Сабақтың тақырыбы: №33 сабақ. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



бет1/2
Дата10.11.2023
өлшемі2,23 Mb.
#190917
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
1 сын. Матем. 33-36 сабақ (3)


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Менің отбасым және достарым. Бізді қоршаған орта

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

33 сабақ. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану

Сабақтың мақсаты

. Қосудың ауыстырымдылық қасиетімен танысады



Құндылықтар

Талап: ізденімпаз,жасампаз ұрпақ

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут


Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут


Сабақты қорыту
6минут

Қосымша тапсырма


2минут

Кері байланыс


5 минут

Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту

Мұғалім оқушылармен спортпен шұғылданудың пайдасы туралы әңгіме жүргізеді


Өткенді пысықтау


Доп лақтыру» ойыны.
5+3 2+2 4+3
8 – 6 5+5 7 – 2


Тақырыпты ашу
Мұғалім тақтаға үш сары текше мен екі қызыл текше жапсырады.

Оқушыларға сұрақтар қояды:
Сары текше нешеу? (3)
Қызыл текше нешеу? (2)
Барлығы неше текше? (5)
3+2=5
Текшелердің орындарын ауыстырып қояды.

Қызыл текше нешеу? (2)
Сары текше нешеу? (3)
Барлығы неше текше? (5)
2+3=5
Екі санның орындарын ауыстырып қоссақ та, қосындының мәні бірдей болғанын көрдік.
Бұл қасиет қалай аталады?
Ережесін тұжырымдай аласың ба?

Жаңа тақырып


1-тапсырма
Суреттерді салыстыр. Сен не байқадың?
Бірінші суретте кі ұл мен бір қыз бала тұр.
Барлығы неше бала?
2+1=3
Екінші суретте бір қыз бен екі ұл бала тұр.
Барлығы неше бала?
1+2=3
Ереже оқылады.
Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді.
2+1=1+2

ЕБҚ
Мысалдарды шығар


Сандардың орнын ауыстырып қайта шығар
Өзгеріс бар ма?
4+3=7 6+2=8
3+4=7 2+6=8
2-тапсырма
Суретте және сан кесіндісінде қосудың қалай орындалғанына қарап, айтып бер.Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің орындалатынын тексереді.
4+2=6

2+4=6

4+2=2+4
Жазылым
Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынуға болады.
Сурет бойынша мысалдар төрттігін
құрастыр. Мұғалім қосуға кері амал азайту амалын қолданып, бос орындардағы сандарды анықтауды ұсынады.
4+5=9 4+3=7
5+4=9 3+4=7
9-4=5 7-4=3
9-5=4 7-3=4

Өзіндік жұмыс


3-тапсырма
Оқушылар үлгіге қарап, сурет бойынша өзара байланысты мысалдар төрттігін құрастырады.
4+3=7 2+6=8
3+4=7 6+2=8
7 – 4=3 8 – 2=6
7 – 3=4 8 – 6=2
ЕҚБ
Сандарды әрпке айналдырып, сөздер құра



ФС тапсырмасы


Сәйкестендір» әдісі.
Оқулықтағы №4тапсырманы орындау ұсынылады. Суретке қай қосынды сәйкес келеді?
Бірінші суретке сәйкес келетін қосындылар:
3+4=7
4+3=7
Екінші суретке сәйкес келетін қосындылар:
3+5=8
5+3=8

ҚЖ:
«Ойлан, тап» әдісі





Өз ойларын айтады


Оқушылар ауызша сандарды қосуды, азайтуды орындайды.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Мәселелік жағдаятты түсінеді.
Салыстыру арқылы ереже шығарады

Жеке жұмыс жасайды


Қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолданады

Тапсырмалар


ды орындайды
Қолдарын біріктіріп фигуралар жасайды

Тапсырманы өз бетінше орындайды


Жеке жұмыс жасайды


Сәйкестен


діру жасайды
Қосымша жұмыс жасайды
Кері байланыс жасайды

Мақтап, мадақтап отыру

Дескриптор:


Текшелерді түсіне қарай санады
Екі санның орындарын ауыстырып қосқаннан қосындының мәні бірдей болатынын білді

Дескриптор:


Оқушылар сұрақтарға жауап берді.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін үйренді



Тамаша жұмыс!

Дескриптор:


Қосудың қалай орындалғанын айтты
Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің орындалатынын тексереді

Дескриптор:


Дәптерге өз бетінше тапсырма орындады
Оқушылар сурет бойынша мысалдар төрттігін
құрастырды


Дескриптор:
Сурет бойынша өзара байланысты мысалдар төрттігін құрастырды.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің орындалатынына көз жеткізді.

Дескриптор:
Сәйкестендіру жасады
Амалдарды орындай алды

«Әлеуметтік желі» әдісі



суреттер
Суреттер
Доп

Суреттер
оқулық
оқулық

оқулық

Сан кесіндісі
Суреттер

Жұмыс дәптері


Қимыл-қозғалыс

Оқулық


Суреттер
Оқулық, дәптер.
«Сәйкес-тендір» әдісі.

Таратпа материал


Парақшалар



Ресурстар:















Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Менің отбасым және достарым. Бізді қоршаған орта

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

34 сабақ. 2 санын қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану

Сабақтың мақсаты

2 санын қосу және азайтуды орындап үйренеді

Құндылықтар

Талап: ізденімпаз,жасампаз ұрпақ

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут

Өткенді пысықтау


5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут

Қосымша материал


2 минут

Сергіту сәті


2 минут


Сабақты қорыту
6минут

Кері байланыс


5 минут



Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
Мұғалім оқушылармен достық туралы әңгіме жүргізеді.

Өткенді пысықтау


Амалдарды орында



Тақырыпты ашу
«Ыстық орындық» әдісі.
Оқушылар сұрақ құрастырып, орындыққа отырған оқушыға қояды.
–2 санының құрамын ата.
–2 санының құрамын жаз.
1+1=2
Қосу амалының компоненттерін ата, т.с.с.
Жаңа тақырып
ҚЖ:
Бүгін біз 2 санына қосу мен азайту кестесін үйренеміз.
2+1=3 2+5=7
2+2=4 2+6=8
2+3=5 2+7=9
2+4=6 2+8=10

1-тапсырма


2 санын қосу мен азайтуды есіңе түсір.
Кестенің қалай құрылғанына назар аудар.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 2 саны мен 2 санына қосу жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар қосуға кері амал ретінде саннан 2 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз.

Есіңде сақта.



Өзіндік жұмыс


2-тапсырма
Сандардың құрамын айт.
6 санының құрамы 2мен қандай сан?(4)
7 санының құрамы 2мен қандай сан? (5)
8 санының құрамы 2мен қандай сан? (6)
Өзің азайтуға мысалдар құрастыр.
6 – 2=4 7 – 2=5 8 – 2=6
6 – 4=2 7 – 5=2 8 – 6=2
ЕБҚ
Түсіп қалған санды жаз




Жұптық жұмыс


3-тапсырма
«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.



Үлгіні пайдаланып, қалған мысалдарды есепте. Сандық кесіндіні қолдан. Досыңнан тексеруін сұра.
8 – 2=6
8 – 1 – 1=6
9 – 2=7
9 – 1 – 1=7
4+ 2 =6
4+1+1=6

ЕҚБ
«Сәйкестендір» әдісі





ФС тапсырмасы


Өзіндік жұмыс
Оқулықтағы №4 тапсырманы өзбетімен орындау ұсынылады. Кесінділерді өлшейді.
Әлия өлшенген кесіндінің ұзындығын 2-ге арттырады. Сырым өлшенген кесіндінің ұзындығын 2-ге кемітеді.
«Тазалық» ойыны.
Жол сөмкесі – бүгінгі сабақ маған ұнады, маған қажет.
Еттартқыш – бүгінгі сабақты әлі де жетілдіруім керек, көп нәрсені түсінбедім.
Қоқыс жәшігі – бүгінгі сабақ маған ұнамады, қажет емес.

Достары туралы айтады

Өткен тақырыпты пысықтайды


Сұрақтарға жауап береді


Кете құрастырады


2 санын қосу мен азайтуды есіңе түсіреді


Есептеуді орындайды


Мысалдар құрастырады


Жеке жұмыс жасайды


Жаттығу жасайды

Оқулықтағы


№3 тапсырманы оқушылар жұппен орындайды.

Сәйкестенді


ру жасайды

Өзіндік жұмыс жасайды


Оқушылар тақтадағы суреттерге стикерлерін жабыстырады

Мақтап, мадақтап отыру

Дескриптор:


Тақтаға өз бетінше тапсырма орындады
Оқушылар сурет бойынша мысалдар төрттігін
Құрастырды
Дескриптор:
Оқушылар санның құрамын айтты
Сұрақтар қарастырды
Дескриптор:
2 санына қосу кестесін құрастырды
Қосу амалын біледі



Дескриптор:
2 санын қалай қосуға,
азайтуғаболатынын есіне түсірді.
2 саны мен 2 санына қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтады.

Дескриптор:
Сандардың құрамын айтты
Азайтуға мысалдар құрастырды.

Тамаша жаттығу екен!


Дескриптор:
Үлгіні пайдаланып, мысалдарды есептеді.
Сандық кесіндіні қолданды



Амалдардың жауабын сәйкестендіре алдың!


Жарайсың!


Дескриптор:


Кесінділерді өлшеді. Өлшенген кесіндінің ұзындығын 2-ге арттырды,
2-ге кемітті




суреттер

Суреттер
«Ыстық орындық» әдісі.


оқулық
оқулық



оқулық

Оқулық

Жұмыс дәптері
Таратпа материал
Суреттер

Оқулық
Дәптер


Таратпа материал


Кесінділер


«Тазалық» ойыны.











Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет