Пән: Биология
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Баймендинова А.М,
Салменова С.А, Жайымбай Р.М, Хамзина А.К.
|
СЫНЫП: 8 А сынып
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қалқанша бездің құрылысы, қызметі.
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Қалқанша безінің қызметі, құрылысымен танысуға жағдай жасалады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Қалқанша безінің қызметі, құрылысын анықтай алады.
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қалқанша безі тироксин гармонын бөлетінін біледі.
|
|
Кейбір оқушылар: Қалқанша безінің қызметі бұзылғанда болатын ауру түрлерін біледі.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Қалқанша безінің қызметін атап, түсіндіре алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қалқанша без, тироксин, микседема, іспебұғақ, кретиннизм, эндокринолог, базедов ауруы
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер: айтылым, жазылым
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Қалқанша безінің салмағы
Тироксин гармонының құрамы
Кретинизм ауруының белгісі
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:терминмен жұмыс
|
Алдыңғы тақырып
|
Bilimland.kz сайтындағы тапсырмалармен үй тапсырмасын қайталау
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Психологиялық ахуал туғызу, геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу. Топ басшысын сайлау,бағалау парағымен жұмысты түсіндіру.Үй тапсырмасын тексеру.
|
|
Ортасы
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Бағалау
|
|
|
Үй тапсырмасы «Өрмекші торы» әдісін пайдаланады. Оқушылар бір-бірімен сұрақ жауап арқылы диалог жасайды.
|
Жіп
|
«Ой қозғау» әдісімен сыни тұрғысынан ойлату мақсатында АКТ арқылы сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын аштым.
Оқушылар «Қалқанша» жауапты шығарып, топпен талқылап өзара пікірмен санады.
Сабақ барысында топтарға сұрақ қойылады:
1-топқа сұрақ. Тироксин гормонымен құрамында не болады?
2- топқа сұрақ.Ересек адамның қалқанша безінің салмағы қанша?
3- топқа сұрақ. Қалқанша безінің салмағы, мөлшері неше жастан бастап кішірейеді?
Kahoot арқылы тест орындау.
Bilimland.kz сайтындағы видео, жаттығулар орындау.
«Қаңқа биі» сергіту сәті
|
|
«Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі. Оқушылар суреттер қиындысынан қалқанша безінің суретін құрастырады.
«Бес саусақ» әдісі арқылы тироксин горманы барлық зат алмасуға қатысатыны жаңалық болғандығын, ағзаның өсуі мен дамуын түсінетіндігін және жүйке жүйесімен жүрек жұмысының қозуын артыратынын оқушылар түсінбеді. Соған байланысты жұмыс талқыланып, талданды.
|
Интербелсенді тақта
|
1-топ. Миксидема ауруының белгілерін айтып өтеді. Аурудың белгілері: Зат алмасу 30-40% төмендейді, нәруыз алмасу бұзылатындығы туралы мәлімет айтады.
2-топ. Іспебұғақ ауруының белгісін айтып өтеді. Қалқанша безінің ұлпасы ұлғайып салмағы 1 кг жетеді. Ауруды болдырмау үшін 100 кг ас тұзға 2,5 г йод, калий қосу керектігін атап өтеді.
3-топ. Жас балаларға қалқанша без гармоны жетіспесе бойы өспей жыныстық жетілу тоқтайды, ми сыңары қыртысының жұмысы бұзылып, ақыл есі кем болатыны туралы айтып өтеді.
Бұл тапсырма оқушының ойлау қабілетін, есте сақтауын, тіл байлығын артыруға мүмкіндік береді.
|
|
Топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерін бағалады.
«Бағдаршам» әдісі бойынша кері байланыс жасалады. Тақтаға оқушылар Бағдаршам плакатына стикер жапсырады.
|
|
Аяқталуы
|
Үйге тапсырма, бағалау, рефлексия.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|