Сабақ тақырыбы: Геометриялық прогрессия Күні: Мұғалімніңаты-жөні: Сынып: 9



Дата07.01.2020
өлшемі74 Kb.
#55515
түріСабақ
Байланысты:
03.12.2019 АЛГЕБРА 99


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тізбектер

Сабақ тақырыбы: Геометриялық прогрессия

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.3.4

сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;

9.2.3.7

арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару



Сабақ мақсаттары

Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласымен берілген тізбектің мүшелерін жаза алу;

Берілген шарттары бойынша геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жаза алу;




Оқыту нәтижелері

Барлық оқушылар:

Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі.;

Оқушылардың басым бөлігі:

Сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырата алады;

Кейбір оқушылар:

Геометриялық прогрессияларға байланысты есептерді геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланып шығарады.



Бағалау критерийлері

Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласымен берілген тізбектің мүшелерін жаза алады;

Берілген шарттары бойынша геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жаза алады;




Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Оқушылар:



Пәнгетән лексика мен терминология:

Тізбек, сандық тізбек , аралық , мүше/алдыңғы мүше/ келесі мүше, алғашқы мүше, n-ші мүше, айырма

Заңдылық, тізбекті жалғастыру

Қосу, азайту, көбейту, бөлу

Өседі, кемиді

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Алдыңғы мүше арқылы келесі мүшені анықтау үшін не істейсіздер?

элементтерді d- айырмаға өзгерту


  • Алдыңғы мүшені q-ге көбейту/бөлу

  • Тізбек өспелі/кемімелі болады.

  • Әрбір келесі мүшені адыңғы мүшесі арқылы беру...

  • Тізбектің реккуренттік берілу тәсілі

Сонымен, келесі мүшесі ... болады

Құндылықтарды дарыту



Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау.

Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет

Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу


Пәнаралық байланыстар




АКТ қолдану дағдылары




Бастапқы білім


Сандық тізбектер, олардың берілу түрлері туралы жалпы мәліметтерді біледі. Арифметикалық прогрессияның қасиеттерін біледі.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру.

Амандасу.

Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын тексеру




Сабақтың ортасы




І тапсырма

Геометриялық прогрессияның бірінші және екінші мүшелерінің айырымы 8-ге тең, ал екінші және үшінші мүшелерінің қосындысы 12. Прогрессияның бірінші мүшесі мен еселігін табыңыз.



ІІ тапсырма

Геометриялық прогрессияның бірінші және үшінші мүшелерінің қосындысы 350-ге тең, ал бесінші мүшесі 1-ге тең. Прогрессияның бірінші мүшесі мен еселігін табыңыз



Дескриптор: Білім алушы

-есеп шарты бойынша теңдеулер жүйесін құрады;

-теңдеулер жүйесін шешудің әдісін таңдайды;


-геометриялық прогрессияның белгісіз мүшесін табады.

Жұптық тапсырма:

421 №422 №423



Дескриптор: Білім алушы

  • геометриялық прогрессияның n –ші мүшесін табу формуласын қолданады;

  • геометриялық прогрессияның белгісіз мүшесін табады.




Сабақтың соңы


Қалыптастырушы бағалау.

Геометриялық прогрессияда b1 = 36b3 = 9. Еселігін тап.

Геометриялық прогрессияда b1=10, b2=20. Еселігін тап.
Дескриптор:

  • b3 –ті b1  және еселігі арқылы өрнектейді;

  • Құрылған өрнектен еселікті анықтайды.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- не мен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысымен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Үйге тапсырма: 233 бет №578 №579






Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы













Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет