгендеп жүргенім жоқ. 

  3. Әнеугі келген бала- осы. 
    ІІ деңгей 

  1. Әркім, әрбір, әлдеқайдан деген сөздерге сөйлем құра. 

  2. Құрамында есімдіктері бар мақал- мәтел және ақын- жазушылардың шығармаларынан үзінді келтір. 
    ІІІ деңгей

Маған, онымен, одан, оны, мен, сіз есімдіктерін қатыстыра отырып, « Менің сүйікті ұстазым » деген тақырыпқа шағын шығарма жаз.

  1. Семантикалық карта 

  1. Тест тапсырмалары беру 
  1. Жіктеу есімдігін табыңыз: 




А) Бұлар В) қайдан С) ешкім Д) олар Е) кейбіреу

2. Тәуелденген тұлғадағы сілтеу есімдігін табыңыз:

А) Кіміңіз? Несі?

В) Бұнысы, мынауымыз

С) Соның, анаған

Д) өздерің, өзіңіз

Е) Барлығынан, бәрінің

3. Болымсыздық есімдігін көрсетіңіз:

А) Бірнеше

В) Саған 




С) Дәнеңе

4. Есімдік сөйлемде қандай жағдайда анықтауыш болады?

А) Зат есім орнына қолданылса

В) сын есім, сан есім орнына қолданылса

С) Мезгіл, мекен мағынасын білдірсе

Д) Сөйлем соңында келсе

Е) Үстеу сөздердің орнына қолданылса

5.Дұрыс септелген есімдікті табыңыз:

А) менге В) сенмен С) сода Д) бұдан Е) сеннің

6. Болымсыздық есімдігін тап

А) дәнеме

В) бірдеме

С) сода

Д) әлдекім


Е) біреу 




Ой толғаныс





Сабақтың соңы

Қорыту 10 мин

Үй жұмысы, бағалау 5мин


Рефлексия . «Бас бармақ»

- Бағалау



Үйге тапсырма. 5-жаттығу.




Бағалау критерийі

1.






2.




3.




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:
2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Оқу ісінің меңгерушісі: 17.05.2019ж.

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: қазақ тілі

Күні: 14.03.2019ж.

Сынып: 4 «Б»

Мектеп: №7 жалпы орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Келтаева Тамара

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сын – қимыл үстеуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)




Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар білуге тиісті:

Тақырып туралы қосымша мәліметтер біледі.



Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:

Тақырып мазмұнын түсінуі тиіс



Кейбір оқушылар білуге тиіс:

Ережемен жұмыс істей алады



Бағалау критерийлері





Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Мәтіннің түрлерін ажыратады

түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Сөйлеу мақсаты, қазына, амалы таусылу т. б.


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:

оқыту барысында диологты атқару арқылы сөйлеу мәнерін жетілдіреді. Бір-бірін тыңдап, ой бөлісе алады



Талқылауға арналған сұрақтар:

- Адамдарға сөйлеу не үшін қажет

- Жазбаша сөйлеуді кішкентай бала жүзеге асыра алады ма?

- Біздің тіліміз қандай?




Жазылым бойынша:


Құндылықтарды дарыту




Пәнаралық байланыстар

әдебиеттік оқу, математика, бейнелеу, дүниетану

АКТ қолдану дағдылары




Бастапқы білім


Сөйлем мүшелері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру 3мин
Үй тапсырмасы 7мин

Түгелдеу. Оқу құралдарын тексеру, зейінін сабаққа аудару

Біз Қазақстанның үлгілі ұрпағы боламыз ба? /иә/

Біз мектептің мақтанышы боламыз ба? /иә/

Қазақ тілінен «5» алып, нәтижеге жетеміз бе? /иә/

Өте жақсы!



Сәлемдесу тренингі              (3 мин)

Топтар



Сын есім




Зат есім

Етістік

б). Топ басшысын анықтау.

2.Топ ережесін құру. 1. Мұғалімді мұқият тыңда!

2. Жолдасыңды ести және тыңдай біл!

3. Тоқта! Жұмыс бітті!

4. Басқалардың пікірін тыңда!

5. Барлығы жұмыс жасауға тиіс!

6. Тақырып бойынша нақты сөйле!


ІІ. Үй жұмысын пысықтау. «Білгенің – бір тоғыз, білмегенің – тоқсан тоғыз»

Тоғыз - дара сан есім,өйткені қанша? . Сұрағына жауап береді. Бір сөзден тұрады.


Тоқсан тоғыз- күрделі сан есім, өйткені қанша? . Сұрағына жауап береді. Екі сөзден құралған. . Құрамындағы сөздер бөлек жазылады.




Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ 15 мин


Оқулықпен жұмыс.

1– жаттығу

Сандарды сөзбен жазу ,дара , күрделі екенін ажырату.

4.Деңгейлік тапсырмалар:

1.Деңгей


а/Мына сандарды жаз. 2,93,65,101,605,99,50

ә/Бұлар қандай сан есімдер?

2.Деңгей

Берілген сан есімдерге сөйлем құрап жаз.

Алпыс,тоқсан,алты жүз жетпіс бес.

3.Деңгей Шығармашылық диктант.

Сан есімдерден кейін тиісті тыныс белгілерін қойып,сан есімдерді сөзбен жазып,мағыналық түрлеріне қарай ажырату.

30 дан ,5 класс,3 қатар,4 тен 1,40 тан астам ,10 дарда.

5.Еске сақтау диктанты.

Білгенің – бір тоғыз,білмегенің – тоқсан тоғыз,

Мақалдың мағынасын түсіндіріп , жатқа жазу.

Көршіңді тексер , бағала.

Оқушылар көршілерін тексеріп, бағалайды.





6.«Кім шапшаң?» ойыны.Топпен жұмыс.

Берілген әрітен асталатын сан есімдерді тауып айту.

1 топ:С – сексен, сегіз

2.топ:Т – тоғыз,тоқсан

3 топ:А – алты,алпыс

7.Жұмбақтар шешу:

1.Бір ағаштың 12 бұтағы бар,

Әр бұтағында отыз жапырағы бар,

Жапырақтың бір жағы ақ,бір жағы қара.

Жыл,ай,күн мен түн

2. Қос қазық , екі желі,сегіз ноқта,

Сойлейді шежіредей адам соқса.

Домбыра

Жұмбақтын ішінен сан есімдерді тап



Тест «Біліміңді тексер»

1.Сан есімдерді тап.

А.Жұмбақ,Жаңылтпаш

Ә.Саусақ,Алақан

Б.Алтыншы, Бес

2. Дара сан есімді тап.

А.Жиырма,отыз

Ә.екі жарым

Б.сексен үшінші

3.Дара сан есімді сөйлемді тап.

А.Мен төртінші сыныпта оқимын.

Ә.Айман он бірге толды.

Б.Жазушы он екі кітап жазды.

4.Күрделі сан есімді тап.

А.Алтыншы

Ә.Он бесінші

Б.Жүзінші

5.Сан есім дегеніміз не?

А.Заттың атын білдіретін сөз табы

Ә.Заттың іс – қимылын білдіретін сөз табы

Б.Заттың санын,ретін білдіретін сөз табы.





Сабақтың соңы

Қорыту 10 мин

Үй жұмысы, бағалау 5мин


Қорытындылау

- Бүгінгі сабақ ұнады ма? - Не білдік? - Не байқадық?



4-жаттығу Бағалау.

БББ кестесі

Білдім

Білемін

Білгім келеді

























Бағалау критерийі

1.






2.




3.




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:
2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет