Сабақ тақырыбы Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы



Дата15.01.2020
өлшемі85,5 Kb.
#55924
түріСабақ
Байланысты:
8.3.5.1 географиялық қабықтың құрамы сабак жоспары

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Физикалық география



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімшесі:

3.5 Табиғи-аумақтық кешендер

Мектеп:№12 орта мектеп

Күні: 10.01.20ж

15.01.20ж

Мұғалімнің аты-жөні: Төлепбергенов С.С

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.5.1 географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді

Сабақ мақсаттары

Географиялық қабықтық құрамын анықтау, графикалық түрде көрсету

Бағалау критерийлері

«Жетті» деп есептеледі, егер:,

  • Географиялық қабықтық құрамын анықтай алса,

  • Олардың маңыздылығын көрсете алса;

  • графикалық түрде көрсете алса;

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

ырғақтылық

энергия және зат алналымы

біртұтастығы

зоналылығы

табиғат кешені

заңдылық

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Географиялық қабықтың ... заңдылықтары түсіндіруге болады;

Географиялық қабықтың .... маңыздылығы айта аламыз;

Географиялық қабықтың .... құрылысы сипаттауға болады;

Пайдалы сөзорамдар келесілерді кіріктіре алады: антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне тигізетін әсерін зерттейді.

антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдарын ұсынады




Құндылықтарды дарыту



Балаларға табиғат кешендерін түсіндіру барысында Қазақстандық патриотизм құндылығы ескеріледі.

Оқу мақсаттарына жету үшін жасалынатын іс әрекеттерде құрмет, ашықтық құндылықтары ескеріледі.



Пәнаралық байланыстар

биология, тарих, физика, пәндерімен байланыс жасайды.

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта оқушылар қандай АКТ дағдыларын мәліметтермен жұмыс істеу барысында дамытады.

Алдыңғы білім


Биосфера тарауынан алған білімдері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
0-5 мин
5-10 минут

  • Сәлемдесу

  • Жаңа сабақтың тақырыбын көшу үшін

С. Торайғыровтың « Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, табиғаттың мұны айтуға тілі жоқ» деген сөзін оқытып, талдатудан бастаймыз. Осы өлең арқылы ақын не айтқысы келгендігін, яғни адам мен қоршаған орта біртұтас екендігін айтамыз. Тақырыпқа шығамыз. оқу мақсатын жаздыру.


Мұғалім табиғат кешені және табиғат компоненттері туралы түсіндіреді.

Презентация

Сабақтың ортасы

10--25минут

Талдауға

Қорғауға және бағалауға

26-40 минут

40-50 орындауға

50-55 бағалауға

56-70

Орындауға

70-75 минут

бағалауға

Топтық жұмыс.

Тапсырма 1 .

Оқушылар топта ресурстағы географиялық қабық пен табиғат кешені туралы мәтінмен танысады. Мәтінді талдау арқылы келесі тапсырмаларды орындайды:

1-топ: Географиялық қабықтың құрамы (табиғат компоненттері) мен құрылымы (литосфера, гидросфера, атмосфера и биосфера)

2-топ: Географиялық қабықтың шекарасы

3-топ: Географиялық қабықтың маңыздылығы

4-топ: Географиялық қабықтың әр түрлі компоненттерінің өзара байланысын сызбанұсқада көрсетеді.


географиялық қабық туралы жинақталған ақпараттардың негізінде оның құрамы мен құрылысын графикалық түрде ұсыну (постер, сурет, сызба,т.б.)

Бағалау критерийлері



Дескриптор

Географиялық қабықтық құрамын анықтай алса

1

Географиялық қабықтық құрамын анықтай алады

Олардың маңыздылығын көрсете алады

Графикалық түрде көрсете алады

Топтар жұмыстарын қорғайды, өзара бағалатамыз. Қолдарында дескриптар таратып беріледі.



(Екінші сабақ) 15.01.2020ж

Мәтін
Табиғат кешені,географиялық қабық




Тапсырма 2 . Жеке жұмыс

Дәптерлеріне орындайды

Географиялық қабықтың құрылымын графикалық формада сызады.

Мұғалім бағалап шығады.

Бағалау критерийлері



Дескриптор

Географиялық қабықтық құрылымын анықтай алса

1

Географиялық қабықтың құрылымын сыза алады.


Тапсырма3 жұптық жұмыс
Географиялық қабықтың заңдылықтарын графикалық түрде түсіндіреді
Жұптар жұмысымен алмасады. Өзара бағалау жүреді.


презентация

Сабақтың соңы

75-80 минут

Кері байланыс. Кері байланыс парағы толтырылады «Ойды жалғастыр».

  • Маған қызық болғаны ...

  • Менің түсінгенім ...

  • Маған қиын болғаны ...

  • Келесі сабақта білгім келетіні ...

Үйге:

Табиғат кешеніне мысал жазып келу



Түрлі түсті стикерлер



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Қабілеті жоғары оқушыларға графикалық түрде бергенде көшбасшылық жасауғңа мүмкіндік беру. Қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылармен бірге жұмыс жасату керек.

Бағалау критерийлері арқылы бағалау;

Өзін-өзі бағалау;

Өзара топтық бағалау



Сабақ басында оқушылардың зейіндерін бір ортаға шоғырландыру үшін жаттығу жасайды.

Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет