Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану
|
Мектеп: №163 жалпы орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімніңаты-жөні: Ғаладинұлы Бақытжан
|
Сынып: 6 «Б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтақырыбы
|
Мәтінді есептерді шығару
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.5.2.4
мәтінді есептер шығаруда айнымалысы бар өрнектер мен формулалар құрастыру;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
- есептің шартын математикалық тілге аудару;
- есеп шешімінің жоспарын құрастыру;
- жоспарды жүзеге асыру(есептеулер орындау);
- есептің сұрағына жауап беру;
- мәтінді есептерді шығарады.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар
- есептің шартын математикалық тілге аудара алады;
- есеп шешімінің жоспарын құрастыра алады;
- жоспарды жүзеге асырады(есептеулер орындайды)
- есептің сұрағына жауап бере алады:
- мәтінді есептерді шығара алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды;
жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді;
шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді;
мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды;
сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін түсіндіреді;
рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді.
Бөлім бойынша лексика және терминология
шектеулі ондық бөлшек;
шектеусіз периодты ондық бөлшек;
шектеусіз периодсыз ондық бөлшек;
бөлшектің периоды.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
рационал сан жай бөлшек/ондық бөлшек түрінде жазыла алады;
жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру үшін ... қажет;
егер сан периодты/шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылатын болса, онда ол рационал сан болып табылады;
2,55 санын «екі бүтін жүзден елу бес» деп оқимыз;
0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз;
3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау.Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Қолданбалы математика есептері
|
Бастапқы білім
|
Рационал сандарды көбейту және бөлу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі.
1 - 4
|
Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар жалпы түрде тақтада талдап тексеру.
|
|
Сабақтың басы
5 - 7 мин
|
«Ой – түрткі»
№1.
№2.
|
|
Сабақтың ортасы
8 – 17 мин
|
Жұптық жұмыс
№1. Өрнекті ықшамдап алып, мәнін табыңдар:
1) 0,2∙(а+6)-11, мұндағы а=-7;
0,2∙(а+6)-11=0,2a+1,2-11=0,2a-9,8=0,2∙(-7)-9,8=-1,4-9,8=-11,2
2) -3∙(2b-5)-1,8 мұндағы b=1,5
-3∙(2b-5)-1,8=-6b+15-1,8=-6b+13,2=-6∙1,5+13,2=-9+13,2=4.2
3) -5,1+9(-c-4), мұндағы c=-2
-5,1+9(-c-4)=-5,1-9c-36=-41,1-9c=-41,1-9∙(-2)=-41,1+18=-23,1
4) 6∙(d-2)+17 мұндағы d=-0,5
6∙(d-2)+17=6d-6 ∙∙ +17=6d-14+17=6d+3=6∙(-0,5)+3=-3+3=0
№2.Теңдеуді шешіңдер:
3,2 – 5а = - 1,8a + 4;
4
0,3х – (2,6 – 0,9х) = 1,2х + 3.
|
|
Сабақтың соңы
|
Үй жұмысын беру
№797 есеп
Рефлексия:
Бүгінгі сабақ бойынша өзіңді бағалау ағашының қай жерінде тұрмын деп ойлайсың? (қорша) Неге?
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Әрбір оқушыға қолжетімді тапсырмаларды ұсыну арқылы қолдау жүргізілді.
|
Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылды.
|
Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасады.
|