Сабақтың тақырыбы: С. Мұқанов.
Сабақтың мақсаты: С. Мұқанов өмірі мен шығармашылығына талдау жасау.
Сабақтың нәтижесі:С. Мұқанов өмірі мен шығармаларын талдай алды.
Сабақтың түйінді идеялары:Бірігіп жұмыс жасау,
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Топқа бөлу, «Маршрут» картасы әдісі, «Елші» әдісі, «ТВ шоу әдісі».
Сыныбы: 5 «а»
Уақыты
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
|
Қолданылатын ресурстар
|
5-мин
|
Топқа бөлу
|
Нұсқау:Балалар «Алғырлар», «білгірлер», «тапқырлар», «сарапшылар» болып топқа бөлінесіңдер.
«Сарапшылар» тобындағы оқушылар үш топты бағалап, бақылап отырасыңдар.
|
Балалар топқа бөлініп отырады.
«Сарапшылар» тобындағы оқушылар үш топты бақылап, бағалап отырады.
|
|
|
5минут
3мин
|
Үй тапсырмасын сұрау.
«ТВ шоу» әдісі
Таныстырылым «С. Мұқанов» өмірінен бейне таспа кинофильмінен үзінді
|
Балалар бір-біріңе микрафон арқылы сұрақ-жауап қоясыңдар.
М. Әуезов кім?
М. Әуезов қандай шығармаларын білесіңдер?
М. Әуезов қай жылы дүниеге келді?
Осы бейне фильмнен әр топқа тапсырма беремін «Алғырлар» тобы С. Мұқанов кім екенін тірек сызба арқылы қорғайсыңдар.
«Білгірлер» тобы С. Мұқанов өмірін айтасыңдар.
«Тапқырлар» тобы шығармаларын айтасыңдар.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Балалар берген тапсырмаларды орындады.
|
Белгілер арқылы бағалау.
|
Микрафон, тірек сызба,
ноутбунк, С. Мұқанов портреттері,
|
20мин
|
Негізгі бөлім
«Маршрут картасы» әдісі.
|
Балалар маршрут картасында үш аялдама болады әр аялдамаға бүгінгі сабақ сұрақ құрастырасыңдар бірінші аялдамада жеңіл сұрақ, екінші аялдамада орташа сұрақ, үшінші аялдамада күрделі сұрақ қоясыңдар.
|
Оқушылар «Маршрут картасы» әдісін орындайды.
|
Бағалау критерийлері
1.Әңгіменің нақтылығы 5бал
2. Әңгіменің толық ашылуы 5 бал
3.Сөз шеберлігі 5 бал
|
плакат, маркер, түрлі-түсті қағаздар, қайшы.
|
10мин
|
Қорытынды
«Елші» әдісі.
Үйге тапсырма
|
Нұсқау:Балалар «Елші» әдісінде әр топ
бір- біріне елшілікке барады қалам қағаз алып бүгінгі сабақ түсінген түсінбегенін сұрайды.
С. Мұқанов өміріне ой толғау жасау.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтардан алған білімдерін «Елші» әдісі арқылы сабақты түсінгенін түсінбегенін айтты.
|
Жиынтық бағалау
|
Қалам, қағаз
|
5 «а»сынып
Сабақтың тақырыбы: «Лашын» әңгіме
Сабақтың мақсаты: Лашын әңгімесін түсіндіру, идеясы мен тақырыбын аша білу
Сабақтың нәтижесі:Лашын әңгімесін түсінеді, идеясын ашады.
Сабақтың түйінді идеялары: Лашын әңгімесі туралы толық мәлімет білу
Сабақ әдіс-тәсілдері: , «Өкіл» әдісі, «Джиксо» әдісі, «Сынақ алаңы» әдісі.
Уақыты
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімдердің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
|
Қолданылатын ресурстар
|
5 минут
5минут
3минут
|
Топқа бөлу
Үй тапсырмасы сұрақ-жауап.
Таныстырылым.
|
Нұсқау:Балалар «Зерттеушілер», «анықтаушылар», «аудармашылар», «сарапшылар» болып топқа бөлінесіңдер.
Нұсқау:Балалар Сәбит Мұқанов өмірі, шығармашылығынан бір-біріне сұрақ бересіңдер.
Нұсқау: Лашын құсқа сипаттама беру.
|
Балалар топқа бөлініп отырады.
Балалар бір-біріне С. Мұқанов өмірі, шығармашылығынан сұрақ берді.
Лашын құсқа сипаттама беру
|
Вишкалар арқылы бағалау
«зерттеушілер» тобы-3
«анықтаушылр» тобы-5
«аудармашылар» тобы-5
«сарапшылар» тобы-6
|
Плакат, маркер,
Оқулық, тірек сызба
|
15минут
|
Негізгі бөлім «Джиксо» әдісі.
|
.ДЖИКСО әдісі арқылы 4топқа тапсырмалар беру
«зерттеушілер» тобы «Лашын » әңгімесінің мазмұнын ашу.
«анықтаушы» тобы Әңгімедегі басты кейіпкерлерді атап, сипаттама беру.
«аудармашылар» тобы мәтінді аударады.
«сарапшылар» тобы үш топты бағалайды
|
Балалар «Джиксо» әдісін орындайды.
|
Критерий бағалау
Әңгіменің нақтылығы 5 балл
Әңгіменің толық ашылуы 5 бал
Сөз шеберлігі 5 бал
|
Плакат, маркер, қайшы, түрлі-түсті қағаздар
|
15минут
|
Қорытынды
«Өкіл»әдісі
|
Балалар әр топтан бір өкіл сайланады, сол өкіл барып тобына бүгінгі өткен сабақты түсіндіресіңдер.
|
Балалар бір-біріне сабақты түсіндірді.
|
Жиынтық бағалау
|
Плакат
|
2 минут
|
Үй тапсырмасы
|
Балалар «Лашын» әңгімесін оқып келу.
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов «Жаңа достар» әңгімесі
Сабақтың мақсаты: «Жаңа достар » әңгімесін түсінік беру, талдау жасау идеясы мен тақырыбын ашу.
Сабақтың нәтижесі: «Жаңа достар» әңгімесін талдады, идеясы мен тақырыбын ашты.
Сабақтың түйінді идеялары: Бірігіп жұмыс жасау
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Ыстық »
Сыныбы: 5 «Б»
Уақыты
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
|
Қолданылатын ресурстар
|
3-мин
|
Топқа бөлу
|
Сәлемдесу
Оқушылардың деңгейіне байланысты топтастыру
Әр топтың ұранымен танысу
|
Оқушылар мұғалімнің нұсқауымен топтасады.
Әр топ өз топбасшысын сайлап, ұрандарымен таныстырады
|
|
|
10 мин
|
Үй тапсырмасын сұрау.
|
.
Ғ.Мүсірепов жайлы оқушылардың зерттеу жұмыстарымен танысу
2. Оқушылар арасында пікір алмасу жағдайын қалыптастыру
|
Оқушылар өз зерттеу жұмыстарын оқиды,
Оқушылар Ғ.Мүсіреповтің өмірбаяны мен шығармашылығына байланысты бір-біріне сұрақтар қояды
|
Топбасшы бағалауы
|
Суреттер, тірек сызбалар
|
23 мин
|
Негізгі бөлім
|
Тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға дос, достық туралы эссе жаздыру.
Тақырыпты ашу
Жаңа тақырыптың мазмұнын анықтау масатында ДЖИГСО әдісі арқылы топтарға тапсырма беру:
1-топ: Мазмұн
2-топ: Каспий теңізі мен «Салқын сарайды» сипаттау
3-топ: Актерлік шеберлік
4-топ: Бағалау
Кейіпкерлерге мінездеме жасату.
Автордың идеясын ашу
|
Оқушылар өз достары жайлы пікірлерін жазады
Оқушылар өтілетін тақырыппен танысады,берілген топтық тапсымаларды топтпса отырып орындайды
1-топ әңгіменің мазмұнымен таныстып, әңгімедегі кеіңпкерлер туралы ақпарат береді.
2-топ Каспий тенізі мен жетім балалар тұрған «Салқын сарайды» суреттейді.
3-топ Сахналық қойлым қойып, өз шеберліктерін байқатады.
4-топ 3 топтың жауабын бағалайды.
Оқушылар тірек сызба арқылы кеіпкерлерге мінездеме жасайды
Оқушылар автордың осы әңгімені қандай мақсатта жазғанан анықтайды.
|
Бағалау критерийлері:
Топтың ұжымдасыу
Жауабы
Жалпы ұпай саны
|
Оқулық, дәптер,постер, маркер
|
5 мин
2 мин
|
Қорытынды
«Бағдаршам»
Үйге тапсырма
|
Нұсқау: «Бағдаршам» әдісі. қызыл,сары,жасыл карточкалар бар оны өз парталарына қоясыңдар немесе жоғары көтересіңдер. Қызыл-түсінген жоқпын;
Сары түсті-әлі де сұрақтар бар;
Жасыл түсті-барлығы түсінікті деп бір-біріңді бағалайсыңдар
Нұсқау: Әңгімеге байланысты шығарма жазу
|
Оқушылар бүгінгі сабақтардан алған білімдерін Бағдаршам арқылы өздерін бағалайды.
|
Жиынтық бағалау
|
Түрлі-түсті қағаздар
|
Қысқа мерзімдік жоспар
Мұғалім: Абильдаева Ж. Ж
Сабақтың тақырыбы:Ғ. Мүсірепов
Сабақтың мақсаты: Ғ. Мүсірепов өмірі мен шығармашылығынан талдау жасау
Сабақтың нәтижесі: Ғ. Мүсірепов өмірімен шығармаларын талдай алады
Сабақтың түйінді идеялары: Бірігіп жұмыс жасау.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Сағат» әдісі, «Ыстық орындық».
Сыныбы: 5«а»
Уақыты
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
|
Қолданылатын ресурстар
|
4мин
3мин
5мин
|
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау. «Ыстық орындық» әдісі.
|
Нұсқау: Сәлемдесу топ құру
Топ басшысын сайлау.
Нұсқау: Балалар «Ыстық орындық» әдісінде ортада орындық болады сол орындыққа отырасыңдар отырған балаға сұрақ бересіңдер.
|
Балалар «Зерде», «Зияткер», «Жас ғалымдар», «Парасат» болып топқа бөлінеді. Топ басшыларын сайлайды.
Балалар «Ыстық орындық» әдісін орындайды.
|
|
плакат
|
3мин
|
Таныстырылым
Ғ. Мүсірепов портреті
|
Нұсқау:Балалар Ғ.Мүсірепов кім?Қай жылы туылды? Қай ауданында дүниеге келді? Осы сұрақтарға жауап бере отырып тірек-сызба жасаңдар.
|
Балалар сұраққа жауап беріп тірек-сызба жасады.
|
|
Сурет, маркер
|
20мин
|
Негізгі бөлім
«Сағат»әдісі.
|
Нұсқау: «Сағат» әдісінде
Сағаті 9,12,15,18-де жұппен кездеседі.
|
Осы сағат уақытпен оқушылар бір-бірімен кездесіп Ғ.Мүсірепов өмірі туралы мәтінді талқылайды
|
Бағалау критерийлері:
Топтық ұжымдасуы
жауабы
жалпы ұпай саны
|
Маркер, плакат
|
10мин
|
Қорытынды
«Инсерт» әдісі.
Үйге тапсырма
|
Нұсқау: «Инсерт» әдісі арқылы сабақты қортындылау.
Ғ. Мүсірепов өмірін оқып келу.
|
Балалар стикерлерге не білді? және не білгісі? Келетдігін жазып тақтаға жапсырады.
|
Жиынтық бағалау
|
Плакат, маркер
|
Достарыңызбен бөлісу: |