Сабақтың тақырыбы: Денсаулыққа пайдалы тағамдар. (Қосымша материал).
ПМХИ-3 тобы.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: Адамның денсеулығы туралы әңгімелеу. Тақырып бойынша сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру ; Берілген мәтіндерден устеу түрілерін тауып ажырата білу;
2.Үй жұмысын тексеру; Жаңа сөздерді оқу, 2 сөйлем құрастыру;
3.Жаңа сабақты өтуі;
-Бүгін қай күн?
-Аптаның қай күні?
-Қазір қай сабақ?
-Қазақ тілі нешінші сабақ?
-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?
-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?
-Ауа райында қандай өзгерістер бар?
-Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек?
-Ұлттық тағамдардың қайсысында дәрумендер көп?
-Қандай тағадар ұнайды?
-Жарасыңдар, балалар!
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Денсаулыққа пайдалы тағамдар .
Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек? Денсаулығымыз мықты болу үшін біз салауатты өмір салтытымен айналысумыз керек.
Мәтінмен жұмыс (ауызша).
Денсаулығымыз мықты болсын десеңіз? Дұрыс тамақтану керек Денсаулыққа пайдалы тағамдар ішу керекМысалы: сүт тағамдарын көп пайдалану керек. Ас қорыту үшін тырнақ пен шаш қатаяды, сүйекті қатайтады. Тауық еті; Көкөністер; Жемістер; Жаңғақ;
Қорыту: Бүгін сабақта нені білдік? Не бізге жаңалық болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: «Денсаулық» тақырыбына шағын мәтін құрастыру.
Сабақтың тақырыбы: Нан дастарқан сәні. (Қосымша материал). ПМХИ-3 тобы
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: «Нан бар жерде сән болады» нан туралы әңгімелеу. Тақырып бойынша сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру ; Берілген мәтіндерден устеу түрілерін тауып ажырата білу;
2.Үй жұмысын тексеру: Жаңа сөздерді оқу, 2 сөйлем құрастыру;
3.Жаңа сабақты өтуі;
-Бүгін қай күн?
-Аптаның қай күні?
-Қазір қай сабақ?
-Қазақ тілі нешінші сабақ?
-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?
-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?
-Ауа райында қандай өзгерістер бар?
-Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек?
-Ұлттық тағамдардың қайсысында дәрумендер көп?
-Қандай тағамдар ұнайды?
-Жарасыңдар, балалар!
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Денсаулыққа пайдалы тағамдар .
Нан дастарқанға еңбекпен келеді. Сондықтан нанды қастерлеуіміз керек. Нан бізге оңайлықпен келмейді. Барамызда дүкенен қалаған нанымызды аламыз. Бірақ бізге қалай келетінің білеміз бе?
Мәтінмен жұмыс (ауызша).
Диқандар көктемде жер жыртып, егін егеді. Егін жақсы шығу үшін жәндіктерден қорғайды.
Содан кейін күзде піскен егінді комбайнмен жинайды. Машинамен элеваторға тасиды. Онда ұн талтырады. Элеватордан наубаханаға түседі. Онда тәтті тоқаштар, дәмді нандар пісіреді. Наубайханадан дүкенге түседі.
1-тапсырма; Сөздік жұмысы:
Мәтін қарап, бос орынға қойылатын сөздерді қою: Нан жабу-выпекать хлеб
1.Ұйымдастыру кезеңі: кесекшімен сөйлесу; тіл дамыту;
2.Үй жұмысын тексеру: жаңа сөздерді оқу, 2 сөйлем құрастыру;
3.Жаңа сабақты өтуі:
-Бүгін қай күн?
-Аптаның қай күні?
-Қазір қай сабақ?
-Қазақ тілі нешінші сабақ?
-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?
-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?
Ауыз әдебиетінің қандай түрлерін білесіңдер?
-Қанда йбатырларымыз бар?
-Лиро-эпостық қандай жырлар бар?
-Жарасыңдар, балалар!
Лиро-эпостық жырлар-халық ауыз әдебиетінің үлкен саласы. «Эпос» баяндау дегенді білдіретін көркем әдебиеттің негізі жанрларының бірі болса, «Лирика» - адамның көңіл күйін, сезімдерін бейнелейтін жанр. Лиро-эпостық жырлар кейіпкерлері – махаббат,екі жастың арасындағы ғашықтық пен сүйіспеншілікпен, қайғысы мен мұны.
Лиро-эпостық жырларының тақырыбы – бірін-бірі сүйіп, қосылуды арман еткен екі жастың арасындағы махаббат.
Қазақ халқының лиро-эпостық жырлары екі түрге бөлінеді:
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: Мектеп асханасы туралы әңгімелеу. Тақырып бойынша сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру ; Берілген мәтіндегі сөздерден тауып ажырата білу;
Екіншіге палау аламыз.Мен біріншіге кеспе ,немесе борш аламын. Біздің мектепте лагман дәмді пісіреді. Асханамыз таза және кең. Асханада даяшы болмайды, әркім өз-өзіне қызмет етеді, сондықтан тамақты кезекке тұрып аламыз.Асхана қызметкерлері халыққа жақсы қызмет етеді.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: Дәмханадағы ас туралы әңгімелеу. Тақырып бойынша сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру ; Берілген мәтіндегі сөздерден тауып ажырата білу;
2.Үй жұмысын тексеру; Жаңа сөздерді оқу. Сабақтас құрмалас сөйлемдер.
3.Жаңа сабақты өтуі;
-Бүгін қай күн?
-Аптаның қай күні?
-Қазір қай сабақ?
-Қазақ тілі нешінші сабақ?
-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?
-Күз жыл мезгілінде қанща ай бар?
-Ауа райында қандай өзгерістер бар?
-Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек?
-Ұлттық тағамдардың қайсысында дәрумендер көп?
-Қандай тағамдар ұнайды?
-Жарасыңдар, балалар!
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Дәмханада дәмге тапсырыс беру. Дәмге тапсырыс беру жайлы әңгімелесу. Мәтінмен жұмыс жасау;
Біздің жұмысымыздың қасында екі қабатты үлкен асхана бар. Мұнда салқын тағамдар, ыстық тамақтар, сүт тағмдары, тәтті тағамдар және түрлі сусындар сатады.
Мен таңертеңгі асымда үйден ішемін. Ботқа, қуырылған жұмыртқа немесе нан мен май жеймін, шай немесе кофе ішемін. Ал түсте асханадан тамақтанамын.Дастарқан мәзіріне қарап, біріншіге сорпа,кеспе, немесе борщ,екіншіге картоп пен ет, палау немесе мәнті, ал үшіншіге компот, шырын немесе шай аламын.Салқын тағамдардан капуста салатын немесе сәбіз салатын жеймін.
Біздің асханамыз таза, жарық және кең. Асханада даяшы болмайды, әркім өзіне-өзі қызмет етеді, сондықтан тамақты кезекке тұрып аламыз. Асхана қызметкерлері халыққа мінсіз қызмет етеді.