Сабақ типі Жаңа сабақ Сабақ түрі. Дәстүрлі. Сабақ әдісі. Сұрақ-жауап, Сабақ формасы. Дара



бет1/3
Дата01.04.2018
өлшемі0,54 Mb.
#39990
түріСабақ
  1   2   3
11 сынып

Әдебиет
Тақырып. Романның әдеби-тарихи маңызы

Мақсаты:

Білімділік. Мұхтар Әуезовтің эпикалық жанрдағы «Абай жолы» эпопеясы жайлы білімдерін кеңейту.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, тыңдау, есте сақтау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Романда көрініс табатын оқиғалардан жақсы үлгі-өнеге бойларына сіңіру.


Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдісі. Сұрақ-жауап,

Сабақ формасы. Дара

Сабақ мотивациясы.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру

Кітаптың пейзажды беттері – қағаз емес, нақ тірі табиғаттың өзі. Адамды үйден шығарп алып кетеді. Бір жерде ақ кірпік боранға адасып кетеміз, енді бір жерде ауадағы дымқыл сыз бетке тиеі, тағы бір жерде ай нұрына малынып тоғайда жүреміз, енді бірде маңдайымыздан шақырая қадалған күнге қолымызды қалқалаймыз.

Біріншіден, Әуезов құрғақ, сылдыр сөйлем құрмайды, ең әуелі өзі тебірене толқып алады да, сол тілсіз сезім тілімен сөйлейді.

Екіншіден, Абай емес-ау, алдымен Әуезовтің өзі анық ақын; тұтанбай, ұшқындаймай, лапылдамай, өртенбей жаза алмайтын нәзік діріл, сыршыд ақын.

«Абай жолының» энциклопедиялық сипаты туралы академик Қ.Сәтбаев әдемі айтты. «қазақ халқының өткенін зерттегісі келетін ғалымның бірде-бірі бұл кітапты жанап өте алмайды: ғалым-филолог одан фольклордың бай материалдарына қанығумен қоса, қазақ әдеби тілі мен сөздігінің қаз басуы мен қалыптасуын көреді; ғалым-этнограф қазір өмір көне заманмен қоса көнерген небір тұрмыстық белгілер мен өмір құбылыстарын біледі.. құс салып, саят құрған, қыз ұзатып, ас беруді, өлік жөнелтуді суреттейтін тараулар, билер айтыссы мен билік шешкен қазылық картиналардың әрқайсысы жеке-жеке ғылыми-этнографиялық толайым еңбектерге парапар; ғалым-экономистер Қазақстанның ХІХ ғ.халық шаруашылығының құрылысынан дәлме-дәл нақты мәлімет алады, ондағы тап қайшылығының өзіндік ерекшелігімен танысады; ғалым-юристер шариғаттан бастап, билер кесіміне шейінгі даланың заң-жобаларынан бағалы мағлұматтар жинайды». Классикалық эпопеяда жан түбрентер көркемдік күшпен жинақталған өмірдің синтездік шындығы ғылымның әр саласындағы маман адамдар үшін осындай таным-тағылым қайнары болса, қалың оқырман үшін Абайдан Дәрменге дейінгі барлық басты кейіпкерлер ақыл мен сананың, арман мен ойдың сарқылмас кені секілді.

«Абай жолын» оқыған адам өмірдің өнерге айналған академиясынан өткендей болады.

Абай жолы – халық жолы. Осыны қалай түсінесің және қалай түсіндіресің.

IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?
V. Үй тапсырмасы. Романның әдеби-тарихи маңызы жайлы толғаныс.

VI. Бағалау

Әдебиет

11 сынып


Тақырып: Жамбыл – ірі эпик ақын

Білімділік. Жыршы ақын Жамбыл Жабаевтың өміріне шолу, ақындық мұрасымен таныстыру, ақын туралы білімдерін толықтыруға ықпал ету. Дамытушылық. Оқушының ой-өрісін, іңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп, байланыстырып сөйлеуді дамыту.

Тәрбиелік. Оқушыны ақын мұрасын қадірлеуге, ақынға деген сүйіспеншілігін арттыра отырып тәрбиелеу.
Сабақ типі. Жаңа сабақ.

Сабақ түрі. Дәстүрлі

Сабақ әдісі. түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақ формасы. Дара, топпен

Сабақ мотивациясы.. сөзжұмбақ
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Білімді жетілдіру
Жамбыл Жабаев 1846 жылы ақпан айында жамбыл тауының етегінде дүниеге келеді. Ол ауыл молдасынан оқиды. Жастайынан ән мен өлеңге құмар жамбыл ел арасында айтылып жүрген жырларды жаттап алады. Ол он екі жасынан домбыраны үйренеді. Ьтабиғат оған күшті дауыс береді. Жамбыл жүз жасаған ақын. Жамбылдың жазған өлеңдерінің тақырыбы: халықтың тұрмыс-тіршілігі, Отан, туған жер, теңсіздік. Жамбыл жанжақты ақын.

Ол – айтыс ақыны.

Бөлекқызымен – 1870 жылы

Айкүміспен – 1872 ылы

Бақтыбаймен – 1872 жылы

Сары ақынмен – 1875 жылы

Бөлтірікпен – 1890 жылы

Шыбыл шалмен – 1890 жылы

Сарбас ақынмен -1895 жылы

Құлманбетпен – 1897 жылы

Досмағамбетпен – 1907 жылы

Шашубаймен – 1909 жылы


Сұрақтарға жауап беру.


  • Жамбыл қай жерде туған?

  • О қндай ақын?

  • өлеңдерінің тақырыбы қандай?

Ойтолғау жазу.

Енді, балалар, Жамбылдың қандай ақын екендігін білдіңдер. Сол бойынша ойтолғап көрейік.

Амбыл тауының етегінде қарлы, боранды күні дүниеге келді.



  • Жамбыл – ақиық ақын.

  • Табиғат Жамбылға дарын береді.

  • Жамбыл ән салғанда дауысы зор.

  • Жамыл белгілі ақындармен кездесті.

  • Жамбылдың өлеңдері бұкіл Жетісуға әйгілі болды.

  • Жамбыл үздік ақын атанды.

өмірі меншығармашылығына байланысты сөзжұмбақ шешу.



Сөзжұмбақ.




















Ж





































А





































Б





































А





































Е





































В



















Сұрақтары.



  1. Жамбыл Жабаев өлеңдері қай жерде әйгілі болды?

  2. табиғат оған не берді??

  3. Қоршаған ортаға байланысты өлеңін білесің бе?

  4. Ол қандай ақын?

  5. 1897 жылы қай ақынмен айтысты?

  6. қай патшаның тұқымын мақтаудан бас тартты?

Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?
Үй тапсырмасы Ақын шығармаларын оқу.
Бағалау
11 сынып

Әдебиет
Тақырып. «Құлагер», «Күйші» поэмасы

Мақсаты:

Білімділік. І.Жансүгіровтің лирикалық шығармалары «Құлагер», «Күйші» поэмаларын игету.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, тыңдау, есте сақтау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Поэмада көрініс табатын оқиғалардан жақсы үлгі-өнеге бойларына сіңіру.


Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдісі. Сұрақ-жауап,

Сабақ формасы. Дара

Сабақ мотивациясы.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру
І.Жансүгіровтің лирикалық шығармалары «Құлагер», «Күйші» поэмалары
«Құлагер» поэмасын оқу. Мазмүнын білу.
Сахара өмірінде ерекше серуен, халықтың серпінді күшінің думанындай қызықты бір рақыты – ат шабыс дәстүрін Ілияс ерекше тәптіштеп нақты сурет арқылы, қимыл-қозғалыс үстінде, жанды, тірі қалпында кең тыныс зор шабытпен жеріне жеткізе бейнелейдң.
Құлагердің алдынан аң құтылмас, артынан жылқы жетпес өрен жүйріктігін бірден танып, оның себебін соқырға таяқ ұстатқандай айтып беретін – Күреңбай сыншы.

Тәует бас, қамыс құлақ, қураған жақ,

Құлан жал, бұлан мойын, қой жұтқыншақ.

Қоян жон, жазық жая, жауырынды,

құс топшы, қос шынтағы қалыңқырақ...
Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?

Үй тапсырмасы Толық мазмұнын білу.

Бағалау


11 сынып

Әдебиет
Тақырып. Ғ.Мүсірепов – көркемсөз зергері

Мақсаты:

Білімділік. Ғ.Мүсіреповтің өмірі, шығармашылығы жайлы оқушылардың білімдерін кеңейту. Ғ.Мүсірепов – көркемсөз зергері екендігін таныту. Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, тыңдау, есте сақтау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдісі. Сұрақ-жауап,

Сабақ формасы. Дара

Сабақ мотивациясы.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру
Ғабит Махмұтұлы Мүсірепов – ұлттық сөз өнері тарихындағы зор тұлға. Оның әйгілі әңгіме, пьеса, романдары ел өмірінің ең бір елеулі кезеңдерін – дала азаматының рухани өзгерісін, қилы-қилы қия белін бейнелейді.

Жамбыл ауданы, жаңа жол аулында орта дәулетті отбасында туған. Бала кезінде ауыл модасынан оқып, хат таныды. Ол кездегі ауыл ақсақалдарының бір әдеті – кешке жақын дөң басына немесе көкорай шалғын көк майса үстіне киізді жайғызып тастап, неше түрлі қисса, жырды қызыға тыңдайтын болған.

Шағын жанр өрінде оқу, талқылау.

Ғ.Мүсірепов әңгімелерінің көркемдік-идеялық ерекшелігі қандай?

Азушы шығармаларындағы әзіл-оспақтар кейіпкер мінезімен қалай үйлесім тапқан?

Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?

Үй тапсырмасы «Қазақ солдаты» романын оқу.


Бағалау

11 сынып


Әдебиет
Тақырып. М.Әуезовтың әңгімелері. «Қорғансыздың күні»

Мақсаты:

Білімділік. М.Әуезовтың әңгімелері. «Қорғансыздың күні» әңгімесінің мзамұнын ашу, тақырып, идеясын айқындау.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, тыңдау, есте сақтау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Әңгімеде көрініс табатын оқиғалардан жақсы үлгі-өнеге бойларына сіңіру.
Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдсі. Сұрақ-жауап,

Сабақ формасы. Дара

Сабақ мотивациясы.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру
Әуезов 1921 жылы «Қорғансыздың күні» деген әңгіме жазады. Бұл оның көркем прозасының басы еді.

«Қорғансыздың күні» әңгімесін оқу.

Толық мазмұнымен танысу.

Кейіпкерлер жүйесін анықтау. Ғазиза бейнесін ашу.

Композициялық талдау жасау.

Тақырыбы:

Идеясы:

IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?

V. Үй тапсырмасы «көксерек» әңгімесін оқу.

VI. Бағалау

11 сынып


Әдебиет
Тақырып. М.Әуезовтың «Еңлік - Кебек» пьесасы

Мақсаты:

Білімділік. М.Әуезовтың «Еңлік - Кебек» пьесасы оқу, мазмұнын ашу.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, тыңдау, есте сақтау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Әңгімеде көрініс табатын оқиғалардан жақсы үлгі-өнеге бойларына сіңіру.
Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдсі. Сұрақ-жауап,

Сабақ формасы. Дара

Сабақ мотивациясы.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру

«Еңлік - Кебек» пьесасын рөлге бөліп оқу.

Еңлік –Кебек кездесуін баяндау.
Абыз кім?
«Еңлік -Кебек» жырымен салыстыру.

IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?

V. Үй тапсырмасы «көксерек» әңгімесін оқу.

VI. Бағалау

11 сынып


Әдебиет
Тақырып. М.Әуезовтың «Еңлік - Кебек» пьесадағы драмалық конфликт

Мақсаты:

Білімділік. М.Әуезовтың «Еңлік - Кебек» пьесасы оқу, мазмұнын ашу.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, тыңдау, есте сақтау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Әңгімеде көрініс табатын оқиғалардан жақсы үлгі-өнеге бойларына сіңіру.
Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдсі. Сұрақ-жауап,

Сабақ формасы. Дара

Сабақ мотивациясы.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру
Ру арасындағы қақтығыс.

Кебектен кім өш алғысы келді? Себебі неде?


Абыз бейнесі – автордың ой қазығы Абыз толғаныстары – пьесаның идеялық мазмұны. Абыз сарыны, сөйтіп, күллі коллизияның құлақ күйі, яки бұлақ бастауы ғана емес, өнер туындысының өн бойында толассыз тасқындап барып, сарқып құяр чаға да. Демек, шығармадағы шындық шымылдығы Абыз зарымен ашылып, абыз өсиетімен жабылуы жайдан жай емес.
Батыр бәсекеге түссе – жатпен түсер, егессе – жаумен егесер. Ал Есеннің бәсекесі де, егесі де - өзі туған жұрттың өзіндей бір өндір ұлы, қаны бір іні Кебекпен ер дегендер бүйтіп өзара жағаласып, елге сыймағанша, аол елін күні кеше қан қақсатып «Ақтабан-шұбырынды» қылған ата жаумен айқаспас па? Ал Есен болса, батыр десек «белге шықпай ойда айнақшыр бейпіл», азамат десек, «ауыл үйдің тентегі» екен...
Драмалық конфликт қай жерден көрінеді, дәлелдеңдер.
IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?

V. Үй тапсырмасы «Қаракөз» пьесасын оқу.

VI. Бағалау

11 сынып

Әдебиет
Тақырып. М.Әуезовтың «Қарагөз» пьесасы

Мақсаты:

Білімділік. М.Әуезовтың «Қарагөз» пьесасы оқу, мазмұнын ашу.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, тыңдау, есте сақтау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Әңгімеде көрініс табатын оқиғалардан жақсы үлгі-өнеге бойларына сіңіру.


Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдсі. Сұрақ-жауап,

Сабақ формасы. Дара

Сабақ мотивациясы.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру
Жиырмасыншы жылдардағы Әуезов драматургиясында айрықша орны бар тағы бір елеулі туынды – «Қарагөз» трагедиясы.»Қарагөздің» алғашқы нұсқасы сол кездегі тұрпайы социолгизмнің сойылы сияқты «сойып сал» сынына ұшырады. Оның баты себебі «Қарагөздің» прологінде бір қолына қобыз, бр қолына сыбызғы ұстап, сахнаға шыққан «ескі пішінді шал – үлкен ақсақалдың трагедия кейіпкерлері срым мен қарагөз заманын аңсап: «Ол аса бір соққан желдей, алыста сары белдей; Арқаның ақ төсінде ақ айналы көлдей, толықсып аққан селдей ...»» деп аһ ұруы еді.
Мазмұнын сұрау.

Қарагөздің алғаш рет сахнаға қойылған кезінен отыз үш жылдан кейін автор осы шығарманы қайта қарап, идея, көркемдік жағындағы бұрынғы терістік, қателіктерін түзеп, қайтадан жазып шықты. «Қаргөздің» идеялық-тақырыптық негізін осынау соңғы (1959) нұсқасына жазған алғы сөзінде автор былай белгілейді: «жалпы пьеса тақырыбы – беймезгіл заманда жолсыз өмір кешіп, ерте татқан қайғы-зардың уынан қаза тапқан өнерлі жастар жаый.пьесаның идеясы: заптан туған ақындық, қан-қайғыдан ту,ан қаза жеке бастың ғана күй шерінен басталып барып, көп мұңдар, жылаулар күйіндегі азапты ұғынуға беттеген шабытты көрсетпек. Кесір кер заманның қайғы-қасірет қазасынан туған ызалы шабыты, ақындықты бейнелемек.»

IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?

V. Үй тапсырмасы «Қаракөз» пьесасын оқу.

VI. Бағалау

11 сынып

Әдебиет
Тақырып. Қорытынды сабақ

Мақсаты:

Білімділік. Оқушылардың алған білімдерін тиянақтау.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, тыңдау, есте сақтау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Адамгершілікке тәрбиелеу.


Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдсі. Сұрақ-жауап,

Сабақ формасы. Дара

Сабақ мотивациясы.
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру
Ақын-жазушыларға шолу.
Сұрақ-жауап.

1. Шұғаның белгісі повесінің авторы кім?

2. Мырқымбай!Мырқымбай!Мырқымай!

Бай, бай, бай, бай!

Жүрмейсің жай.

Нең бар еді? Әй, құдай-ай!... авторн ата.

3. сол күнне нұр ала алмай,

Басы мұнар бауыр тар..

Гималай асқар неге олай? Үзінді қай шығармадан.

4. Ақан бейнесі қай шығармада суреттеледі.

5. айтыскер ақын ....

6. алғашқы аты «Жұмбақ жалау» боп басылған роман.

7. Шыңғыс тау етегінде дүниеге келген жазушы?

8. Абыз, Есен, Матақ... қай шығармадан.


І.жансүгіровтың бір өлеңін жатқа айт.

Б.Майлиннің қосымша оқыған әңгімесін айта ғой.


IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?

V. Үй тапсырмасы көркем шығарма оқу.

VI. Бағалау

11 сынып

Әдебиет
Тақырып. Мұхтар Әуезов өмірі мен шығармашылығы

Мақсаты:

Білімділік. Мұхтар Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы жайлы білімдерін кеңейту.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік. Адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдісі. Сұрақ-жауап, дәріс сабақ

Сабақ формасы.

Сабақ мотивациясы. Портрет.

Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру

Жол басы

Қазақ халқының ХХ ғ. Ұлы жазушысы, ғалым, қоғам қайраткері Мұхтар Омарханұлы Әуезов 1897 жылы бұрынғы Семей (қазіргі Шығыс Қазақстан) облысына қарасты Шыңғыстау деген жерде, Абай туған өлкеде дүниеге келген. өз әкесі Омархан да, атасы Әуез де ескіше сауатты кісілер болған екен. Олар Абаймен жақсы сыйластықты қарым-қатынаста болыпты. Білім сапарын ауыл мектебінен бастаған бала Мұхтардың кішкентай кезінен сусындап өскен рухани қазынасының бірі – Абай өлеңдері. «Атам Әуез Абаймен дос еді. Ол кісі біз сияқты немерелеріне ақынның өлеңдерін де, аудармаларын да көп оқытатын. Әсіресе, Абай аудармаларын, Татьяна жанының нәзік сырын, оған Онегин жауабын жаттатқызатын»,- деп қаламгер кейін өз естеліктерінде жазған.

1908 жылы Семейдегі қалалық училищеде, одан соң мұғалімдік семинарияда оқыған шақтарында ол орыс және шетел әдебиетінің туындыларымен молынан танысады. Мұның бәрі оның шығармашылықпен айналысуына үлкен себепші болды.

Болашақ жазушы, ғұлама ғалым Санк-Петербург университетінде (1928 жылы аяқтаған), Ташкенттегі Орта Азия университетінде оқыған. 20-30 жылдары жазушы қаламынан көптеген әңгімелер туған, ал 20 жылдардың аяғына қарай «Қараш-қараш оқиғасы» (1927) және «Қилы заман» (1928) повестері жазылған.

Қаламгердің есімін әлемге мәшһүр еткен ең басты туындысы – «Абай жолы» атты 4 кітаптан тұратын тарихи роман-эпопеясы.

(тақырып, идеяға тоқталып өту)

Қандай бір болмасын көркем шығарманың жазылуына өмір шындығы негіз болады. Жазушы өзін қызықтырған өмір оқиғаларын жан-жақты зерттеп, байыптап барып, шығармасын жазуға отырады. Көркем туындыда қаламгер өмір оқиғаларын, алуан түрлі тағдырларды суреттей отырып, осы арқылы қоғамдағы бір немесе бірнеше әлеуметтік жайларды көтереді. Міне, осындай көркем шығармада жазушы көтерген мәселені тақырып деп атайды. Мәселен, «Қараш-қараш оқиғасы» пвесінің тақырыбы – ескі қазақ аулындағы әлеуметтік теңсіздік мәселесі.

Жазушы шығармада адамдардың тағдырын, күрес-тартысын жайдан-жай бейнелемейді. Адамдар тағдырына, оқиғаның сипатына, шешіміне қатысты өз көзқарас-ойын білдіреді. Яғни жазушы өзі суреттеп, көркем баяндап отырған құбылыстарға бағасын да береді. Бұл бағалау, яғни идея – кейіпкерлер арасындағы тартыстың шешімінен, оқиғаның аяқталуынан танылады. Демек, көркем туындының идеясы дегеніміз – жазушының өзі көтеріп, көркем бейнелеген әлеуметтік мәселелер, адамдар тағдыры арқылы айтпақ ой, танытпақ шындығы.

М.Әуезовтің қандай әңгімелерін білесіңдер?

IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?
V. Үй тапсырмасы. Реферат.

VI. Бағалау

11 сынып

Әдебиет
Тақырып. Мұхтар Әуезов – қазақ әдебиетінің кассигі

Мақсаты:

Білімділік. Мұхтар Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы жайлы білімдерін кеңейту. Қазақ әдебеиетін дамытушы жазушыларымыздың бірі екендігін таныту.

Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік. Адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі Жаңа сабақ

Сабақ түрі. Дәстүрлі .

Сабақ әдісі. Сұрақ-жауап, дәріс сабақ

Сабақ формасы.

Сабақ мотивациясы. Портрет.

Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Амандасу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Өткен материалды қайталау.

ІІІ. Білімді жетілдіру

Түбірлі мазмұн, тың пішін

Жаңа саты

Баспалдақта (оқып білу)

1. Қаламгердің алғашқы туындыларынан үлкен болашағы байқала ма?

2 Әуезов шығармаларынан өзекті тақырыбын талдап, түсіндіріңдер.

3. Әуезов талантының жан-жақтылығы.


IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?
V. Үй тапсырмасы. Шығармашылын оқу.

VI. Бағалау


Әдебиет

11 сынып


Тақырып: Жамбылдың айтыстағы ақындық шеберлігі

Білімділік. Жыршы ақын Жамбыл Жабаевтың өміріне шолу, ақындық мұрасымен таныстыру, ақын туралы білімдерін толықтыруға ықпал ету. Дамытушылық. Оқушының ой-өрісін, іңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп, байланыстырып сөйлеуді дамыту.

Тәрбиелік. Оқушыны ақын мұрасын қадірлеуге, ақынға деген сүйіспеншілігін арттыра отырып тәрбиелеу.
Сабақ типі. Жаңа сабақ.

Сабақ түрі. Дәстүрлі

Сабақ әдісі. түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақ формасы. Дара, топпен

Сабақ мотивациясы.. сөзжұмбақ
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Білімді жетілдіру
Жамбылдың ақындық қызметінде айтыс елеулі орын алды. Жамбыл өзінің ақындық өнерін көбінесе осы айтыстар үстінде көрсетті. Жамбылдың айтыстағы бір ерекшелігі - өзінің ақындық өнерін тиісті идеялық бағытта пайдалана білгендігі. Ақын айтыста қалың көпшіліктің көңіліне қонымды ел ішіндегі әлеуметтік теңсіздік, әділетсіздік сияқты мәселеллерді қозғайды. Айтыс үстінде хаық атынан сөйлеп халықа арқа сүйеп отыратын.

Ол – айтыс ақыны.

Бөлекқызымен – 1870 жылы

Айкүміспен – 1872 ылы

Бақтыбаймен – 1872 жылы

Сары ақынмен – 1875 жылы

Бөлтірікпен – 1890 жылы

Шыбыл шалмен – 1890 жылы

Сарбас ақынмен -1895 жылы

Құлманбетпен – 1897 жылы

Досмағамбетпен – 1907 жылы

Шашубаймен – 1909 жылы


Ақынның шығармалары деген тақ. Оқу.
IV. Рефлексия не білдім?

Не білгім келеді?


V. Үй тапсырмасы. Бір өлеңін жаттау.

VI. Бағалау


Әдебиет

11 сынып



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет