Сабақ тақырыбы Осман империясының саяси және әлеуметтік -экономикалық даму ерекшеліктері Оқу мақсаттары



Дата09.12.2019
өлшемі42,25 Kb.
#53265
түріСабақ
Байланысты:
Осман империясының саяси және әлеуметтік –экономикалық даму ерекшеліктері
апталық, апталық, СЫНЫП САҒАТЫ, СЫНЫП САҒАТЫ, 13. КТЖ Физика 9 сынып, Сабак жоспары, MS Power Point құжатының құрылымы және негізгі элементтері, soch himiya 7cl kaz, емтихан сурактары МКБ, емтихан сурактары МКБ, емтихан сурактары МКБ, 6 сынып ¦9, 6 сынып ¦9, 1 сынып буквы, 13 сабақ

Күні: 03.12



Дүниежүзі тарих

Сынып: 8 А,Б,В

Сабақ тақырыбы

Осман империясының саяси және әлеуметтік –экономикалық даму ерекшеліктері

Оқу мақсаттары

7.3.2.2 – XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынас-

тардағы өзгерістерді сипаттау



Сабақ мақсаты

Барлығы: Осман империясының ХІХ ғасырдағы даму жағдайы мен империяның дағдарысының тереңдеу себептерін біледі;

Көпшілігі: Империяны сақтап қалу мақсатында түрік үкіметінің жүргізген Танзимат реформасының әрекеттерін анықтайды;

Кейбірі: Танзимат реформасының тиімді жақтарын тұжырымдайды

Ойлау дағдылары- ның деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критериі

XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді анықтайды

ХІХ ғасырдың бірінші ширегіндегі Осман империясының жағдайын сипаттайды, салыстырады



Тілдік мақсаттар

Оқушылар сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды;

Негізгі сөздер мен тіркестер: паша, реформа, Танзимат, ІІ Махмұд, Мұхаммед Әли

Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:

Келесі себептер / факторлар әлеуметтік / экономикалық / саяси / мәдени ...................... болып табылады.

Келесі себептер факторлар қысқа мерзімді жоспар/орта мерзімді жоспар/ ұзақ мерзімді жоспар болып табылады.

Талдауға арналған тармақтар:

ХІХ – ХХ ғғ Осман империясының құлдырау себептері неде? Осман империясын сақтап қалуға Танзимат реформасы көмегін тигізді ме?



Жазылым бойынша: «Ақиқат/жалған» кестесі, тарихи диктант

Тарихи концепт

Өзгеріс пен сабақтастық

Құндылықтарға

баулу

Азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыс

География, Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

Осман империясы жайлы бастапқы білімдері бар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басталуы

  1. минут



  1. минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Топтастыру. 1 топ – «ІІ Махмұд»; 2 топ – «Мұхаммед Әли»; 3 топ – «Мұстафа Рашид»

(Ж) Бастапқы ынталандырушы материал

«Қарлы кесек» әдісі- үй тапсырмасын сұрау

1. Британ империясы атауы қашан пайда болды?



Қима қағаздар







  1. Парламент ХІХ ғас. 60-70 жж қандай реформалар жүргізді?

  2. «Бастапқы империализм» термині нені білдіреді?

  3. ХІХ ғас. ортасындағы Англиядағы саяси партиялар- ды білесіңдер ?

ҚБ «Алақан, жұдырық»




Ортасы

12 минут


5 минут


3 минут

10 минут


(Т) «Фишбоун» әдісі - мәтінмен жұмыс Тақырыпқа байланысты бейнебаян көрсетіледі.

Әр топ балықтың суреті салынған үлестірме қағаз- дарды пайдалана отырып, реформаларды жіктеп, таныстырылым дайындайды, қорғайды:



  • Танзимат реформасының басталуы;

  • Танзимат реформасының барысы;

  • Осман империясын сақтап қалуда Танзимат реформа- сының тарихи маңызы.

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

(Т)«Конверт - сұрақ» әдісі

1-қадам: әр топқа сұрақтар салынған конверт таратылады.

2-қадам: тапсырманы орындалғаннан кейін келесі топқа жіберіледі, осылай барлық топ сұрақтарға жауап береді.



ҚБ «Стикердегі жазба»

(Жт) «Тарихи дата» әдісі

1.1839 жылы

2.1800-1858 жылдар

3.1839-1853 жылдар

4.1856 жылы

ҚБ «Мен саған, сен маған»

(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

«Ақиқат/жалған» кестесін толтыру Кестедегі бос ұяшықтарды толтырыңыз:



ҚБ «Өзін-өзі бағалау»

флипчарт, маркер, мәтін Оқулық, 221-б.


Конверттер

Стикерлер

Үлестірме карточкалар

ҚБ парағы Дескрипторлар



Аяқталуы

3 минут


1 минут
1 минут

(Ж) Кері байланыс «Бүгінгі сабақтан менің алғаным...»

Шарты: стикерге өз ойларын жазып, тақтаға іледі.

Үйге тапсырма: Танзимат реформаларының маңызы туралы шағын жоба дайындау.

Сабақты қорыту

стикер

Оқулық



Қалыптастырушы бағалау парағы

Бөлім Тақырып

ХІХ ғасырдағы империялар және олардың бақталастығы

Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?



Оқу мақсаттары

7.3.2.2 – XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынас- тардағы өзгерістерді сипаттау

Ойлау дағдылары - ның деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы

өзгерістерді анықтайды



Тапсырма Кестені толтыру




Оқиғалар

Ақиқат

Жалған




ІІ Махмұд сұлтан 1826 жылы янычар әскерін тартты







ХІХ ғасырда жүргізілген реформалар сұлтан өкіметін нығайтты







Мұстафа Рашидтің жетекшілігімен жаңа реформаның жоспары

жасалды








1839 жылы «Қасиет і жарлық» халыққа жарияланды







Сұлтан кіметі реформаны толық жүзеге а ыру үшін бірнеше рет

шетел державаларынан несие ал ға мәжбүр болды









Бағалау критериі

Дескриптор

Оқиғалардағы дәлдікті анықтайды

  • 3 оқиғаның ақиқат екендігін табады;

  • 2 оқиғаның жалған екендігін табады;


Танзимат реформасының

мазмұны

Кезеңдері

Танзимат реформасының

басты идеясы неде?
























Бөлім Тақырып

XIX ғас. империялар және олардың бақталастығы

Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?



Оқу мақсаттары

7.3.2.2 - XVIII-XIX

өзгерістерді сипаттау



ғас

ортақ

халықаралық

қатынастардағы

Ойлау дағдылары- ның деңгейі

Білу, түсіну, талдау

Бағалау критериі

ХІХ ғасырдың бірінші ширегіндегі Осман империясының жағдайын

сипаттайды, салыстырады



Тапсырма

Кестедегі бос ұяшықтарды толтырыңыз:



Бағалау критерийі

Дескриптор

Танзимат реформасының мазмұнын анықтайды

  • Танзимат реформасының мазмұнын сипаттайды;

  • реформаның кезеңдерін жазады;

  • Танзимат реформасының басты идеяларын атайды


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет