Сабақ тақырыбы: есептер шығару
|
Күні: 16.02.16 Сынып: 10 Пәні: физика
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Қатысқандар саны:6
|
Қатыспағандар саны:3
|
Электр өрісінің кернеулігін, потенциалын, зарядын, электрсыйымдылығының физикалық мағынасын және формулаларын есептер шығаруда қолдана білу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
Электр өрісінің кернеулігін, потенциалын, зарядын, электрсыйымдылығының физикалық мағынасын біледі
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Электр өрісінің кернеулігін, потенциалын, зарядын, электрсыйымдылығының физикалық мағынасын және формулаларын біледі
|
|
Кейбір оқушылар:
Формулаларды қолдана отырып есептер шығарады
|
Түпкі мақсат
|
Оқушылар:
Электр өрісінің кернеулігін, потенциалын, зарядын, электрсыйымдылығының физикалық мағынасын, күнделікті өмірде қолданылуын,формулаларын қолдана отырып есептер шығара біледі
|
|
Негізгі физикалық терминдер:
|
Физикалық шамалар
|
Белгіленуі
|
формуласы
|
Өлшемдері
|
Потенциал
|
φ
|
|
В
|
заряд
|
q
|
q=CU q=C
|
Кл
|
электрсыйымдылық
|
С
|
|
Ф
|
Кернеулік
|
Е
|
|
В/м
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Потенциал, заряд, электрсыйымдылық
Талқылауға арналған тармақтар: Кернеулік дегеніміз не? Неге потенциал деп атаған? Неліктен электрсыйымдылық деген? Сіз электрсыйымдылықтың қандай қосымша өлшемдері бар екенін айта аласыз ба?
|
Жетістік критериі
|
жетті
|
талпынады
|
Кернеулік, потенциал, электрсыйымдылық жайлы мағлұмат алды
Кернеулік, потенциал, электрсыйымдылықты күнделікті тұрмыста және есептер шығаруда қолдана біледі
Өзін-өзі бағалай білді
|
Кернеулік, потенциал, электрсыйымдылық жайлы мағлұмат алуға
Кернеулік, потенциал, электрсыйымдылықты күнделікті тұрмыста және есептер шығаруда қолдана білуге
Өзін-өзі бағалай алуға
|
Алдыңғы оқу
|
§8.10 Электрсыйымдылық
|
ЖОСПАР
|
2 мин
|
І.Ұйымдастыру
Сәлемдесу
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
Түгелдеу
1.2. Топқа бөлу (1,2 сандары арқылы 2 топқа бөлінеді)
|
|
7 мин(3+2+2)
|
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Электрсыйымдылықтың өлшем бірлігі мен формуласы жайында не білеміз?
Шар электрсыйымдылығының формуласы жайында не білеміз?
|
1)10-сынып оқулығы
2) интернет желісі
|
20 минут
|
ІІ. жеке жұмыс (есептер шығару) Мұнда оқушылар әр А,В,С деңгейдегі есептерді шығарады.(әр шығарған есептері бойынша балдық жүйеде бағаланады.)
|
1)10-сынып оқулығы
2) интернет желісі
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспар-лайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Неге электрсыйымдылық деп атаған? Фарад электрсыйымдылық деп нені түсінесің? Нанофарад және микрофарад электрсыйымдылық ретінде қабылдай аласыз ба?
|
Топтық жұмыста топтар бірін-бірі 2 жұлдыз 1 ұсыныс арқылы бағаланады.
Есепті бағалау өлшемдері:
Әр шығарған есепке 1 балл беріледі. Жиналған балл арқылы орта баллды шығарып бағаланады.
1 балл-«2»
2 балл- «4»
3 балл-«5»
|
Информатика, жаңа тақырыпты ашу үшін видео
|
А деңгей
Сыйымдылығы С=2 мкФ конденсатор батареясын 100 В-қа дейін зарядтау үшін қанша заряд керек?(А)
Сыйымдылығы 3 мкФ конденсаторға 440 мкКл заряд беру үшін қандай кернеу қажет(А)
Оқшауланған өткізгішті 100 в потенциалға дейін зарядтап, 1 нКл электр зарядын берген. Өткізгіштің электрсыйымдылығын анықтаңдар? (А)
Өткізгішке 1•10-8 Кл заряд беріліп,оны 100 В потенциалға дейін зарядтаған.Өткізгіштің электр сыйымдылығын фарада(Ф),микрофарада (мкФ),пикофарадамен(пФ) есептеп табыңдар. (А)
5. Электрленген металл таяқшаның зарядының шамасын анықтаңдар,ол таяқшаның электр сыйымдылығы 0,05 пФ потенциалы 3 кВ. (А)
6. Мектеп конденсаторының ең үлкен сыйымдылығы 58 мкФ.Оны 50 В-қа тең тұрақты кернеу көзінің полюстеріне қосқанда онда қандай заряд жинақталады? (А)
7.Сыйымдылықтары бірдей екі конденсатор параллель жалғанған.Осы конденсаторлар батареясын аккумулятордың полюсіне (U=2 В) қосқанда,әрбір конденсатордың астарында q=10-4 Кл заряд болған болса, батареяның сыйымдылығы неге тең болғаны? (А)
8. Конденсаторды 1,4 кВ кернеуге дейін зарядтағанда ол 28 нКл заряд алатын болса, конденсатордың сыйымдылығы қандай болмақ? (А)
|
В деңгей
20 нКл заряд потенциалы 500 В нүктеден 100 В нүктеге дейін орын ауыстырғанда өріс қандай жұмыс атқарады.(В)
20 нКл заряд потенциалы 700 В нүктеден 200 В нүктеге дейін орын ауыстырғанда өріс қандай жұмыс атқарады. (В)
Өрістің қандай да бір нүктесінде 2 нКл зарядқа 0,4 мкН күш әсер етеді. Өрістің осы нүктесіндегі кернеулікті табыңдар. (В)
Бірінші конденсаторлың сыйымдылығы 0,5 мкФ, ал екіншісінікі 5000 пФ. Осы конденсаторларда бірдей заряд қорын алу үшін, оларға түсірілген кернеулерді салыстырыңдар. (В)
Заряд бір нүктеден екінші нүктеге орын ауыстырған кезед потенциалдар айырмасы 1кВ өрісте 40 мкДж жұмыс атқарады. Заряд неге тең? (В)
Кернеулігі біртекті электр өрісінде заряд орналасқан. 10кДж жұмыс атқарылғанда заряд қандай қашықтыққа жылжиды? (В)
Нүктелік зарядтың шамасын 4 есе арттырса, конденсатордың сыйымдылығы қалай өзгереді? (В)
Конденсатордың бір астарында оң 0,2 Кл заряд. Конденсатордың электрсыйымдылығы 104 мкФ. Конденсатордың астрарларының арасындағы кернеу қандай? (В)
Вакуммдегі сыйымдылығы 1 ф болу үшін өткізгіш шардың радиусы қандай болу керек? (В)
|
С деңгей
Бірінші конденсаторлың сыйымдылығы 0,5 мкФ, ал екіншісінікі 5000 пФ. Осы конденсаторларда бірдей заряд қорын алу үшін, оларға түсірілген кернеулерді салыстырыңдар?(С)
Радиусы 20 см оқшау тұрған өткізгіш шарды 10 000 В потенциалға дейін зарядтау үшін қандай жұмыс атқару қажет? (С)
0,01 Кл заряд бергенде 10 Дж жұмыс жасалса, конденсатордың сыйымдылығын анықтаңдар? (С)
Сыйымдылықтары 6 және 9 пФ болатын шардың потенциалы сәйкесінше 200 В және 800В. Екі шардың қосынды заряды қандай? (С)
|
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Сабақтың мақсаты оқушыларды шынайылыққа жетелеуге негізделген. Осы мақсатты жүзеге асыру үшін әрбір оқушымен жеке жұмыс жасау нәтижесінде кернеулік, потенциал, потенциал айырымының физикалық мағынасын біліп қана қоймай септер шығаруда нәтиже бере бастады. Барлық оқушылар А деңгейдегі есептерді шығарды, 3 оқушы в деңгейдегі есептерді шығарды. Жалпы сынып ахуалы топтық және жеке жұмыстарда тұрақты ынтымақтастықты көре алдым. Өйткені үй тапсырмасын топтық жұмысқа жұмылдыру арқылы пысықтып шықтым. Нәтижесінде 2 жұлдыз 1 ұсыныс арқылы топтар бір-бірін бағалады. Жоспар құру барысындағы тапсырмалар тиімділігін білдім. Өйткені топтық және жеке жұмыстар өз нәтижесін берді. Аздап уақыт жетіспеушілігі байқалды, себебі есептерді толық шығарып үлгермедік.
Алдағы уақытта сабақ барысында топтық жұмыс пен жеке жұмысты қатар ала отырып, оқушыларды жан-жақты сыни ойлауға, толық, нақты жауап қайтаруға жоспарды негіздеу керек деп ойлаймын
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Топтық жұмыс сәтті болды.
Жеке жұмысты бағалау нәтижелі болды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?
Төменгі деңгейдегі оқушылардың А деңгейдегі есептерді шығаруы
Оқушыларды топтық және жеке жұмыстарды бағалау
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Топтық жұмыс пен жеке жұмысты қатар ала отырып, оқушыларды жан-жақты сыни ойлауға, толық, нақты жауап қайтаруға жоспарды негіздеу керек
|