Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты:
1. білімділік: Рационал бөлшектерге амалдар қолданып түрлендіре білу
2. дамытушылық: Алған білімдері бойынша есеп шығаруда. Ережелерді тиімді пайдаланып математикалық тілде сөйлеуге, өзойларын ашық айтуға үйрену.
3. тәрбиелік: Мәдениетке, сауатты жазуға тәрбиелеу, пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі; жаңа сабақ
Сабақтың әдісі; түсіндіру, сұрақ - жауап.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар, сөзжұмбақ.
Жоспары:
1. ұйымдастыру.
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа сабақ:
а) Қысқаша ережелерді айту.
б) тақырыпқа берілген есептерді шығару
4. Тақырыпты бекіту:
а) кітаппен жұмыс
б) тест жұмысы арқылы сабақты қорыту
5. Сөзжұмбақ: алгебра
Сабақтың барысы: оқушыларды түгендеп үй жұмысын тексеру
1.Өткен тақырыпты қайталау сұрақтары?
А)Рационал өрнектер дегеніміз не?
Ә)Бөлшек өрнектің бүтін өрнектен айырмашылығы?
Б)Тепе-тең өрнектер дегеніміз не?
В)Рационал бөлшектің негізгі қасиеті дегеніміз не?
Г)Бөлімдері әр түрлі рационал бөлшектерді қосу және азайту үшін қандай алгоритм қолданамыз?
Жаңа сабақ: Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу.
а/в түріндегі бөлшек рационал бөлшектер деп аталады, мұндағы а, в
а мен в – көпмүшелер. а/в=ас/вс теңдігі тура болады. Мұндағы в, с тең емес 0 - ге.
а/с+в/с=a+в/с
2) а/с - в/с=а - в/с
төменгі сыныптан жай бөлшекті көбейту ережесімен таныспыз
А/В*С/Д=АС/ВД
3) А/В: с/д=А/В*Д/С=ад/вс
3/5*2/7=2*3/7*5=6/35
2/7*21/16=2*21/7*16=3/8
1 - мысал. 14а/9в*3в/35а=2в/15а
2 - мысал (а - 4в)/(а - ав):(а+2ав)/(а - в)=((а - 2в)(а+2в))/(а(а - в))*((а - в))/(а(а+2))=(а - 2в)/а
3 - мысал ( 3а/2В) 2 *16В/9а=(27а*16в)/(8в*9а)=(3*2В)/а=6в/а
Тақырыпты бекіту;
№270
1) m/5*n/2=mn/10 3) 2у/х: у/х=2у/х*х/у=2у/х
№271
1) 81а/140mb*28mb/27a=amb/5
2) 65mn/44p: 52mn/33p=15mnp/16
№275
а) 4x/(у - 4)*(у+2)/2х=2/(х(у - 2))
б)(2m - n)*3n/4mn=((2m - n)*3n)/((2m - n)(2m+n))=3n/(2m+n)
Сергітусәті: «Жұмбақтар сайысы».
1) Он біртүйе, бес жылқы,
Екі сиыр, бес ешкі.
Екі қоян, үш түлкі,
Таба алмасаң бос күлкі. (28)
2) Бір, екі, бес, он, жиырма
Елу, жүз, екі жүз, мың бар
Әрқайсысының құны бар. (теңге)
3) Бүтін бөлшек бөліктерден
Үтір айырып тұрады
Осы санды кім біледі
Аты қандай болады? (ондық)
Сабақты қорыту мақсатында тест жұмысы.
1) х/у*у/х
а) 1
б) х/у
в) У/х
2) (3 - а)/(в+2)*(в+2)/(3+а)
а)(3 - а) в/(2(3+А))
б)(3 - а)/(3+а)
в)(в+2)/(3+а)
3) (х+у)/5Z:(х+у)/10z
a) 2
б) 1/2z
в) х+у
4) (а+в)/8с*8с/(а+в)
а) 2с
б) 1
в) (а+в) 2
Сөзжұмбақ « Алгебра»
1) өзгеріп отыратын шама.
2) бөлшек сызығы қандай амалды білдіреді.
3) математика екіге бөлінеді 1) АЛГЕБРА 2)..
4) бөліуге кері амал
5) санның үшінші дәрежесі
6) санның екінші дәрежесі
7) есеп туралы пән
Қорытынды
1. Үйге тапсырма № 270,271
2. Бағалау.
|
|
А
|
Б
|
В
|
1
|
|
ху
|
|
|
2
|
|
|
|
|
3
|
|
2z
|
|
Х+у
|
4
|
|
2с
|
1
|
(а+в)
|
«Бейнеу ауданы Ы.Алтынсарин орта мектебі» ММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу»
Өткізген: Егизкараева.Ж
2015 ж
Рационалбөлшектердікөбейту
Жарияланды 25-04-2013, 12:56 Категориясы: Математика
Класы: 7 - класс
Пәні: алгебра
Сабақтыңтақырыбы: Рационалбөлшектердікөбейту.
Сабақтыңмақсаттары:
1. Білімділік: Рационалбөлшектуралыоқушылардыңбілімінкеңейту, рационалбөлшектердікөбейтуалгоритміментаныстыру, рационалбөлшектердікөбейтугеесептершығарыпүйрету.
2. Тәрбиелілік: Оқушылардыөзбетіншеізденуге, ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққатәрбиелеу.
3. Дамытушылық: Оқушылардыңпәнгеқызығушылығын, белсенділігінарттыру, логикалықойлауқабілетіндамыту, есептеудағдыларынжетілдіру.
Сабақтыңтүрі: Аралассабақ
Оқытуәдістері: Сұрақ - жауап, есептершығару, деңгейлепоқытутехникасынқолдану.
Көрнекілік: Сұрақтар, формулалар, сызба плакат
Сабақтыңбарысы:
1. Ұйымдастыру
Оқушыларменамандасу, оқушылардыңсабаққадайындығын, қатысуынтексеру. Кластыүштопқабөлу.
2. «Бәйге» ойыны (сұрақ, жауапарқылыөткендіқайталап, қорытындылау)
Біздіңмақсатымыз: өткенматериалғабайланыстықойылғансұрақтарғадұрысжауап беру.
1. Жоғарыдағысолжақтағы 15. Рационалбөлшекдегеніміз не?
2. Жоғарыдағы 10. Рационалбөлшектердіқосуүшін не істейміз?
3. Жоғарыдағыоңжақтағы 15. Бөлшекөрнекдегеніміз не?
4. Ортадағысолжақ 5. Бөлшектіқысқартудегеніміз не?
5. Ортадағы 25. Рационалөрнектердегеніміз не?
6. Ортадағыоңжақтағы 5. + =
7. Төменгісолжақтағы 10. - =
8. Төменгіортадағы 15. Рационалбөлшектердіазайтуүшін не істейміз?
9. Төменгіоңжақтағы 10. Рационалбөлшектіңнегізгіқасиеті?
3. Жаңасабақ
Жаңасабақтыңтақырыбын, мақсатынхабарлаймын.
Жайбөлшектердікөбейтуережесі, мысалы: *
1 - мысал:
Рационалбөлшектердікөбейтуүшінмынаалгоритмдіқолданамыз:
1) бөлшектердіңалымдарынжекежәнебөлімдерінжекекөбейтеміз;
2) алымдарыныңкөбейтіндісіналымына, бөлімдерініңкөбейтіндісінбөлімінежазамыз;
3) мүмкінболғанжағдайдақысқартудыорындаймыз.
Керіөрнектер: с 1 және 1
4. Оқулықпенжұмыс: №270
1) * 2) * 5) *
5. «Жауабыңдысәйкестендір»
Сынып 3 топқабөлінеді. №273 есепбойынша
І - топ.
= 2
ІІ - топ.
=2
ІІІ - топ.
6. «Өзіңдітексер»
І деңгей. 1)
2)
ІІ деңгей. 1)
2)
ІІІ деңгей. 1) 5а – 5
2)
7. Сергітусәті: «Жұмбақтарсайысы».
1) Он біртүйе, бес жылқы,
Екісиыр, бес ешкі.
Екіқоян, үштүлкі,
Табаалмасаң бос күлкі. (28)
2) Бір, екі, бес, он, жиырма
Елу, жүз, екіжүз, мың бар
Әрқайсысыныңқұны бар. (теңге)
3) Бүтінбөлшекбөліктерден
Үтірайырыптұрады
Осы сандыкімбіледі
Атықандайболады? (ондық)
8. Үйгетапсырма беру: №271 (1, 3), №272 (1, 3)
9. Қорытындылау, оқушылардыбағалау.
Керіқайту
Материал рейтингісі:
Достарыңызбен бөлісу: |