Сабақтың тақырыбы: 8 саны мен цифры Сабақтың мақсаты



бет1/3
Дата11.03.2017
өлшемі1,62 Mb.
#11449
түріСабақ
  1   2   3
8 САНЫ МЕН ЦИФРЫ

ADMIN · ЯНВ 8TH, 2013 · 0 COMMENT

Темірова Айнұр

25 қазақ қыздар гимназиясының



бастауыш сынып мұғалімі.

Павлодар облысы,

Екібастұз қаласы.

Сабақтың тақырыбы:   8 саны мен цифры

Сабақтың мақсаты:

8саны және цифрымен таныстыру.  8 санын шығарып алу жолы, сандар қатарындағы орны туралы түсінік беру.  8 цифрын дұрыс жазуға  үйрету. Ауызша санау, есептеу дағдыларын дамыту.

Ұйымшылдыққа, топпен жұмыс істеуге  тәрбиелеу.

Сабақтың әдісісұрақ –жауап, түсіндіру, ойын, ой-толғау.

Сабақтың түріжаңа сабақ

Көрнекілігіинтербелсенді тақта, текшелер, цифрлар

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Көңіл күй ахуалы. Ынталандыру.

Оқушылар көздерін жұмып отырады және мұғалімді мұқият тыңдайды, әрбір сөз тіркесінің соңғы сөзін хормен айтады.

- Біз сабақта … (отырмыз).

Біздің көзіміз зер сала қарайды, барлығын … (көреді).

Біздің құлағымыз мұқият тыңдайды және барлығын … (естиді).

Басымыз жақсы … (ойлайды).

Біз сабаққа … (дайынбыз).

Мұғалім:

- Бүгін біз пойызбен «Сандар әлеміне саяхатқа» барамыз.

Онда қызықты тапсырмалар орындап, математикалық ойындар ойнаймыз.

- Пойызбен бару үшін не алу керек?

- Билет алу керек.

«Билет» алу үшін оқушылар мұғалім көрсеткен сандарды атап, «вагондарға» отырады.

Интербелсенді тақтада пойыздың видеосы қойылады.

ІІ. Өткенді қайталау

- Біз сандар әлеміндеміз. Кәне, бірінші тапсырманы орындайық.

«Шатасқан сандар» ойыны. Сандарды өсу ретімен қою.

 

ІІІ. Мақсат қою.

8 саны және цифры

Жарияланды 7-02-2013, 19:52 Категориясы: Бастауыш сынып 

Тақырыбы: 8 саны және цифры.
Мақсаты: 1. Білімділік
Оқушыларды 8 саны және цифрымен таныстыру. Ол санды шығарып алу жолдарымен, оның сандар қатарындағы орнымен таныстыру.
2. Дамытушылық: Математикалық түсініктерін, ой өрістерін кеңейту. Өздігімен жұмыс жасауға баулу. 8 цифрын дұрыс, әдемі жазуға бейімдеу.
3. Тәрбиелік.
Ұқыптылыққа, жинақылыққа, тиянақтылыққа баулу.
Көрнекілігі: Дидактикалық материалдар, сандар, карточкалар.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Пәнаралық байланыс: Өзін - өзі тану, көркем жазу, тіл дамыту, бейнелеу өнері, дүниетану, әліппе.
Әдіс - тәсілі: Ой қозғау стратегиясы, ауызша есептеулер, өздік жұмыс, көрнекілік.
Барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.
Амансың ба Алтын күн,
Амансың ба Жер ана.
Амансың ба достарым,
Сендерді көріп қуанам.
- Балалар, бүгінгі сабағымызға көп қонақтармен бірге тиін келіпті. Тиін туралы не білесіңдер? Әліппеден өткен жаттауды еске түсіріп айтқызу. Ол сендерден саңырауқұлақ жинауға көмектесулеріңді сұрайды. Саңырауқұлақты теру үшін әрбір тапсырманы мұқият, тиянақты орындау қажет.
II. Өткенді пысықтау.
1 - ден 10-ға дейін реттік санау. (тура ж/е кері)
Қалталы полотноға цифрлар жазылған карточкалар қойылған:
3; 4; 1; 6; 2; 7; 5;
Не айтуға болады?
Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар.
Тапсырманы дұрыс орындап 1 саңырауқұлақ тердіңдер. Себетке салғызу.

III. Жаңа тақырыппен жұмыс.


а) Кіріспе бөлім
- Балалар, сендер сегіз саны және цифры туралы білесіңдер ме?
8-ге дейін тура, 8 - ден кері санату.
Өте жақсы.
- Сандар қатарындағы 8 санының орны қайда? 8 - ді қойғызу.
- Жақсы.
- Сандарға байланысты қандай санамақтар білесіңдер? Кім айтады?
- Бүгін біз сабақта 8 санын шығарып алу жолын және 8 цифрын жазуды үйренеміз.
ә) Негізгі бөлім.
Оқулықпен жұмыс.
Сағатпен жұмыс. Сағат нешені көрсетіп тұр? Сағаттық тілі 8 - де, минуттық тілі 12 - де тұр. Сағат сегіз дегенді білдіреді.
№1 тапсырма. Қиярды қай кезде тұздайды? Сөредегі тұздалған қияр нешеу? Тағы біреуді қосқанда нешеу болды? 8. Сегіздің 1 - еуін алсақ нешеу қалады?
Кесіндінің ұзындығын өлше. 8см.
Тақтаға жазғызу.
8см. > 7см.
8см. > 6см.
8см. > 5см.
Ауызша айтқызу.
8см > 4см.
8см.> 3см.
8см.> 2см.
8см.> 1см.
№ 2 тапсырма.
Қияр мен қызанақты салыстыру. 8 > 7 7 < 8
8 цифрының жазылу жолын көрсету. Тақтаға 1-2 оқушыны шығару, жазғызу.
Ауада жазғызу.
Дәптерге жазғызу.
Дұрыс отыруларын, әдемі жазуларын қадағалау.
Саңырауқұлақты салғызу.
№3 тапсырма. Өздік жұмыс. (Тақтаға 1 оқушыны шығару.) Басқалары салыстырады, өз жазғандарын оқыту.
Қосу мен азайту өзара кері амалдар.
Саңырауқұлақты ілгізу.
№4 Дәптерге орындату. (Тақтаға 3 оқушыны шығару )
Өрнек пен санды салыстыру үшін не істейміз? Өрнектің мәнін тауып шыққан нәтижені санмен салыстырамыз. Өрнек пен өрнекті салыстыру үшін не істейміз? Өрнектердің мәнін табамыз, нәтижелерін салыстырамыз.
Саңырауқұлақты салғызу.

б) Сергіту сәті.


Ұзын мұртты құмырсқа,
Келе жатып жұмысқа.
Алды допты қолына,
Қойды допты жолына.
Оңға қарады, солға қарады.
Үлкен тау деп ойлады.
№5 Тақтаға орындату. Үлгі бойынша.
Саңырауқұлақты салу.

в) Дәптермен жұмыс.


1. Өздік жұмыс. 1 тапсырмаға қарайық. Неше дөңгелек бейнеленген? 7
7 - ге тағы 1 дөңгелекті қосса нешеу болады?
Қандай түске бояу керек.
Ауызша сұрау. 7-ге 1-ді қосса неше? 8-ден 1-ді алса неше?
Салыстыруды тексеру.
2. Сандар құрамын қайтала.
а.
3 Ауызша.
Бүгінгі сабақта нені үйрендік?
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтау. Тиінге көмек бергендері үшін алғыс айту. Тиіннің сыйлығын үлестіру.

Кері қайту

Материал рейтингісі:
8 саны және цифры

  • Ainagul--73

 

  • 1 ақпан 2013

 

  • 3021

 

  • 0

  • 0

Сабақтың тақырыбы: 8 саны және цифры.
Сабақтың мақсаттары: 1. Оқушыларды 8 саны және цифрымен таныстыру.
2. Танымдық ойындар ойнату арқылы, ойлау қабілеттерін жетілдіру. Есептеу дағдыларын қалыптастыру.
3. Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Ананы құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: жаңа білімді меңгерту
Әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, талдау - жинақтау, түсіндірмелі - көрнекілік
Көрнекілігі: суреттер, жұмбақтар, интерактивті тақта

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.


ІІ. Психологиялық дайындық.
Қане, біздер ойлайық, Ойымызды жинайық. Қандай есеп болса да, Шешпей оны қоймайық.
ІІІ. Өткенді қайталау
а) «Алма теру» ойыны
ә) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Сандарды тура санау, кері санау.
Осы сандардың ішінен біз бұрын өзімізге таныс емес 8 саны туралы оқып үйренеміз.

ІІІ. Жаңа сабақ
7 санына + 1 санын қоссақ шығады 8 саны.
7+1=8
ІV. Дәптерімізді ашайық, әдемі 8 санды жазайық.
Сегіз саны құрылған Қос дөңгелек – шеңберден. Үлкен шеңбер үстіне Кіші шеңбер жанасқан.
- 8 санына байланысты қандай мереке бар? / 8 наурыз /
- 8 наурыз қандай мереке?
Дүниеде ең жақын адам, ол кім? / ана /
Оқулықпен жұмыс
Теңдіктерді дұрыс құрастырсақ, ана туралы өлең оқимыз
а) №1 Теңдіктер құрастыру.
* +*=8
* + * =8
8-* =
8-* =
* +* =8
* +* =8
8-* =
8-* =
* +* =8
*+*=8
8-*=
8-*=
Ана - деген ақылшың,
Анаң барда батырсың.
Қасыңда кім болса да,
Тек анаңа жақынсын.

ә) №3 Фигураларды атап. Кесінділерді өлшеп, сыз және салыстыр.


см * см
V. Сергіту сәті
Бір, екі, үш қарлығаш боп ұш,
Төрт, бес, алты қарлығаш боп қалқы.
Жеті, сегіз, тоғыз, он
Қайта орныңа қон.

VI.«Көршінді тап» ойыны.


 6,  5 ,  3 ,  7 ,  2 
Математикалық диктант
7+1= 
3+0 = 
2+4= 
8 - 4=
3 - 0=
8 - 8=
Осы өрнектердің мәнін табайық
Жұптық жұмыс арқылы тексеру

VII. «Қызықты математика»


*Саянда болды 8 алма
Сайданға берді 4 алма.
Ойланып, кәне, көрейік -
Саянда қалды қанша алма? 8 - 4 =4

*Бәйгеге шықты жануарлар


Алға шықты бесеуі.
Қосылды оған екеуі
Мәреге келді нешеуі? 5 +2=7

*Айманда болды бес алмұрт,


Әселге берді екі алмұрт.
Айманның қалды қолында
Неше алмұрт тез ойла? 5 - 2=3

*Сегіз қияр базардан


Сатып алды Сәлімжан.
Бес қиярды алғанда
Қанша қалды дорбада? 8 - 5=3

VІІІ. Қорытынды.


Үйге тапсырма: 72 - бет №5 есеп
Бағалау матрица бойынша

Кері қайту

Ілмек сөздер: 8 саны және цифрысабақ

8 саны және цифры



  • Ainagul--73

 

  • 1 ақпан 2013

 

  • 3021

 

  • 0

  • 0

Сабақтың тақырыбы: 8 саны және цифры.
Сабақтың мақсаттары: 1. Оқушыларды 8 саны және цифрымен таныстыру.
2. Танымдық ойындар ойнату арқылы, ойлау қабілеттерін жетілдіру. Есептеу дағдыларын қалыптастыру.
3. Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Ананы құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: жаңа білімді меңгерту
Әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, талдау - жинақтау, түсіндірмелі - көрнекілік
Көрнекілігі: суреттер, жұмбақтар, интерактивті тақта

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.


ІІ. Психологиялық дайындық.
Қане, біздер ойлайық, Ойымызды жинайық. Қандай есеп болса да, Шешпей оны қоймайық.
ІІІ. Өткенді қайталау
а) «Алма теру» ойыны
ә) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Сандарды тура санау, кері санау.
Осы сандардың ішінен біз бұрын өзімізге таныс емес 8 саны туралы оқып үйренеміз.

ІІІ. Жаңа сабақ
7 санына + 1 санын қоссақ шығады 8 саны.
7+1=8
ІV. Дәптерімізді ашайық, әдемі 8 санды жазайық.
Сегіз саны құрылған Қос дөңгелек – шеңберден. Үлкен шеңбер үстіне Кіші шеңбер жанасқан.
- 8 санына байланысты қандай мереке бар? / 8 наурыз /
- 8 наурыз қандай мереке?
Дүниеде ең жақын адам, ол кім? / ана /
Оқулықпен жұмыс
Теңдіктерді дұрыс құрастырсақ, ана туралы өлең оқимыз
а) №1 Теңдіктер құрастыру.
* +*=8
* + * =8
8-* =
8-* =
* +* =8
* +* =8
8-* =
8-* =
* +* =8
*+*=8
8-*=
8-*=
Ана - деген ақылшың,
Анаң барда батырсың.
Қасыңда кім болса да,
Тек анаңа жақынсын.

ә) №3 Фигураларды атап. Кесінділерді өлшеп, сыз және салыстыр.


см * см
V. Сергіту сәті
Бір, екі, үш қарлығаш боп ұш,
Төрт, бес, алты қарлығаш боп қалқы.
Жеті, сегіз, тоғыз, он
Қайта орныңа қон.

VI.«Көршінді тап» ойыны.


 6,  5 ,  3 ,  7 ,  2 
Математикалық диктант
7+1= 
3+0 = 
2+4= 
8 - 4=
3 - 0=
8 - 8=
Осы өрнектердің мәнін табайық
Жұптық жұмыс арқылы тексеру

VII. «Қызықты математика»


*Саянда болды 8 алма
Сайданға берді 4 алма.
Ойланып, кәне, көрейік -
Саянда қалды қанша алма? 8 - 4 =4

*Бәйгеге шықты жануарлар


Алға шықты бесеуі.
Қосылды оған екеуі
Мәреге келді нешеуі? 5 +2=7

*Айманда болды бес алмұрт,


Әселге берді екі алмұрт.
Айманның қалды қолында
Неше алмұрт тез ойла? 5 - 2=3

*Сегіз қияр базардан


Сатып алды Сәлімжан.
Бес қиярды алғанда
Қанша қалды дорбада? 8 - 5=3

VІІІ. Қорытынды.


Үйге тапсырма: 72 - бет №5 есеп
Бағалау матрица бойынша

8 саны және цифры

Жарияланды 7-02-2013, 19:52 Категориясы: Бастауыш сынып 

Тақырыбы: 8 саны және цифры.


Мақсаты: 1. Білімділік
Оқушыларды 8 саны және цифрымен таныстыру. Ол санды шығарып алу жолдарымен, оның сандар қатарындағы орнымен таныстыру.
2. Дамытушылық: Математикалық түсініктерін, ой өрістерін кеңейту. Өздігімен жұмыс жасауға баулу. 8 цифрын дұрыс, әдемі жазуға бейімдеу.
3. Тәрбиелік.
Ұқыптылыққа, жинақылыққа, тиянақтылыққа баулу.
Көрнекілігі: Дидактикалық материалдар, сандар, карточкалар.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Пәнаралық байланыс: Өзін - өзі тану, көркем жазу, тіл дамыту, бейнелеу өнері, дүниетану, әліппе.
Әдіс - тәсілі: Ой қозғау стратегиясы, ауызша есептеулер, өздік жұмыс, көрнекілік.
Барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.
Амансың ба Алтын күн,
Амансың ба Жер ана.
Амансың ба достарым,
Сендерді көріп қуанам.
- Балалар, бүгінгі сабағымызға көп қонақтармен бірге тиін келіпті. Тиін туралы не білесіңдер? Әліппеден өткен жаттауды еске түсіріп айтқызу. Ол сендерден саңырауқұлақ жинауға көмектесулеріңді сұрайды. Саңырауқұлақты теру үшін әрбір тапсырманы мұқият, тиянақты орындау қажет.
II. Өткенді пысықтау.
1 - ден 10-ға дейін реттік санау. (тура ж/е кері)
Қалталы полотноға цифрлар жазылған карточкалар қойылған:
3; 4; 1; 6; 2; 7; 5;
Не айтуға болады?
Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар.
Тапсырманы дұрыс орындап 1 саңырауқұлақ тердіңдер. Себетке салғызу.

III. Жаңа тақырыппен жұмыс.


а) Кіріспе бөлім
- Балалар, сендер сегіз саны және цифры туралы білесіңдер ме?
8-ге дейін тура, 8 - ден кері санату.
Өте жақсы.
- Сандар қатарындағы 8 санының орны қайда? 8 - ді қойғызу.
- Жақсы.
- Сандарға байланысты қандай санамақтар білесіңдер? Кім айтады?
- Бүгін біз сабақта 8 санын шығарып алу жолын және 8 цифрын жазуды үйренеміз.
ә) Негізгі бөлім.
Оқулықпен жұмыс.
Сағатпен жұмыс. Сағат нешені көрсетіп тұр? Сағаттық тілі 8 - де, минуттық тілі 12 - де тұр. Сағат сегіз дегенді білдіреді.
№1 тапсырма. Қиярды қай кезде тұздайды? Сөредегі тұздалған қияр нешеу? Тағы біреуді қосқанда нешеу болды? 8. Сегіздің 1 - еуін алсақ нешеу қалады?
Кесіндінің ұзындығын өлше. 8см.
Тақтаға жазғызу.
8см. > 7см.
8см. > 6см.
8см. > 5см.
Ауызша айтқызу.
8см > 4см.
8см.> 3см.
8см.> 2см.
8см.> 1см.
№ 2 тапсырма.
Қияр мен қызанақты салыстыру. 8 > 7 7 < 8
8 цифрының жазылу жолын көрсету. Тақтаға 1-2 оқушыны шығару, жазғызу.
Ауада жазғызу.
Дәптерге жазғызу.
Дұрыс отыруларын, әдемі жазуларын қадағалау.
Саңырауқұлақты салғызу.
№3 тапсырма. Өздік жұмыс. (Тақтаға 1 оқушыны шығару.) Басқалары салыстырады, өз жазғандарын оқыту.
Қосу мен азайту өзара кері амалдар.
Саңырауқұлақты ілгізу.
№4 Дәптерге орындату. (Тақтаға 3 оқушыны шығару )
Өрнек пен санды салыстыру үшін не істейміз? Өрнектің мәнін тауып шыққан нәтижені санмен салыстырамыз. Өрнек пен өрнекті салыстыру үшін не істейміз? Өрнектердің мәнін табамыз, нәтижелерін салыстырамыз.
Саңырауқұлақты салғызу.

б) Сергіту сәті.


Ұзын мұртты құмырсқа,
Келе жатып жұмысқа.
Алды допты қолына,
Қойды допты жолына.
Оңға қарады, солға қарады.
Үлкен тау деп ойлады.
№5 Тақтаға орындату. Үлгі бойынша.
Саңырауқұлақты салу.

в) Дәптермен жұмыс.


1. Өздік жұмыс. 1 тапсырмаға қарайық. Неше дөңгелек бейнеленген? 7
7 - ге тағы 1 дөңгелекті қосса нешеу болады?
Қандай түске бояу керек.
Ауызша сұрау. 7-ге 1-ді қосса неше? 8-ден 1-ді алса неше?
Салыстыруды тексеру.
2. Сандар құрамын қайтала.
а.
3 Ауызша.
Бүгінгі сабақта нені үйрендік?
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтау. Тиінге көмек бергендері үшін алғыс айту. Тиіннің сыйлығын үлестіру

8 саны және цифры

Жарияланды 17-02-2014, 23:43 Категориясы: Бастауыш сынып 

1 сынып
Сабақтың тақырыбы: 8 саны және цифры


Сабақтың мақсаты: 1. 8 саны мен цифрымен, ол санды шығарып алу жолдары, оның сандар қатарындағы орнымен таныстыру.
2. Оқушылардың ойлау, есептеу дағдыларын дамыту,
3. 8 цифрын дұрыс жазуға, ұқыпты жазуға үйрету.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ


Сабақтың түрі: Жарыс сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап,
Көрнекілігі: сандар қатары, 8 цифрының үлгісі, дидактикалық материалдар

Сабақтың барысы:


I. Ұйымдастыру: Сабақ мақсатын түсіндіру
II. Үй тапсырмасын сұрау.
Үйге берілген тапсырманы пысықтап, талдау.
«Кім жылдам»ойынымен 7 санының құрамын жазу

III. Өткенді қайталау, сабақ мақсатын хабарлау


Сабақтың әр тапсырмасы бойынша ұпай, геометриялық фигуралар беріп, сабақтың ең соңында ұпай саны есептеліп, қай топ жеңгені хабарланатынын айту
1. 0 - дан 7 дейін тура, кері санау
2. Қандай санды жоғалттым. 0.. 2... 4... 6...
3. Логикалық тапсырма
Алты қонжық көңілді,
Тергісі келіп таңқурай,
Тоғайға қарай беттеді,
Шаршаңқырап ең кішісі,
Қалып қойды достардан.
Ал енді жауап беріңдер?
Озып кетті қонжықтың,
Алға қарай нешеуі?

4) Жұмбақ шешу


1. Менімен таныс емессің,
Теңіз түбі қонысым.
Аяғым сегіз, басым бар,
Айтшы қане, кіммін мен?(сегізаяқ)
2. Сегіз аяқ, сегіз қол,
Кестелейді тігеді.
Жібектей әсем дөңгелек,
- Ол не?(өрмекші )
- Бүгін біз сабақта не үйренеміз?
- 8 санын шығарып алуды, 8 цифрын жазуды.

IV. Жаңа сабақ:


- Сандар қатарындағы 8 санының орны қайда?
- 8 саны қай саннан кейін келеді? Неліктен?
5. кітаппен жұмыс:
№ 1 тапсырма бойынша оқушылар 8 санын қалай шығарып алуға болатынын айтады. түсіндіреді.
Сергіту сәті;
Бір, екі, үш
Бойға жинап күш.
Қолға қалам аламыз
Сегіз санын,
Әдемі етіп жазамыз.
6. Дәптермен жұмыс
- № 2 тапсырма бойынша 8 цифрының жазу үлгісімен танысу, жазу.

7. өзіндік жұмыс:№ 3, 5


Сергіту сәті: Ойын: «Дәл осындай пішінді тап»
Ойынның мақсаты: геометриялық пішіндер жайлы білімдерін бекіту, пішіндерді атауға, ажыратуға, салыстыруға жаттықтыру.
Ойынның құрал - жабдықтары: бала саны бойынша құлыптың суреттері, геометриялық пішіндер.
Ойынның мазмұны: алдарындағы сиқырлы құлыпты ашуды ұсыну. Құлыптың кілттері де сиқырлы, геометриялық пішіндерден құралған екенін айту. Әр бала құлыпқа сай келетін кілтті алып, құлыпты ашады.
V. Сабақты бекіту:
Ойын:«Қай қолымда көп»

Ойынның мақсаты: аз және көп заттарды ажыратуға, салыстыруға жаттықтыру; ойлау қабілеттерін дамыту.


Ойынның құрал - жабдықтары: әртүрлі ұсақ заттар – моншақтар, түймелер
Ойынның мазмұны: ортаға бір баланы шақырып, оң және сол қолына көп және аз заттарды ұстатады. Бала алдымен көз мөлшерімен қай қолда зат көп, қай қолында аз зат бар екенін анықтайды. Одан кейін заттарды қатарымен қойып, қай қатарда көп, қай қатарда аз зат тұрғанын салыстырады.

- « Ата - анаға көмектес»ойыны


Ойын шарты: Күзгі еңбек туралы қысқаша әңгімелеп, тез, шапшаң көкөністерді жинау арқылы көмектесу, білімдерін тексеру(тапсырмаларды ауызша орындау)
- 3 - 7 сандарының құрамын табу.
V Сабақты қорытындылау:
- Қандай санмен таныстық?
- 8 саны қай саннан кейін тұрады?
- Бүгінгі сабақ ұнады ма? т. б
Қай топ жеңіске жеткенін айтылады
Сабаққа қатысқан оқушыларды мадақтау, бағалау

Сабақ жоспары. 1 сынып. 8 саны және цифры

Сабақтың тақырыбы: 8 саны және цифры 
Сабақтың мақсаты:8 санымен және цифрымен, ол санды шығарып алу жолдары, оның сандар қатарындағы орнымен таныстыру.Оқушылардың ойлау,есептеу дағдыларын дамыту,8 цифрын дұрыс жазуға үйрету. 
Сабақтың типі:аралас сабақ 
Сабақтың әдісі:сұрақ- жауап, 
Көрнекілігі: сандар қатары, 8 цифрының үлгісі,дидактикалық материалдар 

Сабақтың барысы: 


I. Ұйымдастыру:Күн міне ерте оянды, 
Әйнекке біздің қарады. 
Асығамыз сабаққа, 
Шақырған соң математика. 
II. Үй тапсырмасын сұрау.Үйге берілген тапсырманы пысықтап ,талдау. 
«Кім жылдам»ойынымен 7 санының құрамын жазу 
III. Мақсат қою. 
1.0-дан 7 дейін тура, кері санау 
2. қандай санды жоғалтым. 0..2...4...6... 
3.Лргикалық тапсырма 
Алты қонжық көңілді, 
Тергісі келіп таңқурай. 
Тоғайға қарай беттеді, 
Шаршаңқырап ең кішісі, 
Қалып қойды достардан. 
Ал енді жауап беріңдер? 
Озып кеті қонжықтың, 
Алға қарай нешеуі? 
4.Жұмбақ шешу 
Менімен таныс емесің, 
Теңіз бүбі қонысым. 
Аяғым сегіз ,басым бар, 
Айтшы қане кіммін мен ?(сегізаяқ) 
Сегіз аяқ ,сегіз қол, 
Кестелейді тігеді. 
Жібектей әсем дөңгелек, 
Пайдасын шебер біледі 
Болғандықтан ол керек 
Алыңдар сатып шыбындар 
Сендерге де сол керек. (өрмекші ) 
-Бүгін біз сабақта не үйренеміз?8 санын шығарып алуды,8 цифрын жазуды. 
IV. Жаңа сабақ: 
- Сандар қатарындағы 8 санының орны қайда? 
- 8 саны қай саннан кейін келеді? Неліктен? 
5. кітаппен жұмыс: 
№ 1 тапсырма бойынша оқушылар 8 санын қалай шығарып алуға болатынын айтады.түсіндіреді. 
Сергіту сәті; 
Бір ,екі , үш 
Бойға жинап күш. 
Қолға қалам аламыз 
8 санын 
Әдемі етіп жазамыз. 
6.Дәптермен жұмыс 
- № 2 тапсырма бойынша 8 цифрының жазу үлгісімен танысу,жазу. 
7.өзіндік жұмыс:№ 3,5 
Сергіту сәті: 
-Санамақайту. 
Сегіз дегенім- сеңсең. 
-Сегіз дегенім-сертің, 
Серт беретін кезің. 
-ребус шешу: к г 
-мына ребусты шешсеңдер бір сан шығады.( С 2 З) 
V. Сабақты бекіту: 
- « құлпынай жинап себетке сал»ойыны 
- - 3-7 сандарының құрамын табу. 
Сабақты қортындылау: 
-Қандай санмен таныстық ? 
- 8 саны қай санан кейін тұрады ? 
- бгінгі сабақ ұнады ма ? т.б 
- сабаққа қатысқан оқушыларды мадақтау, бағалау. 
Үйге тпсырма:№4



  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

Категория: Начальная школа | Добавил: Назерке (2013-01-06) | Автор: Бердхан Уасира

Просмотров: 2410 | Рейтинг: 0.0/0

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[

Тақырыбы: 8 саны мен цифры

Бөлімдері: Математика

Оқу  тәрбие  міндеттері:

Білімділік: Сандар  қатарын  қайталау, 8 санын қосу  және  алу. 8 санының  құрамынмен  таныстыру.

Дамытушылық: Оқу –танымдық, коммуникативтік, ақпараттық-технологиялық  құзыреттіліктерін, ойлаудың  математикалық  стилін, логикалық  ойлау құрылымдарын  дамыту.

Тәрбиелік: Адамгершілік  және  экологиялық  тәрбие  беру.

Сабақтың  түрі:Ертегі  сабақ

Сабақтың  әдіс-тәсілі: Оқу  және  жазу  арқылы  сын  тұрғысынан  ойлау, ақпаратты- коммуникативті  технологиясы.

Сабақтың  көрнекіліктері: интерактивті  тақта.

Сабақтың  барысы: 1.Психологиялық  ұйымдастыру  кезеңі. «Достар» психологиялық  жаттығуы  арқылы  көңіл-күй  орнату.Топта  отырған  оқушылар  бір  қолдарын парта ортасына  біріктіріп,  бір-біріне  іштей  жақсы  тілектер  тілейді.

Кіріспе  әңгіме:

- Балалар бүгінгі  сабақ   өзгеше  болады.Қалың  орманның  қандай  болатынын  білесіңдер ме?Сендер  өздеріңді  орманда  серуендеп  жүргендей   сезініңдер.Реолаксация  жасалынады.

(Оқушылардан  көздерін  жұмып, ормандағы  сайраған  құстардың дауысын, жапырақтардың  иісі, т.б  көздеріне  елестетеді.Көздерін  қайта  ашу сұралады.)

-Орман  ішінен  бізге  жол  көрсететін  бір  құс  кездесті. Бұл құсты  танисыңдар ма?Бұл  оқымысты  үкі.(интерактивті  тақтадан қолына  кітап  ұстаған, көзілідірік  киген  оқымысты  үкі  шығады)

-Балалар  оқымысты  үкінің  бізге арнайы  дайындаған  тапсырмалары  бар  екен.

Үкінің  1  тапсырмасы:Суретте  7 ағаш көрінеді.

(Арнайы  нота  берілген батырманы  басып, үкіні  7 рет  гуілдетеді.)

Алған білімдерінің  диогностикалық  кезеңі.

Үкінің  2-ші  тапсырмасы:

2 санының  көршілерін  ата!

5 санының  көршілерін  ата!

Аптаның  5-ші күнін  ата!

Аптаның  7-ші күнін  ата!

Аптаның  нешінші  күні  демаламыз?

Көршілеріңнің  нөмерін ата!

Мысалы: мен  6-шы  үйде  тұрамын,Балнұр 7-ші  үйде  тұрады,  ал  Ринат қай үйде  тұрады?

7 саны  неге  (зат) ұқсайды?

Жаңа  сабақ.Үкінің  3-ші  тапсырмасы: №1  есепті  шығарып  жаңа  сабақты  түсіндіру.

1-7  =8        8-1=7

6+2=8         8-2=6

5+3=8         8-3=5

4+4=8         8-4=4

Әліппе-дәптер  бойынша  есептерді  шығару.

Үкінің  4-ші  тапсырмасы. Жемістер  арқылы №2 есепті  шығару  беріледі.

Үкінің 5-ші  тапсырмасы  сендерден  орман туралы  ән есту  екен.Бізде  үкінің  тапсырмаларын  орындаймыз деп  шаршаппыз, кішкене  сергіп  алайық, балалар.

Сергіту  сәті. Мыстан  кемпір

Қалың  орман арасында,

Теріс қарап  үйшік  тұр.

Сол  үйшіктің  ортасында,

Мыстан  кемпір  билеп жүр.

Қыран құстың  ұрыны  бар,

Көзі оттай  жайнаған.

Жез  тырнағын  іске  салып,

Дудар шашын  тараған.

Қорқып  кеттік  жалмауыздан,

Жүрегіміз дүрсілдеп.

Түрін  сенің  қандай  жаман,

Ағаш  аяқ  дүрсілдеп.

Оқымысты  үкінің  6 – шы  тапсырмасы.8  санының  жазылуын  үйрету.

Үкінің 7-ші  тапсырмасы: математикалық  жұмбақтар

Үйге  кірді Алдияр,

Оған  қоса  Мадияр.

Кейін  келді  Айдана,

Қанша  болды бар  бала?(1+1+1=3)

Ағаштағы  төрт  алмұрт,

Өскен  екен  тимей құрт.

Самал  алып  екеуін,

Қалдырған екен  нешеуін?  (4-2=2)

Көлден ұшты 7  қаз,

Қайтып  қонды  2  қаз.

Қонбады  оның  нешеуі,

Қане  кім  тез  шешеді?  (7-2=5)

8.Сабақты  қорытындылау кезеңі.Үкінің  соңғы  тапсырмасы  8  санына  байланысты  есептер  құрастыру.

Үкі  шығып  оқушыларға  рахмет  айтады.

Үйге  1ден – 8ге  дейін  тура  және  кері  санауды  үйрену, сабаққа  қатысып  отырған оқушылар  бағаланады.

Жүктеу үшін астындағы жарнаманы басыңыз



Лестницы на продажу.
Лестницы высокого качества. Широкий ассотримент. Низкие цены

Полиморфус Суперпластик
Полиморфус является представителем нового поколения пластика, обладающего уникальными свойствами

Стабилизаторы напряжения РЕСАНТА
Стабилизаторы: цифровые релейные, серии люкс, электромеханические. Гарантия 1 год. Доставка в регионы РК.

Добавить объявление






  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

МатематикаҰстаз (01.06.2014)

55 8 саны мен цифры 0.0/0

Каталог: uploads -> doc -> 074d
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
074d -> Сабақтың атауы Жаз. Мақсаты І. Балаларға жайқалған жаз мезгілінің ерекшелігі туралы түсіндіру
074d -> Сабақтың тақырыбы Қайырымдылық. М. Сүндетов Сілтеме
074d -> Сабақ жоспары Мектеп: Қ.Қайдосв орта мектеп Тақырып: «Арман-жарқын болашақ бейнесі»
074d -> Сыныбы: 3«Г» Тақырыбы: Қайталау. Кестелік көбейту және бөлу


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет