Сабақтың көрнекілігі: сөздіктер, сөздер, кесте-ереже, суреттер; Сабақтың түрі: жаңа сабақ



Дата20.06.2018
өлшемі19,91 Kb.
#43364
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Денсаулыққа пайдалы тағамдар. (Қосымша материал).

ПМХИ-3 тобы.

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: Адамның денсеулығы туралы әңгімелеу. Тақырып бойынша сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру ; Берілген мәтіндерден устеу түрілерін тауып ажырата білу;

2.Дамытушылығы:Тіл дамыту. Ауызекі сөйлесу дағдысын қалыптастыру;

3.Тәрбиелігі: Салуатты өмір сатында өмір сүруге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: сөздіктер, сөздер, кесте-ереже, суреттер;

Сабақтың түрі: жаңа сабақ;

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, түсіндіру; сөйлету, жазылым, айтылым;

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі; Кесекшімен сөйлесу;Тіл дамыту;

2.Үй жұмысын тексеру; Жаңа сөздерді оқу, 2 сөйлем құрастыру;

3.Жаңа сабақты өтуі;

-Бүгін қай күн?

-Аптаның қай күні?

-Қазір қай сабақ?

-Қазақ тілі нешінші сабақ?

-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?

-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?

-Ауа райында қандай өзгерістер бар?

-Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек?

-Ұлттық тағамдардың қайсысында дәрумендер көп?

-Қандай тағадар ұнайды?

-Жарасыңдар, балалар!

Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Денсаулыққа пайдалы тағамдар .

Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек? Денсаулығымыз мықты болу үшін біз салауатты өмір салтытымен айналысумыз керек.

Мәтінмен жұмыс (ауызша).

Денсаулығымыз мықты болсын десеңіз? Дұрыс тамақтану керек Денсаулыққа пайдалы тағамдар ішу керекМысалы: сүт тағамдарын көп пайдалану керек. Ас қорыту үшін тырнақ пен шаш қатаяды, сүйекті қатайтады. Тауық еті; Көкөністер; Жемістер; Жаңғақ;

1-тапсырма;

Мәтін қарап, бос орынға қойылатын сөздерді қою:

1.......................... шашты өсіреді,сүйекті қатайтады

2......................... жүрек пен бұлшық еттің жұмысы жақсартады.

3........................семіздік пен қант диабетін болдырмайды.

4........................иммуниетті күшейтед.

5....................... көздің көруін жақсартады.

6....................... зиянды қалдықтарды сыртқа шығарады.

2-тапсырма; Сүт өнімдері Жемістер Көкөкністер;

1.Сәбіз 2.Айран 3.Қызылша. 4.Ірімшік 5.Шие.6.Алма. 7.Құрма. 8.Орамжапырақ 9.қаймақ.

10. Пияз. 11.Сүзбе. 12.Бүлдірген.

3-тапсырама. Сөз құрамына талдау.

Тамақтануға, денсаулыққа, жақсартады, орамжапырақ, аурулардың, күшейтеді.

Қорыту: Бүгін сабақта нені білдік? Не бізге жаңалық болды?

Бағалау:

Үйге тапсырма: «Денсаулық» тақырыбына шағын мәтін құрастыру.

Сабақтың тақырыбы: Нан дастарқан сәні. (Қосымша материал). ПМХИ-3 тобы

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: «Нан бар жерде сән болады» нан туралы әңгімелеу. Тақырып бойынша сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру ; Берілген мәтіндерден устеу түрілерін тауып ажырата білу;

2.Дамытушылығы:Тіл дамыту. Ауызекі сөйлесу дағдысын қалыптастыру;

3.Тәрбиелігі: Еңбексүйгіштікке , ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: сөздіктер, сөздер, кесте-ереже, суреттер;

Сабақтың түрі: жаңа сабақ;

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, түсіндіру; сөйлету, жазылым, айтылым;

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: Кесекшімен сөйлесу;Тіл дамыту;

2.Үй жұмысын тексеру: Жаңа сөздерді оқу, 2 сөйлем құрастыру;

3.Жаңа сабақты өтуі;

-Бүгін қай күн?

-Аптаның қай күні?

-Қазір қай сабақ?

-Қазақ тілі нешінші сабақ?

-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?

-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?

-Ауа райында қандай өзгерістер бар?

-Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек?

-Ұлттық тағамдардың қайсысында дәрумендер көп?

-Қандай тағамдар ұнайды?

-Жарасыңдар, балалар!

Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Денсаулыққа пайдалы тағамдар .

Нан дастарқанға еңбекпен келеді. Сондықтан нанды қастерлеуіміз керек. Нан бізге оңайлықпен келмейді. Барамызда дүкенен қалаған нанымызды аламыз. Бірақ бізге қалай келетінің білеміз бе?

Мәтінмен жұмыс (ауызша).

Диқандар көктемде жер жыртып, егін егеді. Егін жақсы шығу үшін жәндіктерден қорғайды.

Содан кейін күзде піскен егінді комбайнмен жинайды. Машинамен элеваторға тасиды. Онда ұн талтырады. Элеватордан наубаханаға түседі. Онда тәтті тоқаштар, дәмді нандар пісіреді. Наубайханадан дүкенге түседі.

1-тапсырма; Сөздік жұмысы:

Мәтін қарап, бос орынға қойылатын сөздерді қою: Нан жабу-выпекать хлеб

1.......................... шашты өсіреді,сүйекті қатайтады Диірмен - мельница

2......................... жүрек пен бұлшық еттің жұмысы жақсартады. Ұн –мука, Қастерлеу-ценить,

3........................семіздік пен қант диабетін болдырмайды. Тарту-молоть,өсіру-вырастить

4........................иммуниетті күшейтед. Наубахана- пекарнии

5....................... көздің көруін жақсартады.

6....................... зиянды қалдықтарды сыртқа шығарады.

2-тапсырма; Сүт өнімдері Жемістер Көкөкністер;

1.Сәбіз 2.Айран 3.Қызылша. 4.Ірімшік 5.Шие.6.Алма. 7.Құрма. 8.Орамжапырақ 9.қаймақ.

10. Пияз. 11.Сүзбе. 12.Бүлдірген.

3-тапсырама. Сөз құрамына талдау.

Тамақтануға, денсаулыққа, жақсартады, орамжапырақ, аурулардың, күшейтеді.

Қорыту: Бүгін сабақта нені білдік? Не бізге жаңалық болды?

Бағалау:

Үйге тапсырма: 5 тұрақты сөз тіркестер құрастыру; 4 сөйлем құру;


Сабақтың тақырыбы: Лиро-эпостық жырлар. Қазақ әдебиет. П-2 тобы

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі:Оқушыларды лиро-эпостық жырлармен таныстыру.

2.Дамытушылығы:Тіл дамыту. Ауызекі сөйлесу дағдысын қалыптастыру; Мәнерлеп оқыту; Сұрақтарға өз сөзімен жауап беруге үйрету;

3.Тәрбиелігі: Өз Отанының азаматы болуға тәрбиелеу:

Сабақтың көрнекілігі: сөздіктер, сөздер;

Сабақтың түрі: жаңа сабақ;

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, түсіндіру; сөйлету, жазылым, айтылым;

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: кесекшімен сөйлесу; тіл дамыту;

2.Үй жұмысын тексеру: жаңа сөздерді оқу, 2 сөйлем құрастыру;

3.Жаңа сабақты өтуі:

-Бүгін қай күн?

-Аптаның қай күні?

-Қазір қай сабақ?

-Қазақ тілі нешінші сабақ?

-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?

-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?

Ауыз әдебиетінің қандай түрлерін білесіңдер?

-Қанда йбатырларымыз бар?

-Лиро-эпостық қандай жырлар бар?

-Жарасыңдар, балалар!

Лиро-эпостық жырлар-халық ауыз әдебиетінің үлкен саласы. «Эпос» баяндау дегенді білдіретін көркем әдебиеттің негізі жанрларының бірі болса, «Лирика» - адамның көңіл күйін, сезімдерін бейнелейтін жанр. Лиро-эпостық жырлар кейіпкерлері – махаббат,екі жастың арасындағы ғашықтық пен сүйіспеншілікпен, қайғысы мен мұны.

Лиро-эпостық жырларының тақырыбы – бірін-бірі сүйіп, қосылуды арман еткен екі жастың арасындағы махаббат.

Қазақ халқының лиро-эпостық жырлары екі түрге бөлінеді:

1.Қазақ халқының төл туындылары- «Қозы Көрпеш-Баян сұлу, «Қыз Жібек», «Айман –Шолпан», Мақпал қыз»,» Есім-Зылиха»Т.Б.

Шығыс әдебиеті негізгінде нәзира дәстүрінде жазылған қиссалар –

«МҰңлық-Зарлық»,»Сейфілмәлік», «Бозжігіт»,»Таһир –Зуһара», «Жүсіп-Зылиха».
Тапсырма: Лиро-эпостық жырлар өздерің білетін батырлар жырымен салыстырп, Ұқсайтындықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасы арқылы көрсетіңдер.


Батырлар жыры

Лиро-эпостық жырлар


Қорыту: Бүгін сабақта нені білдік? Не бізге жаңалық болды?

Бағалау:

Үйге тапсырма: 48-51 бет оқу;

Сабақтың тақырыбы: Коледж асханасындағы мәзір. Еліктеу сөздер.

(Қосымша материал).ОБ-3 тобы.

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: Мектеп асханасы туралы әңгімелеу. Тақырып бойынша сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру ; Берілген мәтіндегі сөздерден тауып ажырата білу;

2.Дамытушылығы:тіл дамыту, ауызекі сөйлесу дағдысын қалыптастыру;

3.Тәрбиелігі: еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: сөздіктер, сөздер, кесте-ереже, суреттер;

Сабақтың түрі: жаңа сабақ;

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, түсіндіру; сөйлету, жазылым, айтылым;

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: Кесекшімен сөйлесу; тіл дамыту;

2.Үй жұмысын тексеру: жаңа сөздерді оқу, 2 сөйлем құрастыру;

3.Жаңа сабақты өтуі:

-Бүгін қай күн?

-Аптаның қай күні?

-Қазір қай сабақ?

-Қазақ тілі нешінші сабақ?

-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?

-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?

-Ауа райында қандай өзгерістер бар?

-Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек?

-Ұлттық тағамдардың қайсысында дәрумендер көп?

-Қандай тағамдар ұнайды?

-Жарасыңдар, балалар!

Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Коледж асханасындағы мәзір.

Колледж асханасының мәзірі жайлы әңгімелесу. Мектебіміздің асханасында тамақты дәмді дайындайды. Біріншіге, екіншіге шырын, шай аламыз.Ботқа, қуырылған картоп аламыз.

Екіншіге палау аламыз.Мен біріншіге кеспе ,немесе борш аламын. Біздің мектепте лагман дәмді пісіреді. Асханамыз таза және кең. Асханада даяшы болмайды, әркім өз-өзіне қызмет етеді, сондықтан тамақты кезекке тұрып аламыз.Асхана қызметкерлері халыққа жақсы қызмет етеді.

1-тапсырма: Сөздік жұмысы:сөз тіркестермен сөйлемдер құрастырамыз.

Мәзір – меню

Қызмет етеді – служат

Даяшы болмайды- нет офицанта

Шырын-сок,өз-өзіне қызмет ету- самообслуживание.
2-тапсырма Мына етістіктерді мақсатты келер шақта жіктеңіз.

Ашу, тұру, жабу, келу, кету, қуану, үйлену, жету.

Жекеше Түрі Көпше түрі

Мен жазбақпын . (Я намерен написать) Біз жазбақпыз

Сен жазбақсың .(Ты намерен написать) Сендер жазбақсыңдар

Сіз жазбақсыз. (Вы намерены написать) Сіздер жазбақсыздар

Ол жазбақ. (Он намерен написать) Олар жазбақ

3-тапсырама. Сөз құрамына талдау.

Тамақтануға, денсаулыққа, жақсартады, орамжапырақ, аурулардың, күшейтеді.

Қорыту: Бүгін сабақта нені білдік? Не бізге жаңалық болды?

Бағалау:

Үйге тапсырма: Колледжегі асханасы мәзірі туралы монолог құрастыру.


Сабақтың тақырыбы: Дәмханада дәмге тапсырыс беру. Бейнелеуіш сөздер.

(Қосымша материал). ОБ-3 тобы.

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: Дәмханадағы ас туралы әңгімелеу. Тақырып бойынша сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру ; Берілген мәтіндегі сөздерден тауып ажырата білу;

2.Дамытушылығы:Тіл дамыту. Ауызекі сөйлесу дағдысын қалыптастыру;

3.Тәрбиелігі: Еңбексүйгіштікке , ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: сөздіктер, сөздер, кесте-ереже, суреттер;

Сабақтың түрі: жаңа сабақ;

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, түсіндіру; сөйлету, жазылым, айтылым;

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі; Кесекшімен сөйлесу;Тіл дамыту;

2.Үй жұмысын тексеру; Жаңа сөздерді оқу. Сабақтас құрмалас сөйлемдер.

3.Жаңа сабақты өтуі;

-Бүгін қай күн?

-Аптаның қай күні?

-Қазір қай сабақ?

-Қазақ тілі нешінші сабақ?

-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?

-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?

-Ауа райында қандай өзгерістер бар?

-Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек?

-Ұлттық тағамдардың қайсысында дәрумендер көп?

-Қандай тағамдар ұнайды?

-Жарасыңдар, балалар!

Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Дәмханада дәмге тапсырыс беру. Дәмге тапсырыс беру жайлы әңгімелесу. Мәтінмен жұмыс жасау;

Біздің жұмысымыздың қасында екі қабатты үлкен асхана бар. Мұнда салқын тағамдар, ыстық тамақтар, сүт тағмдары, тәтті тағамдар және түрлі сусындар сатады.

Мен таңертеңгі асымда үйден ішемін. Ботқа, қуырылған жұмыртқа немесе нан мен май жеймін, шай немесе кофе ішемін. Ал түсте асханадан тамақтанамын.Дастарқан мәзіріне қарап, біріншіге сорпа,кеспе, немесе борщ,екіншіге картоп пен ет, палау немесе мәнті, ал үшіншіге компот, шырын немесе шай аламын.Салқын тағамдардан капуста салатын немесе сәбіз салатын жеймін.

Біздің асханамыз таза, жарық және кең. Асханада даяшы болмайды, әркім өзіне-өзі қызмет етеді, сондықтан тамақты кезекке тұрып аламыз. Асхана қызметкерлері халыққа мінсіз қызмет етеді.

1-тапсырма; Сөздік жұмысы:сөз тіркестермен сөйлемдер құрастырамыз.

Мәзір – меню, тәтті тағамдар-вкусные блюда, қуырылған жұмыртқа-жаренное яйца.

Қызмет етеді – служат

Даяшы болмайды- нет офицантта

Шырын-сок,өз-өзіне қызмет ету- самообслуживание.

2-тапсырма.Сөйлемді аяқтау;(Докончить предложений).

Мен салқын тағамдардан....... Сүт тағамдардан........

Мен ыстық тағамдардан....... Мен біріншіге..........

Мен ет тағамдарыдан........ Мен екіншіге..........

Мен тәтті тағамдардан........ Мен үшіншіге...........

3-тапсырамаМына үстеулерді екі топқа бөліп жазу (түбір , туынды)..

Төмен, кейін, дұрыс, әдейі, қазақша, орысша, меніңше, сеніңше, жылдам, алға, артқа, осында, жақында, күндей, адамша, жазда, қыста, бүгін, ертең, былтыр, тым, аса, қырынан, соншама.

Қорыту: Бүгін сабақта нені білдік? Не бізге жаңалық болды? Қандай білім алдық?

Бағалау:

Үйге тапсырма; «Мектептегі асханасы мәзірі» тақырыбына туралы монолог құрастыру.
Каталог: uploads -> doc -> 0abc
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0abc -> Баяндама Математика пәні мұғалімі
0abc -> Анатомия лидері Сыныптан тыс іс- шара (8 сынып) Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет